Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hertl může chybět až měsíc, start mladé hvězdy na olympiádě je v ohrožení

Sport

  18:30aktualizováno  20:28
SAN JOSE/PRAHA - Český hokejista Tomáš Hertl nedohrál čtvrteční zápas NHL kvůli zraněnému kolenu. Dvacetiletý útočník San Jose a nejlepší nováček zámořské soutěže zřejmě bude měsíc mimo hru. Zatím se však neví, jak je jeho stav vážný. Strach o něj má zbytek týmu, fanoušci i trenér.

Český hokejista San Jose Sharks Tomáš Hertl foto: ČTK

Hertl se srazí s Dustinem Brownem, svíjí na střídačce a pak kulhá do útrob haly. Tyhle prostřihy v přenosu z utkání mezi Los Angeles a San Jose vyděsily spoustu lidí nejen v Česku. Mladý útočník se po odchodu ze Slavie prosadil v nejlepší lize světa, zaujal fanoušky i experty. S 25 body vede bodování nováčků a díky 15 gólům je nejlépe střílející Čech v NHL. Teď to všechno může být jenom hezká vzpomínka. "Ještě jsem s ním nemluvil," řekl Hertlův otec Jaroslav. "Jenom psal, že to vypadá na měsíční pauzu."

To by znamenalo, že by se Tomáš Hertl, nejvýraznější zelenáč této sezony v NHL, vrátil do boje až ke konci ledna. Ztratil by okolo 15 zápasů a pravděpodobně by mezitím byl svržen z 1. místa v bodování nováčků. Poranění kolenních vazů též snižuje Hertlovy naděje na start na olympiádě v Rusku. "Kdyby naskočil kolem 20. ledna, nějakou dobu by mu trvalo, než se rozehraje," přemítal Hertl starší. "Navíc není vůbec jisté, že ho trenér do Soči nominuje." Snad se Hertlův snový začátek zámořské kariéry úplně nezastavil, snad se brzy vrátí na led, ale...

"Je to těžké takhle Tomáše vidět," řekl Joe Thornton, jeho parťák a kapitán Sharks. "Neviděl jsem ten zákrok, ale asi bude chvíli mimo hru." O Hertla má obavy také kouč Todd McLellan. "Je to náš nejlepší střelec. Nevrátil se do hry, to samozřejmě není dobré. Jestli jsem znepokojený? Ano, jsem velmi znepokojený," prohlásil na tiskové konferenci po utkání.

Faul nebo ne? Internet řeší zákrok kapitána Kings

V diskuzích na internetu se zatím řeší, ne jestli, ale jak dlouho bude český útočník mimo hru. Brownův zákrok totiž vypadal nepříjemně - ovšem byl to faul? To je další téma, kterým Hertl rozděluje hokejovou veřejnost. Jedni tvrdí, že se kapitán Kings snažil srážce vyhnout, druzí si myslí, že na soupeře prostě zaútočil. Trenér San Jose McLellan jasný názor nevyslovil. "Nechme, ať to posoudí disciplinární komise," sdělil.

Tomáš Hertl střílí gól

To jeho protějšek Darryl Sutter řekl, že Brown neměl být vyloučen do konce zápasu. "Ztratili jsme hráče na skoro celý zápas, to nebylo dobré rozhodnutí. Bez debat. Viděl jsem několikrát opakovaný záběr a nebylo to správné rozhodnutí."¨Brownovi obhájci však čelí pádnému argumentu, kapitán Kings byl totiž v dubnu potrestán dvěma zápasy po faulu loktem do obličeje útočníka Jasona Pominvillea z Minnesoty. Mohou však namítat, že Hertl ještě není zkušený a podobně jako v říjnu si sám tak trochu naběhl. Tehdy český mladík žádné utkání nevynechal. Teď to vypadá hůř.

Autor: