Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alkohol, drogy a málem sebevražda. NHL ale Fleurymu ležela u nohou

Sport

  6:00
PRAHA - Pistoli si koupil v zastavárně. Pak se vydal do pouště v Novém Mexiku. Ve dvě hodiny v noci se konečně odhodlal a vložil si nabitou zbraň do úst. Bylo mu 36 let, v NHL měl za sebou hvězdnou kariéru. Získal víc než 1000 bodů, vyhrál Stanley Cup, olympijské hry i Canada Cup. "Ukazovák se mi třásl na spoušti. Seděl jsem tam celou věčnost, klepal jsem se tak, že mi hlaveň cvakala o zuby. Měla chuť samoty, studila. Chutnala černě."

Theo Fleury foto: Reprofoto

To jméno před koncem tisíciletí symbolizovalo nespoutanou zuřivost, ale i velký hokejový talent. Theoren Fleury, hráč měřící jen 168 centimetrů, si na ledě nikdy nenechal nic líbit ani od hráčů vyšších o dvě hlavy.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Fleuryho si  na draftu NHL vybralo Calgary a jeho kariéra v nejslavnější lize světa se rychle rozjela. Až mnohem později vyšlo najevo, že cesta za snem byla draze vykoupena.

Mládežnický kouč Graham James, který mladému Fleurymu v hokejové škole sliboval slávu v NHL, nebyl jen tím, kým se zdál. "Jako mladý kluk jsem byl sledován, sexuálně napaden a zneužit více než 150krát mužem, kterému jsem věřil nejen já, ale celá moje rodina," šokoval Fleury přiznáním v roce 2009.

Na Jamese a všechno s ním spojené mu pomáhal zapomenout alkohol, po draftu do NHL přibral i marihuanu a kokain. Jeho divoké večírky končily v posteli s dívkami, které pár hodin předtím v baru sbalil.

Pak se jednou ocitl v poušti s pistolí v puse. "Chtěl jsem zemřít. Moje normální já říkalo: Nedělej to, všechno se zlepší. Jenže druhý hlas odpovídal: Hov.., nikdy se to nezlepší. Až pak mi to došlo a řekl jsem si: Co to dělám? Mám přece na víc. Přece nechci, aby tohle byl můj poslední okamžik života. Vytáhl jsem zbraň z pusy a hodil ji na zem."

Celý díl seriálu Pohnuté osudy si přečtěte v úterním vydání Lidových novin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!