Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fetisov: Byly to nádherné souboje

Sport

  15:16
BRUSEL - Jen ty nejlepší vzpomínky má na souboje s československými hokejisty ruská hokejová legenda a současný ruský šéf sportu Vjačeslav Fetisov.

Zleva: Vjačeslav Fetisov a Peter Štastný: Dříve soupeři, nyní přátelé se setkali v Bruselu u příležitosti oslav 100. výročí Mezinárodní hokejové federace. foto: ČTK

Jak řekl v rozhovoru při příležitosti výstavy ke 100. výročí vzniku Mezinárodní hokejové federace (IIHF) v bruselském sídle Evropského parlamentu, nejraději vzpomíná na MS v Praze v roce 1978.


"Byl to můj první velký úspěch. Potřebovali jsme vyhrát o dva góly a nakonec jsme zvítězili 3:1. Československo mělo tehdy nejlepší tým na světě, ale odsunuly jsme ho na druhé místo," řekl Fetisov. Tehdejší zápasy mezi ČSSR a sovětskou sbornou měly podle něj obrovský emotivní náboj a vždy bylo obrovským potěšením se jich účastnit.


Uvozovky dolníZ nepřátel se stali přátelé. Jsme obrovská rodina. Nejen my, ale i naše děti a ženyUvozovky horní.Je vidět, že Fetisov se od českých a slovenských spoluhráčů leccos naučil. Při příchodu na rozhovor pozdraví ukázkovým "Dobrý den" a neskrývá radost, že se tentokrát pobaví s Čechy. Ti také patří mezi jeho nejlepší přátele. Vypjaté souboje z dob komunistických režimů jsou již zapomenuty. Jeho nejlepším kamarádem je prý slovenský hokejista a současný europoslanec Peter Šťastný, na jehož pozvání do Bruselu přijel. Přátelství ho pojí ovšem s celou řadou dalších legend.

Až bude tento týden v Moskvě slavit 50. narozeniny, dost možná na oslavy dorazí i členové slavné hokejové řady Rosol, Kameš, Klíma, kteří od Fetisova dostali pozvánku. Osminásobný mistr světa a držitel dvou zlatých medailí ovšem nerad odpovídá na otázky, který československý útočník mu jako obránci naháněl největší strach. "Bál jsem se úplně všech. Byli vždycky skvěle technicky vybavení," řekl.

Uvozovky dolníDejte Čechy a Slováky znovu dohromady a budou nejlepší na světě.Uvozovky horníČeské a slovenské hokejisty ovšem ctí dodnes a zároveň odmítá názor, že současný český hokej je v krizi, poté co pár let čeká na větší úspěch. Podle něj má Česko stále dost talentů a na světové scéně hraje velkou roli. Na rozdíl od ruského hokeje. "Mrzí mě, že již 15 let čekáme na vítězství na mistrovství světa či na olympiádě," posteskl si.


Zlepšení by prý měla přinést nová "kontinentální" liga, která by měla co nevidět vzniknout. Mají se jí účastnit i týmy z Běloruska či Lotyšska a do budoucna by se měla vyvinout v evropskou obdobu NHL. Fetisov se chce ovšem ve své současné funkci soustředit na mladé hráče, jejichž odchody do zámoří evropský hokej vyčerpávají. "Během příštích šesti let u nás vybudujeme 300 nových ledních ploch jen pro mladé," říká.

Autor: