Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Největší porážka v historii. Bojácní Češi zklamali fanoušky a v Anglii prohráli 0:5

19:40aktualizováno  22:38
LONDÝN - Čeští fotbalisté prohráli úvodní zápas kvalifikace na EURO 2020 v Anglii 0:5, na čemž měl největší zásluhou anglický záložník Raheem Sterling, který vstřelil hattrick. Češi tak zastali nejhorší porážku v samostatné historii.

Raheem Sterling se raduje z hattricku do branky Jiřího Pavlenky. foto: Reuters

Pod úvodní čtyři góly čtvrtého týmu loňského světového šampionátu se ve Wembley podepsal Raheem Sterling.

Nejprve ve 24. minutě otevřel skóre, v závěru první půle vybojoval penaltu, z níž zvýšil Harry Kane, a v 62. a 68. minutě zkompletoval hattrick. V závěru si dal vlastní gól Tomáš Kalas.

Národní tým potřetí během necelého roku podlehl o čtyři a více gólů. V červnu prohrál s Austrálií 0:4 a v září v Rusku 1:5, což stálo místo trenéra Karla Jarolíma.

Online ze zápasu si přečtěte ZDE

Pod jeho nástupcem Jaroslavem Šilhavým utrpělo mužstvo druhou porážku. Na podzim s ním reprezentanti vyhráli tři ze čtyř zápasů.

V úterý národní tým přivítá v přípravě v pražském Edenu Brazílii a v kvalifikaci ho čeká další zápas 7. června doma proti Bulharsku.

Zbylými soupeři ve skupině jsou Černá Hora a Kosovo. Na šampionát, který bude poprvé hostit 12 zemí, postoupí první dva celky.

Raheem Sterling se raduje z hattricku
Fotbalisté Anglie se radují z gólu Harryho Kanea.

Zraněného českého kapitána Dočkala v záloze podle očekávání nahradil Darida a právě on vyslal ve 23. minutě první a jedinou českou střelu v úvodním dějství, která ale mířila mimo.

Jinak byli od úvodu na míči hlavně Angličané a příliš je nevykolejilo ani zranění Diera, jenž musel už v 17. minutě střídat.

Ve 24. minutě Albion z první vážné šance udeřil. Kane vysunul kolmicí Sancha, asistent rozhodčího pustil mírný ofsajd a záložník Dortmundu našel před brankou volného Sterlinga, který doklepl míč ve skluzu do sítě.

Anglie - Česko 5:0

Branky: 24., 62. a 68. Sterling, 45.+2 Kane z pen., 84. vlastní Kalas. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares (všichni Portug.). ŽK: Kadeřábek, Schick (oba ČR). Diváci: 82.575.
Anglie: Pickford - Walker, Keane, Maguire, Chilwell - Alli (63. Rice), Dier (17. Barkley), Henderson - Sancho, Kane, Sterling (70. Hudson-Odoi).
Česko: Pavlenka - Kadeřábek, Čelůstka, Kalas, Novák - Souček, Pavelka - Gebre Selassie, Darida (67. Masopust), Jankto (46. Vydra) - Schick (82. Škoda).

Ofenzivní hvězda Manchesteru City se podepsala i pod druhý gól. Sterling se v závěru první půle dostal do sevření mezi Kadeřábka s Kalasem, upadl a z nařízené penalty zvýšil Kane, byť si brankář Pavlenka na míč sáhl.

Hosté v první půli drželi míč jen 29 procent času, start druhého dějství ale měli po příchodu střídajícího Vydry lepší.

V 51. minutě chyběly Součkovi po hlavičce po přímého kopu ke snížení centimetry a poté v dobré pozici trefil střed branky Pavelka.

Následně ale opět přidali domácí. Sanchovu střelu ještě zastavil obránce Novák, ale v 62. minutě se míč odrazil ke Sterlingovi a ten obstřelil Pavlenku k tyči.

Hvězda Manchesteru City byla při chuti a za šest minut zkompletovala tečovanou střelou první reprezentační hattrick.

Snížit mohl Schick, ale těsně minul. Na druhé straně pak zasáhl Pavlenka, ale přesto ještě jednou inkasoval, když v 84. minutě vyrazil střelu jen do Kalase, od něhož se míč dostal do sítě.