Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extraligové kluby jednají o milionech z NHL

Sport

  8:00
PRAHA - Dlouho dělaly mrtvého brouka. Teď však chtějí kluby hokejové extraligy začít jednat o smlouvě s NHL o finanční náhradě za odchody hráčů. Kdyby totiž některý zámořský tým zatoužil třeba po šestém nejproduktivnějším hráči ligy Janu Kovářovi, Plzeň by za jednadvacetiletý talent nic nedostala.

Dvacetiletý útočník Roman Horák hokejově vyrostl v Českých Budějovicích, ale teď už střílí branky v dresu Calgary Flames. V létě 2009 ale forvard o V létě 2009 ale forvard odešel do zámoří a Jihočeši nedostali ani korunu. foto: Reuters

"Za sebe mohu říct, že je velkou chybou, že smlouvu nemáme. Jsme vlastně z velkých hokejových zemí poslední, kdo ji nemá, a tím přicházíme o peníze," řekl LN prezident Asociace profesionálních klubů (APK) Ladislav Blažek. Do roku 2008 existovala velká dohoda mezi NHL a mezinárodní hokejovou federací.

Ta platila pro všechny vyjma ruské KHL. Pak se ale některé země v čele s Českem rozhodly další kontrakt neuzavřít. "Jednotlivé federace si pak samy začaly podepisovat bilaterální dohody. Teď ji nemá jen Švýcarsko a my," vysvětlil generální sekretář svazu Martin Urban. V Česku se šéfové klubů dlouho nemohou dohodnout. Svaz toto téma několikrát otevřel a nabízel jim pomoc. Marně.

Některé kluby se totiž domnívaly, že by přímým obchodem dokázaly získat více prostředků, než je 225 tisíc dolarů, které jinak dostávají ostatní země. "Pokud si někteří čeští manažeři myslí, že se o finančním vyrovnání za hráče dohodnou s nějakým klubem NHL, tak jsou na omylu. Je to obrovský nesmysl," kroutil hlavou generální sekretář slovenského svazu Otto Sýkora. Ten se spolu s dalšími lidmi ze slovenského hokeje před několika dny vrátil ze zámoří s podepsanou – už druhou – smlouvou.

Za juniory nedostávájí vůbec nic

V jedné věci je ale česká situace specifická. Současné bilaterální smlouvy totiž řeší jen přímé odchody do NHL. Klub hokejisty, který se do nejslavnější soutěže světa dostane přes juniorku, nedostane nic. A právě z Česka odchází do kanadsko-amerických mládežnických lig nejvíce hráčů z celé Evropy.

Stačí jeden příklad: útočník Roman Horák zamířil v osmnácti letech v létě 2009 z Českých Budějovic do Ameriky a letos už střílí góly v NHL v dresu Calgary Flames. "Nedostali jsme za něj ani korunu a to je problém. Přitom jsme do jeho rozvoje investovali okolo milionu," pravil generální manažer Jihočechů František Joun.

Za odchody juniorů se platilo do roku 2008. Ve velké smlouvě existoval podpůrný fond a v jeho rámci dostaly kluby až 150 tisíc dolarů za hráče, který byl pak do dvou let draftován. A celkově "přiteklo" do Česka za poslední tři roky platnosti velké smlouvy 150 milionů korun.

Shodnout by se mohli i jinak rozhádání manažeri

Čechům teď svitla naděje, že by se k tomuto modelu mohli od sezony 2013–14 vrátit. "Mezinárodní federace i zámoří mají zájem to opět sjednotit. Před týdnem jsme měli schůzku v Curychu. Tam většina zemí řekla, že by jim to nevadilo. My jsme neměli mandát se vyjadřovat, záleží totiž na postoji extraligových klubů," řekl Urban.

Ve Švýcarsku s ním byl i Blažek, který chce smlouvu s NHL zařadit na program další valné hromady APK. Do té doby budou podle něj probíhat diskuse mezi kluby a následně i se svazem. "V asociaci je ale 14 subjektů, takže můžete mít 14 různých názorů. Moc času není," líčil Blažek.

Třeba Jihočeši by se k předchozímu modelu rádi vrátili. "Určitě bychom chtěli novou smlouvu, ale záleží na jejím znění. Ale samozřejmě i minulý kontrakt byl lepší než nic. A i teď máme v zámoří pár hráčů, kteří by to mohli dotáhnout do NHL," tvrdil Joun.

A podobně je na tom Blažkova Slavia. Loni prošel draftem ve druhém kole Dmitrij Jaškin, letos by si některý tým mohl vybrat Tomáše Hertla dokonce v elitní třicítce. "I kvůli těmhle želízkům v ohni je to pro nás důležité, stejně tak jako pro jiné kluby s jejich velmi nadějnými a talentovanými hráči." Jak se zdá, na téhle věci by se mohli domluvit i jinak rozhádaní manažeři extraligových týmů.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat