Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zápas v Ostravě byl přerušen, hráče vyhnal do kabin na 20 minut slzný plyn

Sport

  18:43aktualizováno  23:05
OSTRAVA - Duel 15. kola mezi Baníkem Ostrava a vedoucí Plzní musel být v 17. minutě na Bazalech na dvacet minut přerušen. Hráče obou celků i fanoušky na hlavní tribuně vyhnal do útrob stadionu slzný plyn, který použili policisté na zkrocení fanoušků domácích mimo tribuny stadionu.

Baník - Plzeň (řádění fanoušků). foto: ČTK

Problémy na Bazalech začaly hned po úvodním hvizdu sudího, kdy zpoza tribuny pro hostující sektor začaly létat mezi fanoušky světlice. Nejspíše tak na sebe chtěli upozornit nespokojení fanoušci domácích, kteří bojkotují domácí zápasy Baníku kvůli špatným výsledkům.

"Všichni co to tu znají, ví, že kolem tribuny je písečný násyp a dá se z něj krásně vidět i na hřiště. Dohodit na tribunu není problém," řekl spolukomentátor České televize Václav Daněk, bývalý kanonýr Baníku.

I přes značnou mlhu nechal sudí Mojžíš pokračovat ve hře. Tu přerušil až v 17. miuntě poté, co policie za branami stadionu zásáhla proti příznivcům slzným plynem. Ten se rozšířil i na hrací plochu a vyhnal hráče, sudí a fanoušky z hlavní tribuny do útrob Bazalů.

Baník Ostrava - Plzeň.

"Zápas bude pokračovat až poté, co sudí dostanou zprávu od policie, že zásah je ukončen a co se plyn rozptýlí," řekl po návštěvě obou kapitánů v kabině rozhodčích reportér České televize. Stalo se tak po zhruba dvacetiminutovém přerušení. A pauza pomohla Plzenňským, kteří se ihned po návratu zásluhou hlavičky Rajtorala dostali do vedení 1:0 - VÍCE O ZÁPASE ČTĚTE ZDE!

OKOLÍ STADIONU V OSTRAVĚ SE ZMĚNILO V BOJIŠTĚ

Podle mluvčí ostravské policie Gabriely Holčákové policisté zasáhli proti stovkám fanoušků, kteří na ně zaútočili. Přibližně deset jich zadrželi. Podle svědků se prostory před stadionem změnily v pouliční bojiště. Agresivní chuligáni házeli nejdříve na městské strážníky kameny, strážníkům proto na pomoc přijeli státní policisté.

"Zhruba dvě stovky fanoušků, zřejmě z kotle, odešly z tribuny před stadion. Začali pak útočit na policisty, házeli po nich cihly, světlice, všechno, čím se dalo, byla po pouliční válka," popsal střet jeden ze svědků. "Když docházelo k útokům na policisty, tak jsme použili slzotvorné prostředky, abychom situaci uklidnili," uvedla Holčáková.

Baník - Plzeň (řádění fanoušků).

K incidentům podle ní došlo již před utkáním, kolem 15:00, kdy fanoušci Baníku házeli v ulicích města dělobuchy a poškodili automobily. "Došlo také k aktivnímu útoku na policisty, proto jsme přibližně deset lidí zadrželi. Všichni jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele," uvedla Holčáková. V současné době policie na místě dokumentuje zásah, poškozená auta a použitou pyrotechniku.

Jeden z diváků řekl, že problémy začaly, když příznivci Plzně hodili na začátku zápasu na hřiště několik dýmovnic. Potom začali házet baníkovci, kteří se na zápas dívali z ochozu nad silnicí kolem stadionu na Bazalech, červené světlice mezi fanoušky Plzně. Některé přiletěly i mezi policisty.

"Potom jsem najednou měl slzný plyn v očích, byla to hrůza, rodiče dávali dětem šály přes obličej. Chtělo se mi zvracet," popsal návštěvník zápasu. Mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že podle prvotních informací ošetřili po střetu mezi policisty a fanoušky pět lidí. "Většinou se jednalo o lehká zranění. Počet ošetřených se však ještě může zvýšit," uvedl po 22:00 Humpl.                                                         (ČTK)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!