Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extraligu čeká zemětřesení: Plzeň zřejmě přijde o 19 bodů, Boleslav o 22

Sport

  13:20
PLZEŇ - Hokejová Plzeň se bouří proti tomu, že by měly být kontumovány její zápasy za neoprávněný start brankáře Petra Přikryla a obránce Tomáše Frola v této sezoně extraligy kvůli administrativní chybě při jejich registraci. Na tu se přišlo při vyřizování hostování Přikryla do prvoligových Litoměřic a při další kontrole byly zatím zjištěny nesrovnalosti také u Jindřicha Kotrly z Kladna a tria Jiří Marušák, Tomáš Divíšek a Peter Fabuš z Mladé Boleslavi.

Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy Bílí Tygři Liberec - Plzeň 1929 skončil pro Plzeň špatně foto: ČTK

Podle vyjádření ředitele extraligy Stanislava Šulce pro Českou televizi jde o neoprávněný start a v takovém případě nemůže následovat jiný postih než kontumace zápasů, v nichž tito hráči nastoupili. Plzeň by v takovém případě přišla o 19 ze svých 28 bodů, Kladno o šest z 13 a nejhůře by dopadla Mladá Boleslav, která by přišla o 22 bodů z 24 a propadla by se na poslední místo o pět bodů za Kladno a o sedm za Plzeň.

Čtěte také

Právní zástupce Plzně Tomáš Tesař však tvrdí, že z řádů vyplývá jen to, že k extraligovému utkání může nastoupit pouze hráč, který má smlouvu řádně zaregistrovanou a který je napsán na soupisku. "V případě hráčů Přikryla a Frola oba dva mají Hráčskou smlouvu řádně zaregistrovanou, podepsanou ředitelem extraligy panem Šulcem a navíc oba byli od začátku extraligy zapsáni na soupisce HC Plzeň 1929, která je rovněž potvrzena ředitelem extraligy panem Šulcem," uvedl Tesař v tiskové zprávě na oficiálních stránkách plzeňského klubu.

Podle něj je otázkou, proč ředitel extraligy na hráčské smlouvě i na soupisce potvrdil, že Přikryl a Frolo jsou registrovanými hráči HC Plzeň 1929. "Nyní konstatuje, že start těchto dvou hráčů za HC Plzeň 1929 je neoprávněný," diví se Tesař.

"Tato situace je nanejvýš podivná, neboť veškeré právní předpisy ČSLH a APK nestanovují, která listina má vyšší právní sílu. Zdali doložka registrace uváděná přímo na hráčské smlouvě, nebo soupiska potvrzená ředitelem extraligy, nebo Prohlášení klubů o postoupení hráčské smlouvy."

Nejvyšší soutěž totiž řídí Asociace profesionálních klubů ledního hokeje, ale registrace se dělá na Českém svazu ledního hokeje. "Sám pak Šulc tvrdí, že nejdůležitější listinou je soupiska jím potvrzená, neboť nahrazuje registrační průkazy a rozhodčí před utkáním kontrolují "oprávněnost" startu všech hráčů. Skutečnost, že rozhodčí umožnili start našich dvou hráčů ve všech kolech extraligy, jasně potvrzuje, že jejich start byl oprávněný. Pokud by hráči nebyli zaregistrováni a uvedeni na soupisce potvrzené šéfem extraligy, rozhodčí by jim neumožnili nastoupit do utkání," navázal Tesař.

Plzeň už byla potrestána za start Sýkory
Plzeň už přišla v sezoně o bod za porážku 3:4 po samostatných nájezdech v 9. kole na ledě Kladna. Nastoupil za ni totiž Petr Sýkora, pro nějž to bylo druhé utkání jako volného hráče bez smlouvy, zatímco mohl takto hrát jen v jednom zápase. "Právě nedávný případ Petra Sýkory jasně vypovídá o tom, co je tzv. neoprávněným startem, neboť tento hráč neměl Hráčskou smlouvu zaregistrovanou APK a potvrzenou panem Šulcem," uvedl Tesař.

Podle něj navíc není jediným řešením kontumace. "Článek 410 Soutěžního řádu hovoří i o jiném řešení nastalé situace, například ponechání výsledku dosaženého na hřišti či nařízení nového utkání atd.," připojil Tesař. "Je s podivem, že pan Šulc hovoří naprosto kategoricky jako ředitel APK o neoprávněnosti startu hráče, když jeho příslušnost k určitému klubu sám stvrdil na smlouvě i na soupisce. Je s podivem, že pan Šulc si zosobňuje právo interpretovat Soutěžní řád ČSLH a trestat kontumací dle tohoto předpisu, když článek 102 tohoto řádu výslovně stanoví, že výklad soutěžního a disciplinárního řádu provádí výhradně výkonný výbor ČSLH." Doplnil, že případné kontumace mohou soutěž znehodnotit.

"Zásah, který pan ředitel Šulc zamýšlí učinit do extraligy, nemá v historii naší nejvyšší hokejové soutěže obdoby. Následky na klubech, sponzorech a především důvěra veřejnosti budou patrně dlouhodobě a citelně poškozeny. Věřme, že svazové právní normy budou dotčenými orgány interpretovány citlivě, se zřetelem k tomu, že nedbalost administrativního charakteru žádným způsobem nezasáhla do řádného chodu extraligy," dodal Tesař.

Naštvaný je i kapitán a generální manažer Plzně Martin Straka. "Je v tom prostě bordel. Nejvíce mě štve, že pan Šulc nám říkal, že do pátku to nebude zveřejňovat a počká se, než se všechno zkontroluje. A pustí to ven chvíli před zápasem, když navíc není jasno, kdo všechno má potíže? To nechápu," řekl deníku Sport Straka po úterní výhře jeho týmu v Litvínově 3:0.

Při problému s Přikrylem poukázal Straka na to, že zřejmě nepůjde o jediný případ. "Panu Šulcovi jsem říkal, že tam mají v tom systému bordel a že takových týmů je víc. A že jakožto majitel Plzně chci, aby mi vyjel i ostatní kluby. No a namátkou jsme hned natrefili na dva další hráče z této sezony," prohlásil Straka.

"Nebo i na Divocha (Tomáše Divíška), který sice minulou sezonu dohrával v Brně, ale v tom počítači pořád měl uvedené Pardubice! Tak jestli chtějí takhle dodržovat řády, tak by měl dodatečně dostat zlatou medaili za titul s Pardubicemi, ne? Nebýt nás, vůbec nikdo by to nekontroval," zlobí se Straka.

Takový systém registrací jej štve. "Argument pana Šulce byl, že nemůže všechno kontrolovat a není kontrolní orgán. Ale celkově mě ten systém štve. On odsouhlasí soupisku, máme podepsanou smlouvu, kterou jsme mu dodali.

Všechno. Jasně, on nám vysvětlil, že ještě něco chybělo, udělali jsme chybu, to beru. Ale celkově mi vadí, že je v tom hroznej bordel," doplnil Straka. "Kdybychom neposílali Přikryla na hostování, tak na to nikdo nepřijde? A proč o tom mluví, když dohoda zněla jinak? Jak mu teď můžeme věřit? Jak víme, že tam teď ještě něco s tím nedělá? Sám pan Šulc najednou zjistil, že to asi nebude žádná sranda, když jsme chtěli, aby to zkontroloval," dodal Straka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!