Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Kritizoval poměry v českém fotbale. Ten proto šéfa třetiligových Živanic zlikvidoval

Sport

  5:00
PRAHA - Pamatujete si na Petra Špačka, šéfa východočeských Živanic, který loni v říjnu kritizoval poměry v českém fotbale a především zvůli rozhodčích? Muž, který napsal na české poměry nezvyklý otevřený dopis, byl jak už tomu v českém fotbale bývá, po právu potrestán. Vedení FAČR jej zbavilo členství, čímž ho odstranilo z fotbalu, zároveň i tvrdě trestá jeho klub.

Předseda Sokola Živanice Petr Špaček. foto: Radek Kalhous, MAFRA

Neregulérnost České fotbalové ligy, tedy třetí nejvyšší tuzemské soutěže, kritizoval Špaček v otevřeném dopise na klubovém webu.

V několika případech uvedl, že rozhodčí pískají podle principu platící, neplatící družstvo, a protože Živanice neplatí, jsou sudími v téměř každém zápase „řezány“.

„Chtěl jsem věci zlepšit, ne nikomu ublížit nebo někoho poškodit,“ uvedl Petr Špaček pro server Seznam Zprávy.

Diváci na utkání mezi Živanicemi a Spartou.

Dnes už je však pouze čestným předsedou klubu, protože mu bylo za jeho slova odebráno členství ve Fotbalové asociaci FAČR, takže ve fotbale už pracovat nemůže. 

„Pan Špaček dostal příležitost, aby svá tvrzení (v dopise) doložil a zdůvodnil. To neučinil, používá jen obecná konstatování, že všechno je špatně. Jedná se o poškozování jména českého fotbalu,“ uvedl pro server předseda FAČR Martin Malík.

„Navíc nám sdělil, že v tom hodlá pokračovat, takže nebyl jiný nástroj než vyloučit ho z řad Fotbalové asociace ČR. Bylo to jednomyslné rozhodnutí výkonného výboru FAČR,“ dodal.

Špaček však navíc přiznává, že prý byl na Etické komisi FAČR vyzván k tomu, aby podepsal, že už nikdy nebude hovořit se sdělovacími prostředky.

Špaček argumentuje, že není policistou, aby obstarával důkazy. Zaskočilo ho navíc, že byl na jednání Etické komise FAČR vyzván, aby podepsal, že už nikdy nebude hovořit se sdělovacími prostředky.

„To jsou opravdu 50. léta, to jsem odmítl. Navíc já přece nejsem policista, abych tady obstarával důkazy,“ rázně si stojí za svým Špaček.

„Nechci říkat, že jsem teď něco jako Jan Hus, ale nemůžu prostě oficiálně pracovat pro fotbal, tak jako jsem to celý život dělal. Obrátilo se to proti fotbalu, a tím pádem proti mně,“ pokračoval.

„Je to komplikace pro klub. Měl jsem podpisová práva, musely se měnit podpisové vzory a spousta věcí kolem,“ dodal smutně Špaček.

David Pánek (vlevo) ze Sokola Živanice při pohárovém utkání proti Sigmě Olomouc.
Živaničtí fotbalisté staví zeď při utkání poháru proti Sigmě Olomouc.

FAČR však potrestal nejen jej, ale i jeho klub. Živanice prý totiž nesplňují předpisy z hlediska předepsaného minimálního počtu mládežnických družstev. A proto jim byly vyměřeny kompenzační poplatky a disciplinární pokuty.

Dohromady kvůli tomu zaplatily 127 tisíc korun. 

Špaček sice argumentoval dohodami uzavřenými s okolními vesnickými kluby, s nimiž Sokol vytvořil takzvané souklubí.

To však orgány FAČR neakceptovaly a brali to jako pokus obejít předepsané normy.

I proto se proti tomuto rozhodnutí budou bránit Živanice právní cestou.

Autor: