Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

I s Hemským. Hokejisté se sešli v Brně

Sport

  17:10
BRNO - Čeští hokejisté se sešli na srazu v Brně před turnajem Euro Hockey Tour už i s další zvučnou posilou z NHL, útočníkem Alešem Hemským z Edmontonu. Nově se hlásili také centr Petr Koukal z mistrovských Pardubic a z týmu poraženého finalisty Komety Brno obránce Tomáš Žižka a útočník Jakub Svoboda, který bude v národním týmu debutovat. Naopak kvůli problémům se zády vypadl z kádru útočník Kamil Kreps z Barysu Astana.

Aleš Hemský. foto: Reuters

"Kamil Kreps volal, že je to špatné a není vyloučené, že bude muset jít na operaci," řekl novinářům v Brně kouč Alois Hadamczik. Naopak mezi třicítkou svěřenců nechyběli uzdravení beci Miroslav Blaťák a Lukáš Krajíček a také Ondřej Němec, který už testoval zraněné rameno na konci minulého týdne v Bratislavě.

"Všichni říkali, že jsou v pořádku. Mají tréninkové manko, takže to budou dohánět," navázal reprezentační kouč. Trénink naopak vynechal útočník Ivan Rachůnek. "Má nějaký výpotek v koleně. Doktor mu to vytáhl a zítra by měl být fit," doplnil Hadamczik.

V pořádku je i útočník Lukáš Kašpar, který měl ze středečního utkání se Slovenskem v Praze naražený bok. Po krátkém volnu se hlásili také útočníci Tomáš Plekanec z Montrealu a Jiří Novotný, kteří dostali prostor pro odpočinek.

Ve středu se do přípravy zapojí také další nováček, obránce Jakub Kindl z Detroitu, který v úterý přiletí ze zámoří. "Počítám s ním do turnaje a myslím si, že ještě ve čtvrtek hrát nebude," naznačil Hadamczik, že v prvním duelu proti Švédsku ještě Kindl nenaskočí.

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik (vpravo) hovoří s Tomášem Plekancem

Na soupisku pro EHT se ale všichni hráči z kádru nevejdou, protože limit je 27 jmen. "Budu chtít dát šanci těm hráčům, u kterých si nejsem jistý, že by měli na mistrovství světa jet. Někteří budou hrát dva zápasy, někteří jeden. Ve čtvrtek už budou hrát finalisté extraligy. A Aleš Hemský nastoupí s Koukalem a Jakubem Svobodou," doplnil Hadamczik.

Jedničkou bude gólman Jakub Štěpánek. "Má největší zkušenosti a chytal na mistrovství světa. Rozhodneme se, koho napíšeme dalšího. Všichni tři brankáři ale vědí, že pro šampionát už nikoho jiného nesháníme." Po vyřazení Detroitu počítal Hadamczik i s útočníkem Jiřím Hudlerem, ale ten pozvánku odmítl, protože nemá kontrakt na příští sezonu. Kouč už kontaktoval také Martina Havláta, jehož San Jose vypadlo v sobotu se St. Louis. "Jeho zdravotní problémy přetrvávají. Bojí se, že ho klub nepustí. V úterý jde na prohlídku. Je to padesát na padesát," podotkl Hadamczik.

Havlát zmeškal úvod sezony kvůli zranění ramena z loňského světového šampionátu v Bratislavě. Před Vánoci musel na operaci natržené podkolenní šlachy a byl do poloviny března mimo hru.

Hadamczik bude kontaktovat i obránce Zbyňka Michálka z Pittsburghu, pro něhož skončila sezona po porážce s Philadelphií v neděli, ale v květnu čeká přírůstek do rodiny.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Potenciální posily může získat vedle zámořské NHL, kde pokračuje první kolo play off, také z Evropy - z KHL a Finska. Zájem má o útočníka Romana Červenku a beka Martina Škoulu z Omsku, forvardy Marka Kvapila z Dynama Moskva a Petra Hubáčka z Jyväskylä.

"U Škouly víme, že je zatím velký otazník. Prezentoval, že tutu sezonu chce pauzu a nechce reprezentovat. My bychom ho potřebovali a budu mu volat, až skončí. Hubáček má problémy s kolenem, půjde po skončení sezony za doktorem Ziegelbauerem a uvidíme," dodal Hadamczik.

Do brněnského turnaje Kajotbet Hockey Games vstoupí český tým proti Švédsku ve čtvrtek v 18:30. V sobotu pak změří síly od 14:00 s Finskem a o den později se utká od 18:00 s Ruskem. V tabulce EHT je český tým třetí o dva body za druhým Ruskem a o tři za vedoucím Švédskem. Turnaj bude generálkou na mistrovství světa ve Švédsku a Finsku, které pro český výběr začne v pátek 4. května ve Stockholmu zápasem proti Dánsku.

KÁDR ČESKÝCH HOKEJISTŮ

Brankáři: Jakub Kovář (České Budějovice), Tomáš Pöpperle (Sparta Praha), Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL),

obránci: Miroslav Blaťák, Jakub Nakládal (oba Ufa/KHL), Jakub Krejčík (Slavia Praha), Tomáš Kudělka (Vítkovice), Petr Zámorský (Zlín), Tomáš Žižka (Kometa Brno), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL), Ondřej Němec (Čerepovec/KHL), Lukáš Krajíček (Minsk/KHL), Tomáš Mojžíš (Turku/Fin.), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.), Jakub Kindl (Detroit/NHL),

útočníci: Petr Tenkrát, Ivan Rachůnek (oba Sparta Praha), Lukáš Kašpar, Jiří Novotný (oba Astana/KHL), Petr Holík (Zlín), Jan Kovář (Plzeň), Petr Nedvěd (Liberec), Michal Vondrka (Slavia Praha), Petr Koukal (Pardubice), Jakub Svoboda (Kometa Brno), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Petr Průcha (Petrohrad/KHL), Tomáš Vincour (Dallas/NHL), Tomáš Plekanec (Montreal/NHL), Jiří Tlustý (Carolina/NHL), Aleš Hemský (Edmonton/NHL).

Autor: