Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Hlavně udržet kolos v chodu. Startuje nový ročník NHL, někde s fanoušky, jinde bez nich

Start NHL je za dveřmi. Jak se povede Dominiku Kubalíkovi? foto: Webové stránky NHL.

New York - Startuje nový ročník NHL. Stejně jako ten minulý bude poznamenaný koronavirem, hlavním cílem tak je překlenout těžkou dobu.
  7:00

Zápasem mezi Philadelphií a Pittsburghem dnes půl hodiny před půlnocí středoevropského času začne posunutý 104. ročník Národní hokejové ligy. A že to pro některé týmy bylo předlouhé čekání. Hned sedm z celkových jednatřiceti mužstev nehrálo přes deset měsíců soutěžní zápas, jelikož minulý ročník byl kvůli koronaviru přerušen na začátku loňského března a zmíněné celky se nedostaly do dalších bojů.

Zrušeny byly i veškeré přípravné duely, kluby si musely vystačit s tréninkovými kempy. Aby příští ročník mohl začít klasicky opět na podzim, zkrátilo vedení soutěže základní část této sezony o třetinu na 56 zápasů. I přes některé návrhy se na rozdíl od podzimního play off nebude hrát na neutrálních kluzištích, ale v domácích arénách.

Odměna pro českého kanonýra: Dominik Kubalík nasázel ve své první sezoně v NHL...
Získá Patrick Marleau se San Jose vysněný Stanley Cup?

Pro usnadnění cestování v těchto nelehkých časech doznalo změn i rozdělení celků. Zmizely tradiční konference a vyvstaly čtyři úplně nové divize, přičemž severní sdružuje výhradně kanadské celky. Týmy v těchto skupinách odehrají kompletní základní část a také první dvě kola play off. Čtyři divizní šampioni pak postoupí do závěrečných sérií o Stanley Cup.

Diváci někde budou

Divize poprvé v historii ponesou názvy sponzorů, čímž se liga snaží nahradit ztráty způsobené duely odehranými bez fanoušků. Diváky pustí do hal jen na domácí zápasy Arizony, Floridy, Tampy Bay, San Jose a Dallasu, kde se hlediště zaplní zhruba ze čtvrtiny. „Hlava mi nebere, že i když je na Floridě hodně případů koronaviru, nikdo to neřeší a život tady jede dál,“ nechápe útočník Tampy Ondřej Palát. „Jinak nás ale na kempech testují denně, všude mimo led nosíme roušky, a když pojedeme na trip, musíme být jen na hotelu. Budou to takové bublinky vždycky na pár dnů,“ dodává.

Bezprostřední radost hokejistů Tampy Bay ze zisku Stanley Cupu.

NHL také z dálky sleduje současné potíže basketbalistů v NBA, kteří v posledních týdnech museli odložit hned tři zápasy kvůli vysokému počtu hráčů v karanténě, a ligové vedení zvažuje další kroky. Hokejová soutěž chce minimalizovat riziko nákazy a v manuálu apeluje i na drobnosti, aby hokejisté mačkali tlačítka ve výtahu klouby prstů nebo lokty. Přesto se v posledních dnech objevily pozitivní případy v Columbusu, Pittsburghu, Vancouveru nebo Dallasu. „Bylo extrémně složité dohrát loňskou sezonu, ale odehrát tu novou bude ještě těžší,“ řekl pro ESPN jeden z členů ligového vedení, který si nepřál být jmenován.

Zamíchané divize mohou hodně změnit rozložení sil, když se držitelé titulu z Tampy vyhnou divizi s Bostonem, Buffalem a Torontem, ale naopak dojde už v základní části na střet s posledním finalistou z Dallasu, takže se jistě nebude opakovat složení loňského finále. Od přelomu tisíciletí však pouze jediný tým dokázal Stanley Cup obhájit, dá se tak čekat útok vyzyvatelů v podobě někoho z kanadských týmů či šampionů z roku 2019 St. Louis Blues.

Bitka ve finále play off mezi Dallasem a Tampou Bay.

Do boje v novém ročníku NHL se pouští i více než čtyřicítka Čechů, k nimž se však alespoň prvních několik týdnů nepřipojí nejlepší střelec minulého ročníku a český sportovec roku 2020 David Pastrňák, který se po zářijové operaci kyčle teprve dostává do formy. „Prognózy hovoří o tom, že by se mohl vrátit v polovině února, ale teď vidíme, že je oproti plánu trochu v předstihu,“ prozradil bostonský kouč Bruce Cassidy.

Podobně jako jiné severoamerické sportovní ligy i NHL ví, že tato sezona bude s největší pravděpodobností výrazně méně finančně úspěšná než ročníky minulé. Jde však o to udržet sportovní kolos v chodu a na podzim 2021 začít další ročník už s proočkovanými fanoušky i hráči. „Ztráty půjdou letos určitě do miliard, ale musíme se s tím nějak vypořádat. Přeji všem klubům hodně štěstí,“ uzavřel předsezonní tiskovou konferenci ligový komisionář Gary Bettman.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat