Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Začíná futsalové EURO, Češi obhajují bronzové medaile

Sport

  19:08
ZÁHŘEB - Chorvatsko bude od úterý hostit futsalové mistrovství Evropy. Do boje jdou také čeští reprezentanti, kteří obhajují třetí místo z minulého šampionátu. Největšími favority jsou znovu Španělé, kteří vyhráli poslední tři mistrovství a celkově získali pět ze sedmi možných titulů mistrů Evropy.

Radost českých futsalistů foto: Reprofoto

Češi pod vedením trenéra Tomáše Neumanna na minulém mistrovství překvapili, když po postupu ze skupiny zdolali ve čtvrtfinále silnou Itálii a po prohře s pozdějšími mistry Evropy Španěly porazili v boji o bronz Ázerbájdžán. "Řekl bych, že tým je nyní ještě vyzrálejší, než byl v Maďarsku. Spousta kluků je v optimální pohodě i věku," věří Neumann, že Češi mohou úspěch zopakovat.

K tomu ale potřebují postoupit ze skupiny A, ve které je také domácí Chorvatsko a Rumunsko, s nímž Češi nevyhráli už devět vzájemných zápasů. Zároveň by bylo potřeba skupinu vyhrát, jelikož se dá očekávat, že Španělé vyhrají skupinu B a ve čtvrtfinále půjdou na druhý tým ze skupiny A. První utkání sehraje český výběr 2. února proti Rumunsku, o dva dny později ho čeká Chorvatsko.

"Je to hodně těžká skupina. Chorvaté hrají doma, bude je podporovat 14 tisíc fanoušků. Navíc se na turnaj dva roky intenzivně připravují. A Rumuny jsme devětkrát za sebou neporazili. Je načase, abychom tuhle sérii utnuli," řekl Neumann.

Favoritem jsou již dvanáct zápasů neporažení Španělé

Jednoznačným favoritem jsou Španělé, kteří na mistrovství Evropy neprohráli už 12 zápasů v řadě. Minulý turnaj zakončili se skóre 27:5 a výraznější problémy jim dělali jen Rusové, které zdolali až na penalty. "Vítězit je skvělý pocit a ta nejlepší motivace. Sice se na nás budou chtít všichni vytáhnout, ale my chceme pokračovat v přepisování historie a znovu dominovat Evropě," uvedl kapitán Kike, který pomohl Španělům vyhrát EURO v letech 2001, 2005, 2007 a 2010.

Vedle Španělů si dělají zálusk na medailové umístění také Rusové a Portugalci, kteří v minulém finále podlehli Španělsku 2:4. Zpět na medailové pozice chtějí i Italové, kteří po zlatu, bronzu a stříbru loni skončili ve čtvrtfinále právě v souboji s českými reprezentanty.

Italové se ve skupině C utkají s Ruskem a nováčkem Tureckem, Portugalci jsou ve skupině D s Ázerbájdžánem a Srbskem. Španělé se ve skupině B potkají s Ukrajinou a Slovinskem. Šampionát začne v úterý, finále je na programu 11. února v Záhřebu. Vedle české reprezentace se na turnaji představí také český rozhodčí Karel Henych.

Autor: