Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Obavy před revolučním ročníkem extraligy: sudí řeší generační problém

Sport

  7:30
PRAHA - Extraligové rozhodčí čeká pořádně perná sezona. Ne, že by ty minulé pro ně snad byly zrovna dýchánkem, ale kvůli revolučním změnám pravidel, které přiblíží český hokej zámořskému stylu, se zásadně zvýší jejich podíl na ovlivňování průběhu hry. A do toho navíc pořádná komplikace - pět elitních sudích ukončilo kariéru a největší tuzemská hvězda Antonín Jeřábek odchází pískat do KHL.

Petr Sýkora protestuje u rozhodčího. foto: ČTK/APČTK

Nejvyšší domácí hokejová soutěž přichystala pro ročník 2014/15 řadu změn, které zaznamenají na první pohled i méně bystří diváci. Modré čáry, ohraničující jednotlivé třetiny, se posunou o 1,5 m směrem ke středovému kruhu. Na kluzišti o délce 60 m se tak střední pásmo zmenší hned o 3 m. A to už je pořádný rozdíl.

Milan Minář, jedna z největších osobností v pruhovaném v historii české extraligy, defitivně pověsil píšťalku na hřebík...

...Antonín Jeřábek, považovaný za nejlepšího tuzemského rozhodčího posledních sezon, zase odchází do KHL.

Vedle samotných hokejistů se změna citelně dotkne i práce rozhodčích. „Zúžení středního pásma se neobávám, to je pouze otázka zvyku. Co však bude nejdůležitější je tzv. hybridní zakázané uvolnění, při němž budeme nyní rozhodovat, zda hráče vůbec necháme o vyhozený puk svézt souboj,“ přibližuje zjednodušeně Lukáš Bejček, jenž se od následující sezony rozhodl přesídlit z čárového do pozice hlavního arbitra. To pro něj znamená dočasné opuštění extraligy a minimálně roční sbírání zkušení s posuzováním faulů v 1. lize, druhé nejvyšší soutěži.

Šéf sudích: Víc kreativity do rozhodování? Z toho radost nemám

Právě sbor hlavních extraligových sudích utrpěl před nadcházejícím ročníkem citelné ztráty. Do rozhodcovského důchodu odešli velezkušení Milan Minář s Radkem Husičkou, Antonína Jeřábka, jenž byl dvakrát po sobě pověřen řízením pískal finále mistrovství světa (2012, 2013), zase pustil po opakovaném vábení český svaz do KHL. Vedle toho ukončili kariéru i čároví Miloš Bádal, Roman Pouzar a Evžen Kostka.

Jak se s tím vyrovnat? Jisté obavy připouštějí všichni zúčastnění.

Hodně často se do kontaktu se sudími dostává i Radek Duda.

„O čárové strach nemám, tam proces omlazování začal už loni. Mezi hlavními ale konkurence jednoznačně klesne, tam vidím z mého pohledu mezeru,“ říká Bejček.

„Přesně nevím, odkud se budou kapacity doplňovat. Možná se bude muset sáhnout do 1. ligy a vytáhnout třeba nahoru zpět ty rozhodčí, kteří tam byli rok předtím z extraligy sesazeni. Znát to určitě bude. Tato jména měla za sebou nějakou autoritu, kterou si my mladí teprve budujeme,“ potvrzuje Bejčkova slova čárový Jakub Frodl, který má za sebou premiérový ročník v extralize.

„Mít ve chvíli, kdy na nás čárové padne větší zodpovědnost, vedle sebe někoho jako Jeřábka, by byla určitě výhoda. Na mladé neokoukané sudí si zákonitě víc dovolí i hráči.“

V rozpacích je i samotný šéf sudích Pavel Halas. Přiznává, že než vyroste za odcházející persony adekvátní náhrada, může to trvat roky. „Očekávám zvýšené množství kontroverzních rozhodnutí, protože bude hodně záležet na posouzení rozhodčích, zda nechat hru pokračovat, nebo ji přerušit. Vnáší to do rozhodování prvek kreativity, a to není dobré.“

„Zatím nevíme nic“

Dosud používali čároví náznak vlastního citu pouze při posuzování zakázaného uvolnění. Na posílení lidského faktoru poukazuje i Bejček. „Ofsajd byl černá nebo bílá, jasná situace.“ V kritickém pohledu na celou změnu pravidel však svému šéfovi nepřitaká. „Stoprocentně ty změny vítám. Hru to o mnoho roztáhne, zrychlí, bude více přečíslení,“ míní Bejček.

Atraktivnější podívanou pro diváky si od změn slibuje i extraligový management v čele s ředitelem soutěže Josefem Řezníčkem. I on však vnímá nastalý problém v řadách mužů v pruhovaném.

„Když vám v mužstvu skončí šest zkušených hráčů, tak v dobrém případě nakoupíte nové. U rozhodčích to takto nefunguje, noví se musí rekrutovat. Nezbývá, než si projít těžkým generačním řezem. Bude to ale chtít podporu, stejně jako se mladším hráčům dostává v týmech. Možná ještě budeme po sezoně překvapení, jak to ti mladí rozhodčí zvládli,“ říká optimisticky Řezníček.

Obránce Komety Jozef Kováčik v diskuzi s rozhodčím.
Leška diskutuje s rozhodčími.
Petr Sýkora protestuje u rozhodčího.
Pardubický Semorád s čárovým rozhodčím.

Diskuse s rozhodčími - oblíbená dispciplína většiny extraligových hráčů.

S novými pravidly budou extraligoví rozhodčí seznamováni na tradičním soustředení v Rakousku, kam odjíždějí příští týden. Stále proto přesně netuší, co je čeká. „Bezpečně víme jen to, co zaznělo v médiích,“ přiznává Bejček.

Už za necelý měsíc přitom startuje nejvyšší soutěž juniorů, jejíž úvodní zápasy zřejmě poslouží elitním sudím jako generálka před zářijovým startem extraligy mužů.

Osvětu hráčů nepodcení

Vzdělat však bude třeba i samotné hokejisty. Minulost je už několikrát usvědčila z fatální neznalosti pravidel. V případě rozsáhlé novelizace se tak vedení soutěže rozhodlo nespoléhat pouze na zprostředkované informování o změnách. „Dohodli jsme se s komisí rozhodčích, že uspořádáme semináře přímo v klubech, abychom je podali hráčům i trenérům všech věkových kategorií z první ruky,“ popisuje Řezníček.

Osvětu chystá český hokej i mezi fanoušky. „Budeme nabízet instruktážní videa, ale i třeba školit experty z České televize, aby nedocházelo k mystifikaci fanoušků. Tuto část rozhodně nepodceníme,“ ubezpečuje šéf rozhodčích Halas.

Přesto mu pár vrásek z nešťastného načasování přibylo. Komplikovaná změna pravidel v kombinaci s odchodem nejzkušenějších, to by potěšilo málokterého velitele jednotky. „To je život. Kdyby skončili loni, zase bychom mohli naříkat, že to bylo před olympijskou sezonou. Musíme se s tím poprat.“

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...