Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Golonka: Že Slováci vyhrají, je přehnané

Sport

  0:22
PRAHA/BRATISLAVA - Slovensko přetlačilo v úvodu šampionátu Slovinsko 3:1. "Tito rybáři nemůžou hrát vyrovnanou partii s hráči z NHL, či KLH," komentoval těsné slovenské vítězství bývalý československý reprezentant Jozef Golonka. "Slovensko neukázalo, kdo je na hřišti pánem," viděl příčinu vyrovnaného zápasu autor 84 gólů v národním dresu.

Slovenští fanoušci. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Co vůbec říkáte na složení slovenského týmu?
Já k tomu mohu říct pouze - znouzecnost. Každá reprezentace omlazuje, ale my sáhli po starších hráčích, kteří mají získat medaili. A zatím jsme viděli, že i proti Slovincům, kteří jsou téměř amatéři, jsme se trápili a jen tak tak vyhráli.  

Má Slovensko mladší hráče, kteří by podle vás mohli reprezentovat Slovensko na MS?
Nemá, to je problém postrevolučních států. A současný systém výchovy mladých hráčů nefunguje. Na Slovensku nepodporujeme sport, nemáme nové haly...

Vydřenou výhru 3:1 nad Slovinskem jste označil jako trápení. Co vám ve hře slovenského týmu chybělo?
Slovenský tým si myslel to samé, co odpoledne Rusko proti Německu (Německo porazilo Rusko 2:0 pozn. red.). Tito "rybáři", jak já nazývám hokejové "trpaslíky", nemůžou hrát vyrovnanou partii s hokejisty, kteří přijdou z NHL, či KHL. Slováci jim měli ukázat, kdo je na hřišti pánem, a to Slovensko neukázalo.

Dokáže slovenský tým změnit styl hry, aby přitvrdil?
V dalších zápasech to bude tvrdší. V prvních zápasech mají outsideři velkou motivaci a plno sil udělat dobrý výsledek. Jde i o psychologickou záležitost. Když Němci porazili Rusko, tak si na sbornou budou věřit i Slovinci.

Slováci poté, co inkasovali první gól a prohrávali, znervózněli. Nemůže je svazovat domácí atmosféra?
Všichni žijí v tom, co bylo po Göterborgu (poslední slovenský titul z roku 2002 pozn. red.), ale to už je za námi. Je velmi dobré být v domácím prostředí favoritem, ale atmosféra stadionu, který čeká, že Slováci všechno vyhrají, je přehnaná. Tohoto myšlení se musíme zbavit.

Zleva Vincent Lukáč a Jozef Golonka žertují s Vladimírem Martincem před tím, než byli 6. května v Praze uvedeni do Síně slávy českého hokeje.

Slovenskou reprezentaci už rok vede jako hlavní trenér Kanaďan Hanlon. Vidíte na hře slovenského výběru jeho rukopis?
Žádný jeho rukopis jsem zatím neviděl. Rukopis vidím v soustavné práci, jako například předváděli profesor Kostka nebo Bukač. To, že vyberete ty nejlepší hráče z NHL, a pak se trápíte se Slovinci, pro mě není rukopis. Mějme vzor například z Německa. V jejich lize trénuje plno Kanaďanů, ale koučem národního týmu je Němec.

Ještě se vrátím k těm nečekaným výsledkům. Vloni Dánsko došlo až do čtvrtfinále. Očekáváte víc překvapení, nebo šlo o pouhé "výkřiky do tmy"?
Nejsou to žádné výkřiky do tmy. Podívejme se například na reprezentace do 18 let, kde třeba Norové poráží silné soupeře z Evropy. Výchovu jsme podcenili. Jak Češi, tak Slováci vypadávají proti outsiderům.

Máte nějaké řešení?
Musí být daleko větší podpora sportu. Na Slovensku je ale sport přítěž. Nepostavíme žádný stadion, nestaráme se o výchovu mládeže... Děti neumí ani kotoul, a to už je vážná věc.

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...