Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zlepšení? Draftem NHL prošlo deset Čechů

Sport

  14:29
PRAHA - Čeština zněla častěji než obvykle. Každoroční výběr nováčků do NHL byl v jedné věci jiný než v posledních pěti letech. Draftem totiž prošlo hned deset českých hokejistů, nejvíce od roku 2005. Loni si zámořské kluby vybraly pět Čechů, historicky nejhorší pak byly roky 2008 a 2009, kdy týmy draftovaly jen po třech českých zástupcích.

David Musil foto: Reprofoto

Letošní volba proběhla v minnesotském St. Paul a podle očekávání ji ovládl kanadský útočník Ryan Nugent-Hopkins z celku Red Deer z WHL. Osmnáctiletého hokejistu si vybral Edmonton, v jehož řadách už vyrůstá mnoho mladých nadějí, pasovaných na budoucí superstar. 

Podle očekávání také neznělo v noci na sobotu, kdy si kluby vybíraly v prvním kole draftu nejlepší třicítku hráčů, žádné české jméno. V sobotu odpoledne, kdy se volilo zbývajících šest kol, však následovalo překvapení.

O draftu NHL čtěte více

Edmonton totiž při první volbě druhého kola draftoval obránce Davida Musila. Ten se tak stal nejvýše vybraným Čechem od roku 2007, kdy si Columbus v prvním kole zvolil jako sedmičku útočníka Jakuba Voráčka.

Přitom odborníci tipovali, že jako první Čech přijde na řadu slávistický forvard Dmitrij Jaškin. Toho si nakonec vybralo St. Louis jako 41. v pořadí. "Oba byli ve stejném kole draftu, jen si je rozebraly kluby podle svých preferencí," řekl LN expert Martin Hosták.  V Musilův prospěch totiž zřejmě rozhodly vazby mezi Edmontonem a jeho otcem Františkem, bývalým slavným bekem, který tam končil svoji zámořskou kariéru, a ještě navíc pro Oilers pracuje jako skaut.

"A já si také vybavuji, jak jsem v Edmontonu vyrůstal, když tam táta hrál," řekl David Musil serveru NHL.com. "Vzpomínám si, že jsem tam jako šestiletý kluk i párkrát bruslil," dodal. Také otec František, v zámoří známý jako Frank, prošel draftem v druhém kole.

V roce 1983 si ho jako osmatřicátého v pořadí vybrala Minnesota North Stars. Jeden velký rozdíl tu ale existuje. "Byl tehdy v Československu a vůbec netušil, že ho draftovali," vyprávěl David Musil.

Po něm a Jaškinovi se ve třetím kole dočkal na 71. místě brankář David Honzík, jenž působí v QMJHL ve Victoriaville.  V dalších kolech si kluby vybraly ještě sedm Čechů, přesto podle Martina Hostáka není moc co oslavovat.

"Většina kluků nebyla z ročníku 1993, který jinak na draftu byl. Jsou spíše starší, jako třeba Ondra Palát, kterého si loni nikdo nevybral," vysvětlil komentátor a bývalý asistent trenéra reprezentační osmnáctky s odkazem na 208. hráče výběru. "Tyhle kluky si chtěly kluby zkrátka pojistit, tak si je vybraly v pozdějších kolech. Je určitě pozitivní, že draftem prošlo tolik Čechů, ale stále má před sebou náš hokej ještě spoustu práce," dodal Hosták.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept
Zdarma vyzkoušejte koupelový balíček od tetesept

Pochmurné počasí úplně vybízí k tomu se na chvilku zastavit, dát si uklidňující hřejivou koupel a relaxovat. Navíc si podobně zábavnou koupel mohou...

Mohlo by vás zajímat