21. srpna 2014 12:40 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Do Edmontonu se vrátí legendy. Snad to Oilers nakopne, říká Gretzky

Wayne Gretzky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wayne Gretzky. | foto: Reprofoto

EDMONTON/PRAHA V osmdesátých letech byli postrachem NHL, dnes Oilers patří mezi nejslabší týmy ligy. "Tenkrát jsme měli výjimečnou kabinu, nikdo nebyl sobec," řekl Wayne Gretzky k plánovanému setkání slavného týmu z roku 1984 a doufá, že se současný Edmonton něco přiučí.

Edmonton Oilers neprožívají zrovna úspěšné období. V play off si nezahráli už osm let a na Stanley Cup čekají přes dvě dekády. Zato v osmdesátých letech, to byli postrachem celé NHL.

Slavná dynastie okolo Waynea Gretzkyho, Marka Messiera a Jari Kurriho tehdy vybojovala pět mistrovských titulů v sedmi letech, první v roce 1984, ve kterém Oilers nastříleli 446 branek - o 86 víc než kdokoliv ostatní. Edmonton si teď chce své nejslavnější časy připomenout. A nakopnout na vítěznou vlnu i současný tým.

Gretzky chce i trenéry a kustody

"Jsem skutečně natěšený, mám takových vzpomínek," řekl samotný Wayne Gretzky k plánovanému setkání s týmem z roku 1984, kterému tehdy dělal kapitána. Gretzky chce na třicáté výročí od historicky prvního Stanley Cupu v Edmontonu skutečně všechny. Do domácí haly Rexall Place mají dorazit hráči, trenéři, kustodi, skauti. A hlavně fanoušci, kterým současný tým moc radosti nepřináší.

"Lidi v Edmontonu jsou jiní. Máte pocit, že je všechny znáte," řekl Gretzky. Přivést na místo činu opravdu všechny členy tehdejšího týmu měl být údajně i jeho nápad. "Sice neumím bruslit jako tenkrát, jsem ale nadšený stejně jako když jsem do Edmontonu přijel poprvé," nechala se slyšet legenda.

Klub potřebuje nakopnout

Oilers se v roce 2006 probojovali do finále Stanley Cupu, kde nakonec padli v rozhodujícím sedmém zápase proti Carolině. Od té doby to jde s klubem z kopce. I proto  Gretzky doufá, že zavzpomínání na slavná léta může organizaci pomoct.

"Snad to současný tým i fanoušky znovu nakopne," říká legenda. Oilers budou v nové sezoně spoléhat opět na mladíky Taylora Halla a Ryana Nugenta-Hopkinse. Právě oni mají v budoucnu na svých bedrech táhnout Oilers znovu za úspěchy. Přesně jako Gretzky a spol. před třiceti lety.

"Tenkrát jsme měli skutečně výjimečnou kabinu, nikdo nebyl sobec," řekl Gretzky. Třeba se i současní Oilers 10. října něčemu přiučí. "Bude to pro Edmonton historická událost," věří dnes již třiapadesátiletý Gretzky.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!