Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český trumf: Růžičkovi pomůže videosystém, s nímž ovládli Němci fotbal

Sport

  8:00
PRAHA - Kde má brankář slabé místo, kdo špatně bruslí, jaké finty soupeř používá, jaký způsob obrany a útoku v dané situaci zvolit. To vše amnohem více má trenérskému kolektivu kolem Vladimíra Růžičky pomoci vyřešit unikátní řešení SAP Match Insight, které při loňském mistrovství světa vefotbale používali vítězní Němci.

Volba strategie. Trenér Vladimír Růžička může při šampionátu přizpůsobovat taktiku i na základě údajů získaných prostřednictvím technologie SAP. foto: ČTK

Když na fotbalovém šampionátu v Brazílii německá reprezentace porážela jednoho soupeře za druhým, hovořilo se o „tajné zbrani“, kterou má tento tým kdispozici. Šlo o softwarovou analýzu obrazového záznamu, která je součástí komplexnějšího analytického systému. Vycházela z tréninkového systému SAP HANA bundesligového týmu TSG 1899 Hoffenheim, který dokáže odhalit téměř každý herní nedostatek a zároveň rozklíčovat taktiku soupeře z mnoha zápasů.

KVÍZ: Hokejové šampionáty v Praze. Další se blíží, jste připraveni?

Stejnou zbraň teď jako vůbec první hokejový tým na světě bude mít i česká reprezentace, která chce na domácím turnaji úspěch německých fotbalistů napodobit. Trenéři budou moci vidět vizualizované analýzy zápasu z celkem devíti různých herních situací a situace filtrovat podle 37 různých ukazatelů.

„V dnešním hokeji jsou síly velmi vyrovnané. Je tu osm týmů, znichž každý může vyhrát. Řada zápasů končí rozdílem jednoho gólu nebo penaltovým rozstřelem. O vítězi a poraženém rozhodují opravdové drobnosti. Skutečně detailní informace o hře soupeře nám proto mohou pomoci lépe odhalit jeho slabá místa a tento systém může být tím malým zrnkem, které převáží misky vah na naši stranu,“ řekl generální manažer české hokejové reprezentace Slavomír Lener.

Jaromír Jágr na tréninku české reprezentace před MS.
Trenér Vladimír Růžička na tréninku českých hokejových reprezentantů 27. dubna...

Adaptace unikátní aplikace pro analýzu ledního hokeje, na které se podíleli i vědci z ČVUT, trvala zhruba čtvrt roku a během každého zápasu zpracuje terabyty dat.

Pro její potřeby bude kolem ledové plochy v pražské O2 areně rozmístěno celkem 12 kamer a obraz z nich bude automaticky snímán aanalyzován. Trenéři si mohou prohlédnout statistiky nebo přehrát a analyzovat konkrétní herní momenty prakticky ihned.

„SAP Match Insight umožňuje jít do velkého detailu a na nejdůležitější herní situace se zaměřit zněkolika pohledů. Výrazně to také usnadňuje komunikaci s týmem, mohu totiž konkrétním hráčům obratem zaslat specifickou situaci, kterou si mají nastudovat. Díky této aplikaci budu schopen připravit mnohem více mnohem přesnějších informací, než bylo možné doposud. Podle mého názoru mohou takovéto nástroje hokej velmi výrazně proměnit amožnost je využívat bude během mistrovství světa v Praze naší velkou výhodou,“ uvedl při prezentaci programu Jan Procházka, videotrenér české hokejové reprezentace.

Kouč Vladimír Růžička v dobrém rozmaru na tréninku reprezentace při konverzaci s Tomášem Hertlem.

Aplikace si jen na straně SAP vyžádala podle generálního ředitele jeho české pobočky Romana Knapa náklady zhruba 100 tisíc eur, Amden do vývoje investoval milion korun. Český tým ale bude mít software k dispozici zdarma.

„Jde o pilotní projekt řešení, které vznikalo za účasti všech zmíněných subjektů. V současnosti nejde o komerční produkt, jehož licence by byla běžně k dostání. Jde o exkluzivní řešení pro český hokej,“ uvedl Knap.

Fotbal i formule 1

Vzkazy fanoušků českým hokejistům

SAP, který proslul programy určenými pro podnikovou analýzu a řízení, přitom není ve sportu úplným zelenáčem. Kromě již zmíněné dodávky aplikace SAP Match Insight fotbalovým mistrům světa z Německa spolupracuje například s ženskou tenisovou asociací WTA, kde zpracovává podrobné statistiky hráček, vyhodnocuje přesnost úderů a další. Více než 200 senzorů této firmy je možné nalézt i v monopostech stáje McLaren–Honda F1, které pomáhá v reálném čase analyzovat data a upravovat strategii a nastavení vozu.

Některá z řešení německé firmy využívá i basketbalová NBA, liga amerického fotbalu NFL nebo golfoví hráči.

Existuje i fanouškovská aplikace NHL, profesionální řešení však mohou severoamerické týmy Čechům zatím jen závidět.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!