14. prosince 2012 16:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Obama připomíná NHL: Vyděláváte na fanoušcích, chovejte se podle toho

Americký prezident Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama | foto: ČTK

NEW YORK Konec dlouhých jednání o nové kolektivní smlouvě v NHL prý konečně spěje k dohodě. Stačí, aby se hokejisté a majitelé klubů domluvili na posledních kompromisech, udělali malé ústupky. Jsou toho však po vleklých sporech schopni? Americký prezident Barack Obama znovu apeluje na to, aby konečně došlo ke smíru: "Nebudu se míchat do sporu bohatých hráčů a ještě bohatších majitelů. Měli by si ho urovnat sami a pamatovat na to, kdo jim všechny ty peníze dává do kapes."

"Můj vzkaz majitelům a hráčům je: Chlapi, vyděláváte spoustu peněz a vyděláváte je na hřbetech fanoušků. Tak se podle toho chovejte..." řekl Obama v rozhovoru pro jeden televizní kanál v Minnesotě.  Americký prezident má raději basketbal než hokej, ale sleduje výsledky Washington Capitals a už dříve naléhal na znepřátelené skupiny, aby našly řešení.

Jejich půtka štve hokejové příznivce a finančně ruinuje řadu podnikatelů a zaměstnanců, jejichž činnost je navázaná na NHL. Krize se vleče, přestože obě strany nejsou daleko od kompromisu. ) Pronikavé výsledky nepřineslo ani středeční a čtvrteční jednání s federálními prostředníky v New Jersey.

Americká sportovní stanice ESPN přitom na svých webových stránkách představila model CBA, který by měl být přijatelný pro všechny. Získala ho od nejmenovaného guvernéra jednoho z klubů a konzultovala ho s jedním z prominentních hráčů. Koncept počítá se zatím domluvenými položkami:

1. Dělení příjmů 50 - 50.

2. Částka 300 milionů dolarů, kterou NHL dá na doplacení již uzavřených kontraktů.

3. Hokejistům zůstane právo soudit se o výši gáže u arbitráže a volnými hráči bez omezení se budou stávat za stejných podmínek jako dosud.

Návrh dále navrhuje jednoduché kompromisy v otázkách, na nichž se NHL a NHLPA nemohou shodnout. CBA by například trvala 9 let (liga žádá 10, odbory 8) a limit pro individuální smlouvy, jenž v minulosti neexistoval, by byl stanoven na 6 let (8 let pro prodlužování kontraktu ve stejném týmu). Tím by liga ustoupila o rok.

Zdá se to jako rozumné východisko, jenže zatvrzelí rivalové se zřejmě hodlají bít do poslední chvíle. To znamená do prvního týdne roku 2013. Přitom by se mohlo začít hrát už na Silvestra, kdyby si NHL a NHLPA plácly o víkendu nebo krátce po něm. Pomoci prostředníků se úplně nezřekly, hodlají zůstat v kontaktu. Toť vše. Ať si lid zuří a naříká. A ať si Barack Obama vykládá, co chce. 

Karel Knap, mih

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?