Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Proč ČT nevysílá finále KHL? O právech na zápasy Lva Praha ani nejednala

Sport

  7:00aktualizováno  8:08
PRAHA - Účast českého klubu Lev Praha ve finále Kontinentální hokejové ligy způsobila v Česku pozdvižení. Pokud ho ale chcete prožívat v přímém přenosu, musíte buďto přímo do pražské O2 areny, nebo mít placený televizní kanál. "O KHL z finančních důvodů neuvažujeme ani do budoucna," řekl serveru Lidovky.cz šéf veřejnoprávního kanálu ČT sport Jiří Ponikelský.

Lvu se podařilo téměř zcela zaplnit O2 arenu foto: MAFRA - Michal Šula

Stránky novin jsou plné fotografií rozradostnělých Lvů, na televizním přijímači ale jejich obrázky většině Čechů chybí. Exkluzivní práva na KHL totiž vlastní společnost Sport TV, která vysílá nejlepší evropskou hokejovou soutěž na placených kanálech Sport1 a Sport2 HD. A to po celou sezonu. Stanici Sport1 má podle údajů Atmedia k dispozici v Česku přes 800.000 domácností, druhou stanici vysílající ve vysokém rozlišení asi polovina z nich.

FINÁLE KHL V PRAZE

"Dlouhodobá práva má Sport1 a tím to hasne. Tečka," nechápe Ponikelský množící se dotazy veřejnosti, proč na České televizi KHL neběží. "Samozřejmě, že Lev teď hraje parádně. Člověk, který to viděl na vlastní oči, tak musí smeknout před tím, jak byla ta soutěž v úterý prezentována. Ale my s tím nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli."

Navíc podle Ponikelského slov s tím ČT ani nic dělat nechce. "My jsme partnerem českého hokeje a české extraligy. Orientujeme se především na domácí soutěž a reprezentaci, zejména pak na mistrovství světa. V současné chvíli nevidím možnost, že bychom vstupovali do KHL. A to nejen z rozpočtových důvodů," říká šéf ČT sport.

Lev pobláznil Prahu, už má i početný fanklub

To ale koncesionáři neslyší rádi. Stále častěji se začínají množit hlasy, které kritizují nákladnou původní tvorbu z méně populárních domácích sportů na úkor divácky atraktivnějších sportovních událostí mezinárodního významu. Přesně taková však podle Ponikelského úloha veřejnoprávního média je. "Myslím si, že dál půjdeme touto cestou. Tedy cestou podpory českého ligového sportu, v němž jsme dlouhodobými partnery."

ČT stála o Lva Poprad

Vyřazovací boje KHL navíc mnohdy kolidují s vyvrcholením bojů o nejcennější tuzemskou hokejovou trofej. Jako v úterý, při třetím finále Lva v Praze a čtvrtém zápase série v Brně. V jak velkém množství utíkají televizní diváci od "Masaryka" ke "Gagarinovi" (názvy trofejí pro vítěze obou lig)? "To bohužel nikdy nezjistíme. Sport1 totiž není zařazen v peoplemetrovém měření," tvrdí Ponikelský. Zanedbatelné číslo to však podle něj rozhodně nebude. "Pokud se hraje na území Čech takový zápas a je v něm tým, který má v názvu Prahu, tak ti diváci dají přednost Praze než moravskému finále Brno - Zlín," míní.

Česká televize podle Ponikelského koketovala s myšlenkou na vysílání KHL před třemi lety, kdy se do ligy přihlásil klub Lev Poprad. "Hrálo tam hodně Čechů, proto to pro nás bylo zajímavé," vysvětluje. "Už tehdy však získal dlouhodobá práva Sport1 a od té doby to pro nás hasne. Pro ně je to jednoznačně největší tahák celého programu, takže absolutně neexistuje varianta, že bychom od nich odkoupili třeba pouze finálovou sérii," odmítá další spekulace Ponikelský.

Takhle stanice Sport2 lákala na svůj nově puštěný HD kanál.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.