Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zbytečná hysterická a nekonstruktivní kritika, řekl šéf FAČR k výzvě Jihlavy

Sport

  14:30
PRAHA - Předseda fotbalového svazu Martin Malík se vrátil z kongresu FIFA v Paříži a odpovídá na otevřenou výzvu, v níž druholigová Jihlava kritizovala poměry v českém fotbale včetně výkonů rozhodčích.

Šéf FAČR Martin Malík foto: ČTK

Kritizoval poměry v českém fotbale. Ten proto šéfa třetiligových Živanic zlikvidoval

„Rozumím sportovní frustraci týmu po neúspěšné baráži, rozumím také líbivé a populistické rétorice, která je s tím spojená, a zároveň neříkám, že všechny výkony sudích byly v dvojutkání Jihlavy s Karvinou v pořádku,“ uvádí Malík v prohlášení, které fotbalová asociace (FAČR) zveřejnila na webu.

„Ale podobná hysterická reakce mi přijde v tuto chvíli opravdu zbytečná a zcela nekonstruktivní,“ pokračuje šéf tuzemského fotbalu.

Jihlava na začátku týdne ostře reagovala na dění v barážových zápasech o první ligu, do které po výsledcích 1:2 a 1:1 nepostoupila.

Jihlavský kapitán Lukáš Vaculík kritizuje sudího Martina Nenadála.

Právě Malíka vyzvala, ať buď začne jednat, nebo se vzdá své funkce. Stěžovala si na tendenční výkony sudích, žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z komise rozhodčích.

Malík poukazuje na to, že Vysočina si do bitev o prvoligovou příslušnost s Karvinou na rozhodčí nestěžovala. A samotnou komisi obhajuje.

„Komise rozhodčích FAČR je v mých očích maximálně nezávislá a důkazem toho jsou naprosto exemplární tresty, které ve spojitosti s posledními výkony rozhodčích vynesla a které zde v minulosti neměly žádnou podobnou intenzitu a rozsah,“ konstatuje Malík.

Připomíná, že skandální výkony sudích z baráže byly „oceněny“ vyřazením z listiny pro první a druhou ligu.

Milan Matějček a Martin Nenadál, kteří řídili duely mezi Jihlavou a Karvinou, tak v nové sezoně můžou být delegováni jen na zápasy třetí ligy a nižších soutěží, Petr Ardeleanu, který poškodil Zbrojovku Brno, nebude nasazován na elitní utkání ze začátku příštího ročníku.

V hlavičkovém souboji Josef Šural (vlevo) ze Sparty a Petr Buchta z Jihlavy při...
Petr Ardeleánu děkuje Antonínu Rosovi za gesto fair play.

Jihlava se důrazně opřela do poměrů v české kopané, majitel klubu František Vaculík se nechal slyšet, že „jednoznačně bylo vidět, že rozhodčí mají jasné zadání a podle něj pracují.“

Malík na tyto výroky reaguje prohlášením, ať případné konkrétní poznatky Vysočina předá policii.

Kauza „Jihlava kontra tuzemský fotbal“ nicméně vyjádřením Malíka nekončí, výkonný výbor FAČR by se otevřenou výzvou měl zabývat na pondělním zasedání.

Autor: