5. června 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Crosby kanadským hrdinou? V Montrealu stejně pálili jeho dresy

Oslavy v Montrealu se změnily ve výtržnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy v Montrealu se změnily ve výtržnosti. | foto: ČTK

PRAHA Hořící auta, vysklené výlohy, rvačky s policisty. Ne, to není bouřící zadlužené Řecko. Tak se v Montrealu slavil před dvěma lety postup Canadiens přes Boston v play off.

Z větší části frankofonní město je totiž kvůli místním hokejistům schopné rozpoutat opravdové šílenství. "Hokej je tady všechno. Někdy už ten zájem přesahuje rozumnou mez. Fanoušci občas nejsou normální," líčí český útočník Canadiens Tomáš Plekanec.

Montreal - Pittsburgh (Zuřící Crosby).

V březnu 1955 dokonce řádili příznivci v ulicích 24 hodin. Reagovali tak na zákaz startu své největší hvězdy Maurice Richarda do konce sezony za napadení rozhodčího. Násilnosti utichly až poté, co k davům promluvil Richard z rozhlasu.

Čtěte také: 17 let. Tak dlouho čeká kanadský tým na triumf v severoamerické NHL

Chcete další příklad? Když letos ve druhém kole Stanley Cupu porazili Canadiens Pittsburgh, pálili fanoušci dresy Penguins s číslem 87. To patří kapitánovi Sidneymu Crosbymu. Tuhle hvězdu přitom celá Kanada bezmezně miluje, navíc dva měsíce předtím rozhodl olympijské finále proti USA.

Jordan Staal a Sidney Crosby smutní na střídačce

Když však šlo o Canadiens, byla vděčnost zapomenuta. "Sidneyho milujeme, ale Montreal milujeme ještě víc. Tak jsme mu to ukázali," vysvětluje Jean Francois Naud, proč na Crosbyho ve věčně vyprodané aréně Bell Centre celý zápas bučel. Naud vlastní v Montrealu oblíbenou pizzerii "Tomato".

Během série s Pittsburghem mohli i návštěvníci jeho restaurace vyjádřit momentální opovržení nad kanadským hrdinou. U vstupu byl totiž Crosbyho dres připevněn jako rohožka... Ale aby nedošlo k mýlce – fanoušci nejúspěšnějšího klubu NHL s 24 získanými Stanley Cupy jsou schopni i neuvěřitelné podpory. Bývalý kapitán Canadiens Saku Koivu asi nikdy nezapomene na 9. duben 2002.

Crosby v souboji s o ohlavu vyšším Gillem.

Tehdy se finský útočník vrátil na led po úspěšné léčbě rakoviny. Bouřící aréna ho odměnila osmiminutovými ovacemi vestoje. Frenetické povzbuzování hnalo podceňovaný tým i letos v¨překvapivém tažení až do finále Východní konference. Tam jeho snažení ale zastavila Philadelphia.

Čekání na další svatý grál jménem Stanley Cup se tak protáhlo už na 17 let. "Starší fanoušci, co pamatují dobré časy, jsou asi přepadlí. Ale teď je jiná doba, větší konkurence," krčí Plekanec rameny.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz