11. prosince 2012 12:48 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Dohoda v NHL je blízko. Stačí zahodit ega

Komisař NHL Gary Bettman  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komisař NHL Gary Bettman | foto: ČTK

Nejslavnější hokejová liga na světě je ve výluce. Představitelé NHL navíc v pondělí zrušili další zápasy až do 30. prosince. Stále se však na Silvestra v zámoří může začít hrát.

Sezona v nejslavnější hokejové soutěži může začít už na Silvestra. Stačí "maličkost": aby majitelé a hráči zapomněli na osobní antipatie, přestali se navzájem tlačit ke zdi a co nejrychleji našli kompromis.

Vždyť se v podstatě shodli na porcování příjmů i na "balíku" peněz, který dá liga ze svého na postupné snížení hráčského podílu z 57 % na 50.

Zdá se bláznivé, že se znesvářené strany a s nimi miliardový byznys zasekly na délce trvání CBA (NHL žádá 10 let, odbory méně) a omezení délky smluv pro hokejisty (NHL chce zavést maximum 5 let).

Nejbližší příležitost k ukončení šílenství, jež štve fanoušky a drásá obchodníky navázané na NHL, mají ve středu, na kdy je po nedávném ztroskotání velmi nadějných jednání naplánované další kolo bitvy o CBA.

Gary Bettman

Gary Bettman

Ředitel hráčské asociace NHLPA Donald Fehr

Donald Fehr

NHL a NHLPA už obětovaly 526 mačů základní části, grandiozní show pod otevřeným nebem zvanou Winter Classic v Michiganu i tradiční exhibici All Star Game v Columbusu. Aby se zachránilo aspoň torzo sezony, muselo by hrát nejpozději od půlky ledna.

V tom případě by se v základní části stihlo přibližně 50 utkání na tým. "Méně než 48 zápasů, jež se odehrály v ročníku 1994/95, by nemělo cenu," prohlásil Gary Bettman, komisař NHL.

Otázkou je, zda se klíčovým mužům NHL a NHLPA podaří zkrotit ega. Minulý týden se v jednom manhattanském hotelu podařilo vyjasnit řadu důležitých otázek při experimentálním sezení bez bossů Bettmana a Donalda Fehra.

Když pak hokejisté chtěli k závěrečné fázi přivést svého předáka, údajně uslyšeli, že tímto tahem vše zničí. O něco později schůzka skutečně skončila krachem.

Fehr zjevně Bettmana a spol. ukrutně dráždí. "Dohoda už byla na dosah," prohlásil ve čtvrtek. A Bettman před reportéry zuřil: "Už poněkolikáté to říká a nikdy to nebyla pravda."

Většina zámořských odborníků v téhle půtce straní Fehrovi. Jen kousek dobré vůle chybí k vyřešení krize. Kdyby ho v sobě ve středu našli zástupci NHL a NHLPA, zkáza sezony 2012/13 by byla odvrácena.

Karel Knap, vrb

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!