Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Enormní tlak a izolace. I to hráči zažívají v play off NHL

Sport

  18:00
PRAHA - Stanley Cup by chtěl nad hlavu zvednout snad každý hokejista, k trofeji pro vítěze NHL ale vede trnitá cesta nejen přes zápolení na ledě. Hráči se kromě soupeře musí vypořádat i s enormním tlakem, který na ně vytváří především fanoušci a média. Ten momentálně doléhá na Chicago a Boston v probíhajícím finále, které bude pokračovat druhým zápasem v noci ze soboty na neděli.

Tiskovka Chicaga. foto: ČTK

V zámoří je však nutné rozlišit rozdíly mezi Kanadou a Spojenými státy americkými. Mezi hokejovými baštami a městy, ve kterých je hokej na okraji zájmu.

Šílenství, které panuje třeba v zemi javorového listu, kde je hokej téměř náboženstvím, pamatuje i český obránce Jaroslav Špaček. Před sedmi lety se s Edmontonem dostal až do finále, kde ale nestačil na Carolinu.

"Už během roku je tlak v Kanadě obrovský, od novinářů i fanoušků a v play off narůstá. Pamatuju si, že když jsme hráli o Stanley Cup, tak jsem v Edmontonu nemohl ani vylézt na ulici. Chtěl jsem se někde venku najíst, projít se, ale to prostě nešlo. Životní prostor se zúží na domov a hokejovou halu," popsal Špaček LN. "Ubíjející to není fyzicky, ale hlavně psychicky. Hokej je všude. Otevřete noviny, hokej. Pustíte televizi, hokej. Nešlo tomu uniknout."

Krejčí sdělovací prostředky raději nečte

Proti němu v dresu Hurricanes bojoval František Kaberle, který vstřelil rozhodující gól v posledním sedmém utkání. Pozornost na něj a jeho spoluhráče ale nebyla tak silná jako na kanadský celek. "V Karolíně není hokej na prvním místě. Rozdíl tak mezi základní částí, play off a případně finále je obrovský. Když jdete po ulici, lidé vás najednou zastavují, fandí vám a přejí hodně štěstí. Bylo to motivace, musím ale říct, že dotěrní nebyli," řekl. "Když ale brácha Tomáš hrál ještě v Torontu, také říkal, že raději nikam nevycházel. Věřím, že něco podobného může být otravné. V takových městech hráče zná, když to přeženu, každý malý kluk a každá babička. A něco podobného zažil i před dvěma lety v Bostonu, se kterým vyhrál Stanley Cup."

Boston nyní znovu táhne na vrchol vyhlášený "kliďas" David Krejčí. Český útočník, který navenek působí až flegmaticky, si tlak nepřipouští a obrovské zástupy novinářů, kteří téměř každý den napěchují šatnu Bostonu na dlouhé desítky minut, mu nevadí. "Je to pro oba týmy stejné, takže se tím nenechám rozhodit. I tyhle věci k tomu patří," pravil v rozhovoru pro server iSport.cz a dodal, že sdělovacím prostředkům se naprosto vyhýbá. "Nečtu noviny, nekoukám na internet. To by mě zbytečně rozptylovalo."

Bitva Chicaga s Bostonem je velmi atraktivní z toho pohledu, že obě mužstva patří do skupiny klubů Original Six, tedy těch, které byly u počátků NHL. Fanouškovskou základnu tak mají obrovskou.

Socha Michaela Jordana před finále NHL v Chicagu.
Ozdobená socha Chicaga během play off.

OZDOBENÉ CHICAGO. Socha Michaela Jordana dostala dres Blackhawks a ta lva před muzeem výtvarných umění zase helmu.

Extrémní izolaci zažil před jednadvaceti lety jeden z nejlepších brankářů historie Dominik Hašek, který hájil barvy právě Chicaga. Ve finále jeho tým padl s Pittsburghem, v  závěrečné sérii ale mělo mužstvo pod kanadským trenérem Mikem Keenanem velmi přísný režim.

"Po druhém zápase jsme utrmácení o půlnoci dorazili do Chicaga, Keenan nás na letišti zahnal do ústraní a nařídil mítink, kde jsme půl hodiny museli vysvětlovat, proč jsme prohráli. Oči se nám klížily, ale museli jsme je držet otevřené na našeho přísného kouče. 'Finále je něco zvláštního, je jiné než ostatní zápasy,' říkal. Druhý den nás odvezl na skryté místo za město, nikdo nesměl vědět kam. Pouze rodiny dostaly speciální telefonní číslo pro mimořádné případy. Mike prostě nechtěl, aby nás v utajeném táboře někdo vyrušoval," napsal Hašek ve své knize.

Jenže Jestřábi prohráli i třetí zápas série. "Zůstali jsme v Chicagu, ale na místě, které Keenan nařídil do poslední chvíle tajit. Ani za stavu 0:3 na zápasy nechtěl nic zanedbat."

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat