Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NHL bude trestat za zastrčené dresy. Je to stupidní, zuří Ovečkin

Sport

  18:00
PRAHA - Stačila jedna malá úprava pravidel a v NHL je z toho hned velký poprask. V nejslavnější hokejové lize světa nově nařizují regule rozhodčím, aby trestali hráče za dres zastrčený do kalhot. Přitom je to častý prohřešek i těch největších hvězd soutěže jako je Alexandr Ovečkin nebo Jaromír Jágr.

Ruský hokejista Washingtonu Capitals Alexandr Ovečkin foto: Reuters

Podobný předpis má i česká extraliga.  Diváci nevidí na jmenovky hráčů a někdy pořádně ani jejich čísla. Na ramenou místo toho sledují názvy a loga sponzorů. To komplikuje práci i statistikům, kteří se v extralize nově starají o detailní statistiky.  Extraligový šéf Josef Řezníček proto na tiskové konferenci před startem sezony zdůraznil, že kluby požádal, aby jmenovky přesunuly nahoru.

Jenže kvůli sponzorským smlouvám se mu jich mu nevyhovělo, a tak Řezníček apeluje na rozhodčí, aby hráče trestali, když si dres zastrčí do kalhot. V neděli už to udělali - ve Zlíně dostal po opětovném varování desetiminutový osobní trest karlovarský útočník Jakub Flek. Stejně hodlají postupovat bossové v zámořské NHL. Jenže ti se nesetkali se zrovna vlídným přijetím od hokejové veřejnosti.

Jaromír Jágr v dresu Bostonu Bruins.

I když prý podobné pravidlo existuje v kanadsko-americké soutěži už od roku 1964, až nyní se bude přísně trestat. Sudí napoprvé za neupravenou výstroj hráče napomenou, pak udělí dvě minuty. "Recidivisté" mohou vyfasovat až osobní trest do konce utkání. "Jsem trochu naštvaný. Nikdo se s námi o tom nebavil. Myslím, že to pravidlo je stupidní," prohlásil před týdnem washingtonský kapitán Ovečkin. Právě ruský střelec je jedním z těch, kteří jsou zvyklí nosit dres v kalhotách. Kdyby měl triko venku, při bruslení by mu otravně vlálo kolem výstroje.

Dres se lehce může dostat za kalhoty omylem

Pravidlo 9.5

"Hráčům není dovoleno zastrčit dres takovým způsobem, kdy je výplň kalhot a/nebo jiná ochrana hráčova těla (umístěná na kalhotách nebo připevněná na hráčově těle) vystavená ven z dresu. Číslo na zádech nesmí zakrývat či poškozovat žádnou vyčnívající částí ochranné výstroje."

Navíc dres se lehce může dostat za kalhoty omylem. Také legendární Wayne Gretzky hrál se zastrčeným dresem celou kariéru. Od malička hrál se staršími, nosil větší oblečení a plandající dres mu překážel při střelbě.  A čeští fanoušci jistě vědí, že stejně hraje i Jaromír Jágr. Ostatně na internetu už fanoušci na toto téma diskutují a třeba torontský útočník Joffrey Lupul se na Twitteru jízlivě ptá: "Kdo se jako první odváží vyloučit Jágra za zastrčený dres?" První obětí se stal ve středečním přípravném zápase ruský útočník Alexandr Sjomin z Caroliny.

"Jsme si toho vědomi, neudělal to schválně. Musíme najít způsob, jak tomu zabránit," řekl jeho trenér Kirk Muller. Ačkoliv vedení NHL argumentuje bezpečností hráčů, estetickým dojmem pro fanoušky a upozorňuje na stejné pravidlo platné na mezinárodní scéně, za tím vidí snahu v budoucnu prodávat reklamní prostor na dresech.  To by byl převratný krok, který by vyvolal ještě větší vlnu nevole než tohle pravidlo. Jenže byznys je byznys, proto hrozí, že se jednou dočkáme "špinavých" dresů i v NHL.  A Ovečkin a spol. budou muset reklamy na zádech ukazovat, jinak půjdou na trestnou lavici.

Autor: