6. listopadu 2015 13:19 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Málem se vrátil domů, teď však Fleischmann v NHL znovu září

Tomáš Fleischmann (vlevo) z Montrealu se raduje z gólu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Fleischmann (vlevo) z Montrealu se raduje z gólu. | foto: ČTK

PRAHA Vydělává nejméně ze všech hokejistů Montrealu, přesto válí, jako by bral pětkrát víc. Skoro to vypadá, že potřebuje dostávat malý plat, aby rostly jeho výkony. Jak jinak si vysvětlit, že český útočník Tomáš Fleischmann v NHL náhle ožil a všichni si ho pochvalují?

V posledních letech to s ním šlo z kopce. Od chvíle, co s ním Florida podepsala čtyřletý kontrakt, který mu zaručoval roční příjem 4,5 milionů dolarů, se na ledě začal ztrácel. Natolik, že ho už v NHL nikdo nechtěl a mluvilo se o tom, že půjde hrát extraligu do Vítkovic.

Pak po něm překvapivě sáhl Montreal, kde podepsal těsně před začátkem nového ročníku NHL roční zkušební smlouvu na 750 tisíc. Velký skok, za který byl však rád. „Když jsem šel do klubu na zkoušku, měl jsem otevřenou hlavu. Nic jsem si nechtěl dokazovat, jenom jsem si chtěl užít hokej. A zkusit to ještě v NHL. Jsem rád, že to vyšlo,“ vykládá Fleischmann.

Pro mnohé byl ten přestup hodně překvapivý, ale teď se ukazuje, že v Montrealu dobře věděli, co dělají. 31letý forvard vytvořil na ledě spolu s Dale Weisem a Davidem Desharnaisem nejdynamičtější formaci týmu. Soupeři mají velké problémy s jejich rychlostí, útoky se valí na bránu jako uragán. Tahle trojka se kvalitou může rovnat prvním dvěma pětkám.

„Proč nám to tak jde? Na ledě si vyhovíme a vzájemně si pomáháme. Je to fráze, ale opravdu to tak funguje,“ vysvětluje Fleischmann, který si pochvaluje hlavně centra Desharnaise. „Je to malý čiperný útočník a dobře to rozdává. Sedli jsme si od začátku, je to dobré.“

Hattrick? Snad příště

Fleischmann tráví na ledě pravidelně kolem patnácti minut a ve 14 zápasech nasbíral 10 bodů (4+6). V týmové produktivitě ztrácí na kapitána Maxe Paciorettyho pouhý bod, střílí i vítězné góly jako třeba proti Winnipegu, kde sahal dokonce po hattricku.

„Za dva góly a asistenci z toho zápasu jsem rád, ale zároveň je škoda, že jsem ten hattrick nedal, protože šance jsem na to měl. Nedá se nic dělat, dívám se dopředu, třeba se to povede příště.“

V quebecké metropoli si pochvalují, jaké že angažování kopřivnického rodáka bylo terno. „Za málo peněz hodně muziky,“ objevilo se na jednom z tamních webů. Pravda, i zásluhou Fleischmannova útoku prožili Canadiens historicky nejlepší vstup do sezony.

On sám je na tom podobně, po předchozích letech trápení opravdu ožil, v což nejspíš nedoufal. Za všechno mluví následující čísla: zatímco loni nastřílel v 66 zápasech za Floridu a Anaheim jen osm gólů, teď už má čtyři. A bodů má víc než někdejší hvězdní spoluhráči Corey Perry, Ryan Getzlaf a Ryan Kesler dohromady.

Tohle prostě nemá chybu. Tedy pokud člověk nevnímá změnu počasí: místo teplé Floridy a Kalifornie teď přišla studená Kanada. „Taky se na to důkladně připravujeme,“ usmívá se hokejista, který dokázal odvrátit svůj předčasný konec v NHL.

Jaroslav Tomas

Prodej, rodinný dům, Lanškroun, ul. P. Bezruče
Prodej, rodinný dům, Lanškroun, ul. P. Bezruče

P. Bezruče, Lanškroun - Ostrovské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
4 600 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz