Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extraliga plánuje podivný hybrid s 15 týmy

Sport

  8:30
PRAHA - Bizarní praktiky, neznalost vypovídaných kontraktů či hybridní soutěž s 15 týmy. Většina fanoušků si to nepřeje, většina hráčů si to nepřeje. Přesto většina manažerů extraligy chce prosadit uzavření nejvyšší hokejové soutěže.

Hokejová extraliga, zápas Plzně proti Českým Budějovicím foto: ČTK

A i když říkají, že se liga uzavře od sezony 2012/13, pravda je, že už na jaře by se tým jdoucí do baráže s vítězem první ligy neměl o nic strachovat. Extraliga už má totiž podle informací LN připravený herní plán pro 15 účastníků – zůstal by v ní i tým, který by případně v baráži postoupil z první ligy. Sestupující extraligový klub by pak manažeři "papírově" okamžitě poslali nazpátek.

"Slyšel jsem to. Představa, že extraligový klub spadne v baráži a o dva týdny později ho tam vrátí a pak ligu zakonzervují na čtyři roky, je hrozná. To bych se skoro styděl, že jsem v čele instituce, která by to posvětila." řekl LN prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Přitom APK dlouhodobě lamentuje, že je týmů moc a že by bylo lepší počet účastníků snížit. "Baráž by pak neměla valný význam. Uzavření extraligy by hlavně zničilo první ligu, snad mají všichni rozum a nepošlou nás do pekel. A nás myslím celý český hokej," pravil Robert Kysela, generální manažer Ústí nad Labem – vedoucího týmu první ligy. Podle jeho slov by ani letošní postup nezměnil nic na zamítavém stanovisku Ústí k uzavření extraligy.

Že jsou kroky extraligových manažerů sdružených v Asociaci profesionálních klubů leckdy nestandardní, na to si už fanoušci pomalu zvykají. Ale i Krále zarazil tah, ke kterému se APK odhodlalo koncem prosince. Extraliga totiž vypověděla smlouvu se svazem k 31. květnu.

Co to znamená? Podle APK další krok k uzavření extraligy. To je ale už schválenou věcí, i když manažeři hovoří opatrněji. Faktem však je, že si zakonzervování už odhlasovali 19. prosince, i přes nesouhlas Sparty a Liberce. Když však vypověděli smlouvu svazu, mnozí zástupci si ani neuvědomili, o jak důležitý krok jde. Pokud se totiž nová smlouva, jejíž první návrh liga předala ve čtvrtek, nebude svazu líbit, může dojít k situaci, že se stane z APK nepodstatný subjekt.

Tváře kampaně pro uzavření? Jágr a Straka. Oba ale odmítli

Extraligu by totiž mohl vést od 1. 6. svaz. A ten je na podobný scénář připraven. "Řídíme všechny reprezentace i všechny soutěže kromě extraligy. Není problém sestavit tým tří čtyř odborníků, kteří by se o extraligu starali. I když to není náš záměr ani cíl, může to klidně nastat," vysvětlil Král.

Zarážející je, že některé kluby prakticky netušily, co vůbec smlouva mezi extraligou a svazem obsahuje, a přesto ji vypověděly. "Někteří lidé mi říkali, co by v nové smlouvě chtěli. Když jsem jim řekl, že už to tam bylo, tak se jen divili. Pak se přiznali, že vůbec kontrakt nečetli," potvrdil Král. Podle informací LN si dokonce pět klubů vyžádalo kopii smlouvy od svazu několik dní poté, co ji vypověděli. Chtěli totiž zjistit, o čem vlastně hlasovali.

APK je teď rozpolcená. Zásadně proti uzavření extraligy jsou veřejně Sparta a Liberec,další kluby váhají. Aby návrh na červencové schůzi svazu prošel, musí získat extraliga podporu i nižších soutěží. A to se zatím jeví jako problém, I když...

"Už na minulé konferenci svazu to bylo zvláštní. Došlo k určitým pohovorům mezi zástupci extraligových klubů a týmy z nižších lig, kterým půjčují hráče, a jsou tak na nich závislí. Byl to lobbing až na hraně. Umím si představit, že Karlovy Vary mají zmáknuté zástupce kraje i Sokolova, takže rázem mají tři hlasy místo jednoho," bál se Kysela.

Manažeři, kteří prosazují uzavření, argumentují třeba tím, že se dostaví efekt snížení nákladů a také dostanou šanci junioři. "Jenže k úspoře nedojde. Konzultoval jsem to jak s lidmi z Finska, tak Německa, kteří měli ligu zavřenou, a u nich také nedocházelo k poklesu platů. K tomu by mohlo dojít jen tehdy, kdy se nejlepší hráči seberou a z extraligy odejdou. Tím však samozřejmě utrpí kvalita ligy. Ke snížení nákladů můžeme dojít jinými cestami, třeba platovými stropy," řekl Petr Bříza, předseda představenstva Sparty.

Argument o prosazení mladých hráčů je pochybný. Aby se na soupisku dostali junioři, stačí, aby si to odhlasovala APK, není nutno uzavírat extraligu. A i když podobné návrhy v minulosti padaly, nikdy nedošlo ke shodě. Nelze tedy předpokládat, že by kluby najednou otočily.

Bouří se nejenom fanoušci a hokejoví odborníci. Uzavření se nelíbí ani Tipsportu – generálnímu partnerovi extraligy. "Nevidíme žádný přínos. Po obchodní stránce musíme hledět na extraligu jako obchodní produkt, který je pro nás nástrojem pro komunikaci s fanoušky a sázkaři. Pokud se extraliga uzavře, stává se tento nástroj lokalitně limitovaným. Výměny klubů z celé republiky dané sestupy a postupy navíc udržují celé extralize atraktivitu," řekl Tipsport ústy svého mluvčího Lubomíra Ježka.

Jak se zdá, většině extraligových týmů to zřejmě nevadí. Dokonce prý chtěly přesvědčit majitele Plzně a Kladna a mezi fanoušky oblíbené hráče Martina Straku a Jaromíra Jágra, aby za uzavření extraligy lobbovali. Ti však nakonec odmítli...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!