21. prosince 2011 16:46 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Finsku uzavření ligy neprospělo, říká Lener

Šéftrenér českého hokeje Slavomír Lener. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéftrenér českého hokeje Slavomír Lener. | foto: ČTK

PRAHA Český hokej řeší velké dilema. Extraligové kluby chtějí uzavřít nejvyšší soutěž. To ale naráží na velký odpor. "Musí být šance postoupit někam výš," tvrdí třeba šéftrenér svazu Slavomír Lener.

Co říkáte na uzavření extraligy?
Soutěž má být otevřená. Potřebujeme, aby česká špička - čtrnáct extraligových týmů - byla kvalitní. Stejně tak je důležité to hokejové podhoubí, pyramida směrem nahoru. Všichni musí mít šanci postoupit někam výš. Pro mě je zásadní sportovní hledisko. V extralize máme třeba každou sezonu dvanáct klubů, které bojují o play off, a naopak šest až osm týmů bojuje o neúčast v baráži.  

Asociace profesionálních klubů (APK) argumentuje tím, že by dostali prostor mladí hráči. Vnímáte to podobně?
Osobně vidím už spoustu prostoru v současnosti. Kde je na vedení vyvíjen ekonomicky tlak, tak tam se talentovaní kluci prosazují. Mám zkušenosti takové, že dva až tři hráči v juniorském věku jsou v každém mužstvu. Pro klub je to zaprvé finančně výhodnější, za druhé se vychovávají hokejisté, kteří mohou být v budoucnu týmovými oporami nebo adepty na reprezentační dres... Tato investice se stoprocentně vrátí.

VÍCE ZDE:

Třeba Finsko uzavřelo nejvyšší soutěž od roku 2000 na pět let. Máte informace, proč se rozhodli opět pro variantu postupů a sestupů?
Na ruském turnaji Channel One Cup jsme měli společné sezení s Rusy, Švédy a právě Finy, kde padla řeč i na toto téma. Finové všem dali jednoznačnou odpověď, proč se k takovém kroku rozhodli - chtěli soutěž ekonomicky levnější. Rovněž si od toho slibovali, že vznikne prostor pro mladé. Pak ale došli k jednoznačnému závěru, že se soutěž v žádném případě nezlevnila a více mladších hráčů tam nenastupovalo. Téměř dokonale se jim navíc "podařilo" odříznout od sebe soutěže. Mančafty v nižších ligách totiž ztratily krok i zájem. Přestaly vychovávat hráče... Hlavní myšlenka soutěživosti a sportu byla potlačena. Teď paradoxně, když je finská liga opět otevřená, junioři dostávají mnohem víc prostoru.

Třeba v Německu, kde se rovněž nesestupuje, spolu první a druhá nejvyšší liga nespolupracuje. Hráči tak chodí až do třetí ligy. Je to také možný problém?
Může to tak i být. Vyřešit by se to třeba dalo smlouvami nebo vytvořením farmářských týmů.

Je podle vás současná extraliga připravena na to, aby se uzavřela?
Ne, to je nepřípustné. Šlo by o unáhlené řešení. Možná, že do budoucnosti, za tři až pět let, pokud by se to důkladně připravilo, by určitá forma uzavření soutěže byla ke zvážení. Muselo by to ale být pro všechny strany přínosné.

Jak je podle vás reálné, že by se na červnové konferenci hokejového svazu návrh odsouhlasil?
To já nevím. K tomu je potřeba nadpoloviční většina. Na APK ta situace vypadá celkem jednoznačně, i když jsou hlasy, které jsou veřejně proti. O formátu soutěže na další období bude rozhodovat ona konference. Pamatuji si také, že před dvěma roky bylo připraveno, že se bude hrát velká baráž a všichni tomu věřili, že se odsouhlasí, ale nakonec tomu tak kvůli lobbismu nebylo. Proto se to těžko odhaduje.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.