Součkův West Ham si po remíze zajistil definitivní záchranu, Liverpool převzal mistrovský titul

Fotbalisté Liverpoolu přebírají trofej. foto: ČTK

Manchester - Fotbalisté West Hamu s českým reprezentantem Tomášem Součkem si zajistili záchranu v anglické lize. "Kladiváři" v předposledním 37. kole remizovali 1:1 na hřišti Manchesteru United a na 15. místě tabulky mají čtyřbodový náskok na Aston Villu i Watford. Mistrovský Liverpool v závěrečném domácím utkání sezony přestřílel Chelsea 5:3 a na prázdném stadionu Anfield převzal pohár pro vítěze Premier League.
  21:08aktualizováno  23:45

Hráči Manchesteru United byli v prvním poločase aktivnější, ale žádnou šanci neproměnili. Naopak hosté se prosadili krátce před pauzou. Po přímém kopu zahrál Paul Pogba v pokutovém území rukou a penaltu ve druhé minutě nastavení proměnil Michail Antonio. Pro třicetiletého útočníka to byl osmý gól v posledních šesti ligových zápasech.

West Ham však překvapivé vedení neudržel. Domácím se povedl vstup do druhé půle a v 51. minutě vyrovnali. Mason Greenwood si vyměnil míč s Anthonym Martialem a přesnou střelou k tyči překonal brankáře Lukasze Fabiaňského.

Manchesterský tým je v neúplné tabulce třetí. V nedělním závěrečném duelu ligového ročníku s Leicesterem stačí „Rudým ďáblům“ bod k zajištění pozice, která znamená účast ve skupině Ligy mistrů.

James Milner líbá trofej pro vítěze Premier League.
Fotbalisté Liverpoolu přebírají trofej.

Udržení londýnského klubu v Premier League znamená automatické uplatnění opce na Součka. Pětadvacetiletý záložník se stane nejdražším hráčem, který zamířil z české ligy do zahraničí, West Ham za něj pražské Slavii dohromady zaplatí přes 520 milionů korun. O přestupu už dříve na twitteru informoval předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík a účet West Ham News, klub ho má oficiálně potvrdit v neděli nebo v pondělí.

Liverpool poslal do vedení ve 23. minutě Naby Keita. Chvíli nato odpověděl Mason Mount, ale jeho gól neplatil kvůli ofsajdu. Domácí v závěru poločasu vedení pojistili zásahy Trenta Alexandera-Arnolda a Georginia Wijnalduma. V nastavení snížil Olivier Giroud.

Atraktivní přestřelka na Anfieldu pokračovala i po změně stran. Roberto Firmino v 55. minutě vstřelil čtvrtý liverpoolský gól, ale střídající Tammy Abraham s Christianem Pulisicem snížili na rozdíl jediné branky. Poslední slovo měl v 84. minutě náhradník „Reds“ Alex Oxlade-Chamberlain.

Svěřenci trenéra Jürgena Kloppa ve třetí sezoně po sobě doma v anglické lize neprohráli. Před posledním kolem v Newcastlu mají na kontě 96 bodů a jeden bod jim chybí k vyrovnání klubového rekordu z minulého ročníku. Čtvrtá Chelsea potřebuje bod k zajištění účasti ve skupině Ligy mistrů.

„Reds“ vedeni kapitánem Jordanem Hendersonem převzali mistrovský pohár na prázdném Anfieldu, kde na proslulé tribuně Kop vzniklo provizorní pódium. Kvůli pandemii koronaviru se zápasy anglické ligy hrají bez diváků. Liverpoolské oslavy prvního titulu po 30 letech doprovodil mohutný ohňostroj.