Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Crosby kanadským hrdinou? V Montrealu stejně pálili jeho dresy

Sport

  12:00
PRAHA - Hořící auta, vysklené výlohy, rvačky s policisty. Ne, to není bouřící zadlužené Řecko. Tak se v Montrealu slavil před dvěma lety postup Canadiens přes Boston v play off.

Oslavy v Montrealu se změnily ve výtržnosti. foto: ČTK

Z větší části frankofonní město je totiž kvůli místním hokejistům schopné rozpoutat opravdové šílenství. "Hokej je tady všechno. Někdy už ten zájem přesahuje rozumnou mez. Fanoušci občas nejsou normální," líčí český útočník Canadiens Tomáš Plekanec.

Montreal - Pittsburgh (Zuřící Crosby).

V březnu 1955 dokonce řádili příznivci v ulicích 24 hodin. Reagovali tak na zákaz startu své největší hvězdy Maurice Richarda do konce sezony za napadení rozhodčího. Násilnosti utichly až poté, co k davům promluvil Richard z rozhlasu.

Čtěte také: 17 let. Tak dlouho čeká kanadský tým na triumf v severoamerické NHL

Chcete další příklad? Když letos ve druhém kole Stanley Cupu porazili Canadiens Pittsburgh, pálili fanoušci dresy Penguins s číslem 87. To patří kapitánovi Sidneymu Crosbymu. Tuhle hvězdu přitom celá Kanada bezmezně miluje, navíc dva měsíce předtím rozhodl olympijské finále proti USA.

Jordan Staal a Sidney Crosby smutní na střídačce

Když však šlo o Canadiens, byla vděčnost zapomenuta. "Sidneyho milujeme, ale Montreal milujeme ještě víc. Tak jsme mu to ukázali," vysvětluje Jean Francois Naud, proč na Crosbyho ve věčně vyprodané aréně Bell Centre celý zápas bučel. Naud vlastní v Montrealu oblíbenou pizzerii "Tomato".

Během série s Pittsburghem mohli i návštěvníci jeho restaurace vyjádřit momentální opovržení nad kanadským hrdinou. U vstupu byl totiž Crosbyho dres připevněn jako rohožka... Ale aby nedošlo k mýlce – fanoušci nejúspěšnějšího klubu NHL s 24 získanými Stanley Cupy jsou schopni i neuvěřitelné podpory. Bývalý kapitán Canadiens Saku Koivu asi nikdy nezapomene na 9. duben 2002.

Crosby v souboji s o ohlavu vyšším Gillem.

Tehdy se finský útočník vrátil na led po úspěšné léčbě rakoviny. Bouřící aréna ho odměnila osmiminutovými ovacemi vestoje. Frenetické povzbuzování hnalo podceňovaný tým i letos v¨překvapivém tažení až do finále Východní konference. Tam jeho snažení ale zastavila Philadelphia.

Čekání na další svatý grál jménem Stanley Cup se tak protáhlo už na 17 let. "Starší fanoušci, co pamatují dobré časy, jsou asi přepadlí. Ale teď je jiná doba, větší konkurence," krčí Plekanec rameny.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat