Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

31 let od Jágrovy premiéry v lize. V kladenské kabině zasedl místo legendě Novému

Sport

  10:17
PRAHA - 13. září 1988. TJ Poldi SONP Kladno – TJ Škoda Plzeň 3:6. Pět a půl tisíc kladenských fanoušků odcházelo domů zklamaných, přesto po letech mohli na tento zápas vzpomínat a hrdě říkat: Byli jsme u toho, když Jarda Jágr hrál poprvé ligu. Nejlepší evropský hokejista všech dob si premiéru v nejvyšší domácí soutěži připsal přesně před 31 lety.

Jaromír Jágr v jarní baráži foto:  Michal Šula, MAFRA

O to větší je škoda, že dnes na startu nového ročníku extraligy, kam se Rytíři vrátili po pěti letech v první lize, kladenská legenda nejspíš nenastoupí. Trápí ho totiž poraněné pánevní svaly. V třinecké Werk aréně přitom bude plno, včera ve 14 hodin zbývalo v online prodeji posledních sedm sedadel a 119 vstupenek k stání.

PŘEHLED: Největší jména extraligy na prahu nové sezony. Jágrův start je nejistý, Plekance motivuje titul

Ale zpátky do roku 1988, kdy si trenér Eduard Novák šestnáctiletý talent, jenž v předchozí sezoně nastřílel v 35 zápasech za juniory 57 branek, vytáhl do áčka. Na Jágra v kabině čekal dres s číslem 15 a helma s nutným celoobličejovým plastovým krytem.

Mazáci mu coby bažantovi připravili tradiční vtípek. V šatně pokynuli, aby si sedl na volné místo, které však patřilo Milanu Novému, hvězdě 70. let, jež v sedmatřiceti hrála poslední sezonu kariéry. „Koukám na něj a on říká: Dobrý den, pane Nový, já jsem Jarda. Tak já na něj: Ahoj Jardo, sedíš mi na místě. Můžeš si, prosím tě, sednout jinam?“ vzpomínal Nový po letech.

První gól dal Haškovi

V premiéře proti Plzni nastoupil Jágr na svém tradičném pravém křídle spolu se zkušenějšími Radkem Knotkem a Petrem Slabým. Mimochodem v týmu tehdy byl taky David Čermák, který nyní Kladenské vede jako kouč.

„Eda Novák nás s Jardou dokonce v průběhu sezony dal dohromady,“ říká pro LN Nový. „I když jsme hráli ve třetím útoku, góly jsme dávali.“

Mladý Jaromír Jágr

Ten první vstřelil Jágr tři týdny po debutu v 7. kole proti Pardubicím. A hned Dominiku Haškovi.

Celkem v premiérové seniorské sezoně včetně části o umístění a baráže nastřílel 13 branek a u 17 asistoval. V následujícím ročníku týmovou produktivitu dokonce vyhrál.

„Už tenkrát na něj byl tlak. I ze strany starších spoluhráčů, kteří ho posílali zpátky do dorostu, protože jim zabíral místo v sestavě,“ líčí Nový. „On přesto působil přátelsky, pohodově, byl samá legrace. Moc se od té doby nezměnil,“ vybavuje si Nový.

Že tlak Jágrovým sebevědomím neotřásl, potvrzoval i v rozhovorech, kdy o svém atraktivním stylu prohlašoval: „Už od dorostu hraju, jak hraju. Trenéři mi nic nevytýkají a neurčují mi, co mám na ledě dělat. Stejně bych si hrál po svém.“

Na Laver Cup se přišel podívat i Jaromír Jágr se svou přítelkyní.
Jaromír Jágr v roce 2015.

Nezpochybnitelný talent a cílevědomost ho po dvou sezonách v Československu vynesly do NHL, kde uchvátil krásnými akcemi, hromadou gólů i pohádkovým příběhem.

Ze zámoří se během výluk třikrát vrátil a v kladenském dresu na sebe vždycky strhával zaslouženou pozornost. V sezoně 2012/13, kdy řádil spolu s Tomášem Plekancem, dokonce za 34 zápasů posbíral úžasných 57 bodů.

Návrat do extraligy

Postupně milovaný klub sám převzal do vlastnictví, předminulý ročník se už vrátil domů natrvalo a letos i s Plekancovou pomocí vybojovali návrat do extraligy.

V ní se sedmačtyřicetiletý představí po více než pěti letech. „Jdeme do neznáma a vůbec nevím, co od toho čekat,“ předjímal neurčitě Jágr v létě s tím, že podceňovaný nováček předem nic nevzdává.

„Bude nám trochu trvat, než se adaptujeme, ale myslím si, že se zachráníme,“ dodává kladenský patriot Nový. Jistě si přeje, aby k tomu mohl pomoci i Jaromír Jágr.

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...