28. července 2015 13:06 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Začíná hra o miliony. Sparta i Plzeň budou útočit na rekordní prémie

Fotbalista Plzně Roman Hubník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Plzně Roman Hubník | foto: Mafra - Michal Šula

TEL AVIV (Od našeho zpravodaje) Slavní soupeři, pozornost celé fotbalové Evropy, vybraná společnost, možnost zvýšit koeficient... To vše je Liga mistrů, o níž v úterý začnou bojovat Viktoria Plzeň a Sparta. A také jsou to stovky milionů korun, které lze v soutěži vydělat.

Částka, ke které se oba české kluby upínají, vyrostla v tomto ročníku na astronomických 380 milionů korun. Přibližně tolik by vydělaly Plzeň nebo Sparta, pokud by do hlavní fáze Ligy mistrů postoupily.

O jaké prémie se tedy letos hraje?

Účast ve třetím předkole vynese oběma klubům 400 tisíc eur (10,8 milionu korun). To jsou však proti dalším bonusům jen drobné.

Čtvrté předkolo, tedy tak zvané play off, už zaručuje miliony eur. Poražený získá „bolestné“ tři miliony eur (81,1 milionu korun) a navíc postoupí do základní skupiny Evropské ligy, za což je další 1,3 milionu eur (35,1 milionu korun). Dohromady tedy 116,2 milionu korun.

Ještě větší, na české poměry astronomickou, částku získá vítěz play off. Dva miliony eur (54,1 milionu korun) za účast ve čtvrtém předkole a navíc 12 milionů eur (324,4 milionu korun) za účast v hlavní fázi Ligy mistrů, což je při současném kurzu koruny celkem 378,5 milionu korun (plus zmíněných 10 milionů za třetí předkolo).

Evropská fotbalová unie UEFA ještě nikdy tak vysoké prémie nerozdávala. Po sezoně navíc ještě mezi všechny účastníky rozdělí miliony eur za lukrativně prodaná televizní práva.

Pro srovnání, roční rozpočet Sparty je mezi 300 a 350 miliony korun. Plzeňský rozpočet se odhaduje na přibližně 200 milionů korun.

Zápasy na ČT Sport

Oba duely se objeví v přímém přenosu na ČT sport. Utkání Plzně (začátek 19:30) bylo v plánu již dříve, na zápas Sparty (18:15) získala Česká televize práva na poslední chvíli.

A to samozřejmě není všechno. Vítězství v základní skupině je oceněno milionem a půl eur (40,6 milionu korun), remíza je za 500 tisíc eur (13,5 milionu korun).

Snadnější cestu za pokladem má přece jen Plzeň, protože jako úřadující ligový šampion hraje v jednodušší mistrovské části kvalifikace. Proti Maccabi Tel Aviv je favoritem a nasazená by byla i ve čtvrtém předkole.

To Sparta, i kdyby přešla přes CSKA Moskva, tak by ji ve čtvrtém předkole čekaly týmy jako Manchester United nebo Valencie.

Královské bonusy jsou však lákadlem pro oba české zástupce. Dosáhne na ně alespoň jeden klub?