Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

F. Kučera: Obrat z 0:3 na 4:3? Kluci si to zasloužili, mužstvo má vnitřní sílu

Sport

  6:00aktualizováno  7:00
Praha - Před sedmnácti lety slavil František Kučera spolu s dalšími hráči v Petrohradě titul mistrů světa. My jej oslovili jako dalšího experta, který zhodnotil výkon české reprezentace v utkání proti Finsku. „Vyrovnání si kluci zasloužili už jen za to, že nehodili flintu do žita, že věřili, že se proberou a šli tomu naproti,“ chválil Kučera české borce po výhře 4:3 nad Finy po samostatných nájezdech.

MS v hokeji 2017, Finsko vs. Česko: česká radost po posledním neproměněném nájezdu soupeře. foto: ČTK/AP

Svěřenci Josefa Jandače předvedli proti Finsku nevídaný obrat. Pamatujete ze své reprezentační kariéry něco podobného?
Tak daleko moje paměť nesahá. (smích) Na to nejsem schopný odpovědět. Ale za ten dnešní obrat můžu hráče jedině pochválit. Ukazuje to, že má mužstvo vnitřní sílu. Že to neodevzdali, že chtěli a věřili tomu.

F. Kučera v dresu pražské Slavie

Musí být náročné na psychiku prohrávat ve třetí minutě už o dva góly...
Ty dvě úvodní branky mohly mužstvo ovlivnit. Nic se nám nedařilo, byli jsme vláčnější a pomalejší než Finové. Tím pádem oni získávali kotouče, různé odražené puky před naší bránou. Někdy to mužstvo dohraje s touhle pokličkou, ale kluci se zvedli, začali se pohybovat, začala jim fungovat rozehrávka. Finové se najednou báli o výsledek, stáhli se a my si vybrali svou dávku štěstíčka. Kovářovi se to tam šťastně odrazilo zpátky na hůl a trefil vyrovnání. To si kluci určitě zasloužili už jen za to, že nehodili flintu do žita, že věřili, že se proberou a šli tomu naproti.

Mohlo mít vliv na nepovedený úvod vědomí, že Finsko předešlý den prohrálo s Francií. Jinak řečeno že jsme soupeře podcenili?
Finské mužstvo se nepodceňuje nikdy. Někdy se stane, že je mužstvo půlku zápasu pod dekou. Když ve třetí minutě prohráváte už 0:2, tak to na mužstvo vliv může mít. Ale nevěřím tomu, že by se podcenilo mužstvo, jakým je Finsko.

V první třetině byl u mantinelu nepříjemně atakován kapitán Jakub Voráček a předčasně se odebral do kabin. Zdálo se však, že jeho absence mužstvo moc nepoznamenala...
Abych řekl pravdu, tak absence Jakuba Voráčka mužstvo neovlivnila. Ostatní hráči začali šlapat a Jakuba nahradili. Uvidíme, jak to bude dál. Samozřejmě by byla škoda, kdyby hráč, jakým je Jakub Voráček, měl do dalších zápasů chybět.

Kde podle vás nastal zlom ve výkonu našeho mužstva?
Od půlky zápasu začali kluci makat. Bylo vidět, že ještě po prvním gólu na 1:3 tomu moc nevěřili, ani se moc neradovali. Jak ale padne druhý kontaktní gól, tak i sebezkušenější mužstvo znervózní, což se Finům stalo a hned další střídání udělali velkou chybu a my dali vyrovnávací branku.

Trenéři během utkání hodně míchali sestavou. Jak tohle působí na hráče?
Když to první půlku zápasu nefunguje, musí se s tím něco dělat. Ti hráči jsou natolik kvalitní, že jim je skoro jedno, s kým hrajou. Proto se složení může tolik měnit, s novým hráčem si většinou hned sednou.

Kde jste viděl největší nedostatky a za co byste hráče naopak pochválil?
Kluky bych pochválil za to, že nerezignovali a věřili tomu, že se s tím utkáním dá něco dělat. Nedostatky se týkaly především první půlky zápasu. Před naší brankou by ten prostor měl být vyčištěný, aby měl Mrázek lepší výhled. Potom by měli zapracovat na kombinaci a možná zjednodušit hru v útočné fázi, více střílet na bránu.

Kdo byl pro vás z českého týmu mužem zápasu?
Pro mě jím byl Radko Gudas. Dal důležitý gól a ty dva zápasy odehrál spolehlivě a tvrdě. Jmenoval bych ho i za ten krásný bodyček.

MS v hokeji 2017, Finsko vs. ČR: česká radost po jednom z gólů ve finské brance.
MS v hokeji 2017, Finsko vs. Česko: finský brankář Joonas Korpisalo po jednom z...

Co jste říkal samotný na závěr utkání, kdy se po třetím neproměněném nájezdu finského hráče radoval snad jen gólman Mrázek a ostatní včetně rozhodčích byli na pochybách?
To bylo trošičku k pousmání. Rozhodčí by se o tomhle neměli radit. Ti by měli vědět, na kolik nájezdů se jede. Určitě procházejí důkladným školením před nebo i během mistrovství. U hráčů to bylo asi tím, že pracovaly nervy. Ani jedna strana nereagovala. Teď už si to ale všichni určitě budou pamatovat.

V dalších utkáních nás čekají papírově už jen slabší soupeři. Tím dalším jsou Norové. Jak se na ně připravit? V minulosti nás už na MS dokázali porazit.
Kluci budou mít dva dny volna, odpočinou si. U takového týmu může vzniknout mírné podcenění, ale trenéři to klukům budou jistě neustále připomínat. Mužstvo si to určitě ohlídá, aby to nepodcenili. Důležité je, aby hráli svou jednoduchou hru, hodně stříleli, zbytečně nekombinovali a pak si myslím, že to dopadne dobře a tyhle outsidery porazíme.