26. srpna 2011 18:04 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Žádné rozhazování nebude, slibují v Plzni

Fotbalisté Plzně slaví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalisté Plzně slaví | foto: ČTK

PRAHA Zařídili obrovský úspěch, ale v Plzni se z něj neradují sami. Celý český fotbal pozná, že má po čtyřech letech zase zástupce v Lize mistrů.

Západočeši si postupem do nejprestižnější klubové soutěže v Evropě nejen solidně vydělali, ale fantastickými výkony připoutali pozornost ke svým hráčům. "Dosáhli jsme historického milníku. To ovšem neznamená, že se najednou zblázníme a začneme rozhazovat vydělané peníze. Zvlášť proto, že Liga mistrů je sama o sobě celkem nákladná," slibuje generální ředitel Viktorie Adolf Šádek. Mistr ve středu večer porazil FC Kodaň 2:1 a na šňůru vítězství v evropských pohárech navlékl už šestý korálek.

ČTĚTE TAKÉ

Do českého koeficientu přidal 10 bodů, jen o dva méně než naposledy zařídila Sparta, když to dotáhla až do jarní části Evropské ligy. Základní skupina Ligy mistrů znamená silnější soupeře, ale nenabízí dvojnásobné bodové ohodnocení za výsledky než její chudší verze. Přesto každý plzeňský úspěch o něco přiblíží 15. místo žebříčku zajišťující start druhého týmu české ligy v předkolech Champions League. I kvůli náskokům Skotska, Rakouska a Kypru však pro 20. Česko jedna sezona k dosažení klíčové hranice zřejmě nepostačí. Reálné je zatím pomýšlet na 19. příčku Chorvatska, které reprezentuje už jen Dinamo Záhřeb.

Výkony svěřenců trenéra Pavla Vrby však mají i další důležitý rozměr. Prezentují se atraktivním ofenzivním stylem, jenž se nedá přehlédnout. Fotbalisté Plzně svými individuálními schopnostmi dokazují, že český trh má stále co nabídnout. "Zahraničí ztrácí zájem o české hráče, ale postup Plzně do Ligy mistrů by mohl tento trend změnit," věří Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která zastupuje hned polovinu základní sestavy Viktorie - Koláře, Bystroně, Rajtorala, Čecha, Petrželu a Limberského.

Jejich cena se dosud pohybovala kolem 20 milionů korun, ale v Lize mistrů se může klidně až ztrojnásobit. "Očekávám, že se na některé z nich brzy objeví nabídky. Zřejmě ale nebudou z těch nejlepších soutěží, jako je Anglie či Německo. Jejich prioritou je kupovat mladší hráče jako Pilaře. Třeba cena Petržely by byla větší, kdyby mu nebylo už 28 let," vysvětluje Kolář.

Edenu se nejspíš nevyhnou

Západočeši teď ale nemusí prodávat své opory. Vždyť si ve středu vydělali přibližně 226 milionů korun. Klub ani nehodlá nově nabyté finanční prostředky ve výši dvou ročních rozpočtů bezhlavě utrácet za posily. "Koncepce zůstává stejná. Trenér si vytipovává hráče dlouho dopředu. Pobavíme se s ním o zdravotním stavu a kádru, který teď čeká náročné období. Může se stát, že posílíme, ale ne bezdůvodně," říká Šádek.

Sám se ještě nesmířil s tím, že by klub nehrál Ligu mistrů doma ve Štruncových sadech, které prochází rekonstrukcí. Zároveň připouští, že se azylu v pražském Edenu zřejmě nevyhne. "Uděláme všechno pro to, abychom nastupovali doma. Jenže UEFA na toto téma asi nepřipustí žádnou diskusi," dodává.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!