Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ujčík: Nemám rád Pardubice. Jsou to ubožáci

Sport

  13:00
OSTRAVA/PRAHA - Při poslední bitvě dosáhl hattrickem jako čtvrtý hokejista v historii na bájnou metu 400 gólů v české extralize. A víte co? Viktora Ujčíka (39) tohle číslo ani příliš nezajímá. „Nepřemýšlím nad tím, mám teď v hlavě jiné věci,“ říká vítkovický útočník. „Pro mě je teď důležitější rozhodující zápas v Pardubicích.“ Svou koncentraci upíná k dnešnímu souboji o to více ještě z jednoho důvodu: svého čtvrtfinálového soupeře nemá vůbec v lásce.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy Vítkovice Steel - Pardubice. Viktor Ujčík z Vítkovic dal v utkání tři branky a pokořil hranici 400 vstřelených branek v extralize foto: ČTK

Vy svůj střelecký milník skutečně ani trochu neprožíváte?
Jsem rád, ale nevznáším se na obláčku. Říkám si, že jsem třeba svoji práci dělal opravdu dobře. Taky si říkám, že těch gólů mohlo být i víc. Ale člověk nesmí být nevděčný.

Nenapadlo vás, že byste jednou mohl překonat i se 474 góly rekordmana Milana Nového?
(směje se) Vzhledem k tomu, že mi v květnu bude čtyřicet, tak bych to tak optimisticky neviděl. Ale hokej mě baví. Tak proč, bude-li sloužit zdraví, se o to aspoň nepokusit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Baví vás střílet i ty branky stejně jako před lety?
To nikdy neomrzí. Každý, kdo gól někdy dal, ví, co to je za pocit. Asi k tomu mám předpoklady, ale taky nejsem typ, který musí pálit za každou cenu. Mám radost, i když se mi povede přihrávka na gól.

Na kolik odehraných sezon si tedy ještě troufáte?
To neřeším, vždycky podepisuju jen na rok. Abych pak někde zůstal na obtíž, nemá smysl, takže se rozhoduju po každé sezoně, co dál. To ale přijde na řadu až po play off.

Sérii na 3:3 jste srovnali vysokou výhrou 6:1. Cítíte už únavu, nebo vás to hodně nakoplo?
Tohle nám strašně pomohlo. Situace před domácím zápasem nebyla po psychické stránce růžová, ale když při takovém počtu zranění hrajeme na hranici vlastních možností, tak se dají porazit i Pardubice.

O svém soupeři jste v neděli prohlásil, že se vám při vzpomínce na některé hráče otevírá kudla v kapse. Jak jste to myslel?
Tak, jak jsem to řekl. Vždy se najdou nějaké typy hráčů, kteří provokují, ale každá akce vyvolává určitou reakci, takže musejí počítat, že si jich taky bude člověk všímat víc. Já nemám problém s tím, když někdo hraje do těla, ani s tím, když na vás hraje někdo osobku. Mně hlava nebere, když mi někdo jen tak sprostě nadává nebo po odpískání seká. Takže když někoho takového dostanu k mantinelu, opřu se do něj větší silou než do jiného. To je fakt.

Koho konkrétně myslíte?
Když to řeknu, tak až po konci série. Oni by to mohli zneužít, kdyby věděli, kdo mě jak točí.

Těch lidí je víc?
Do pěti by se to asi dalo spočítat.

Na to si stěžuje více vašich spoluhráčů, nebo hlavně vy?
Na tom jsme se shodli celý tým. Ti lidé nejspíš dělají svou práci, ale hrozně zvláštním způsobem, který prostě nejsem ochoten tolerovat.

Máte tedy Pardubice za nejméně oblíbený tým v soutěži?
Záleží na lidech, kteří tam hrají. Ale kdybych měl určit tři mužstva, která v lize fakt nemám rád, Pardubice tam určitě chybět nebudou.

Jen čistě hypoteticky: co kdyby nastala situace, kdy byste za ten klub musel hrát?
Nedokážu si to představit. Neumím si představit, že bych se s lidmi, kteří tam momentálně pracují, vůbec dokázal nějak bavit.

Souvisí váš pocit s předloňským finále, jež Vítkovice s Pardubicemi nakonec prohrály?
Vůbec ne, tam jsme na ně prostě neměli. Je to pouze o lidech, jak se kdo momentálně chová. Někteří se neštítí ničeho a to zkrátka neberu. Co dělají, to je lidská ubohost.

Umíte se proti tomu obrnit?
Snažím se na to připravit, pořád si říkám, ať jsem v klidu. Jenže pak mě něco probere a už se zase peru.

Sedmý rozhodující duel bude asi hodně vypjatý, takže se chystáte někoho sestřelit tělem?
Nechci nikoho zranit, takový nejsem. Jen půjdu čistě do soubojů.

Ale asi by vás případné vyřazení hlodalo víc, než kdybyste prohráli s jiným soupeřem, ne?
To samozřejmě. Už když v zápase cítím únavu a podívám se na ně, tak si v hlavě přepnu, že nás tihle nesmějí porazit. Že se to nesmí stát.

A nakopává vás to?
Naši trenéři nás klidní. Ale jestli se nechám vyprovokovat, tak za stavu, který už neublíží našemu týmu.

Chystáte se dát v případě postupu pardubickým hráčům najevo, co si o nich myslíte?
S tím nemám problém, ale abych se jim vysmíval, to není můj styl... Doufám, že to bude zápas, který nebude vyrovnaný do konce a rozhodne se dřív. Abych si to s nimi mohl pořádně vyříkat ještě na ledě.

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...