Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hanzalovi se v NHL daří. Útočník Phoenixu si říká o pozvánku do Soči

Sport

  16:30
PHOENIX/PRAHA - Martin Hanzal patří aktuálně k nejlepším českým hokejistům v NHL. Ve 21 odehraných duelech základní části nasbíral Hanzal 20 bodů, mezi krajany je druhý o bod za Jiřím Hudlerem z Calgary. Dal o tři góly víc než David Krejčí, má o čtyři asistence víc než Jaromír Jágr.

Český hokejista Phoenixu Coyotes Martin Hanzal (vpravo) a Craig Smith z Nashvillu Predators foto: ČTK

Ve dvojici s Radimem Vrbatou významně přispívá k překvapivému vzestupu Phoenixu. I když v posledním utkání asistence obou Čechů na výhru nad Nashvillem nestačila, Coyotes se drží před Vancouverem na čtvrtém místě silné Pacifické divize. Duo Hanzal - Vrbata přitom na posledním šampionátu ve Švédsku rozhodně nezářilo. Jenže letos sbírá statný Jihočech téměř bod na zápas, v produktivitě je nejlepším mužem týmu a 41. v celé NHL.

Česká republika - Dánsko. Český útočník Martin Hanzal (vlevo) a dánský obránce Jesper B. Jensen

Pro olympijské hry v Soči je navíc typem hráče, jenž v českém hokeji na takové úrovni nemá konkurenci - silné centry, kteří umí přitvrdit, dorážet a tečovat před brankou, reprezentace na rozdávání rozhodně nemá. Elitní střední útočníci jako Tomáš Plekanec nebo David Krejčí naopak patří k drobnějším hráčům. "Zakotví před brankou a odtamtud se nehne," vyzdvihl Hanzalovy přednosti třeba dosavadní objev sezony NHL Tomáš Hertl.

"Jeho přínos není znát jen vepředu. Prezentuje se vyrovnanou hrou do obrany i do útoku," uvedl na adresu centra Phoenixu svazový šéftrenér Slavomír Lener. Otázka je, zda se Hanzalův přínos nezmenšuje úměrně s větší velikostí kluziště. Kouč národního týmu Alois Hadamczik uvidí Hanzala v akci při své inspekci po NHL, během níž shlédne 30. listopadu duel Phoenixu proti Chicagu. I ten mu možná napoví, zda pro něj bude Hanzal pro Soči jasnou volbou, nebo zda bude jeho nominaci ještě dlouho zvažovat.

Autor: