Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejovou extraligu čeká řada novinek i vylepšené statistiky

Sport

  18:00
PRAHA - Na stadionech v Litvínově a v Plzni bude ve čtvrtek zahájen nový ročník hokejové extraligy a fanoušci se mohou těšit na řadu změn. Herní systém zůstal sice stejný, ale vítěz play off dostane nový Masarykův pohár, díky pravidlu o nasazovaní mladších hráčů a juniorů by měly dostat více šancí možné budoucí hvězdy českého hokeje a po jednotlivých zápasech budou nově k dispozici i oproti minulosti výrazně rozšířené statistiky.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král (vpravo) a ředitel hokejové extraligy Josef Řezníček představili nový Masarykův pohár pro vítěze play off foto: ČTK

Jednotlivým hráčům se budou počítat střely, úspěšnost na vhazování, čas strávený na ledě, počty střídání a sledován bude i takzvaný Radegast index, který bude průsečíkem řady statistik. "Kvalitní statistiky nám chyběly. Mají je všechny velké ligy a chlubí se jimi. Naše extraliga není o nic horší a má velmi dobrou úroveň, což potvrdil i minulý ročník. Statistiky k hokeji patří a byl to můj hlavní úkol, který jsem chtěl dotáhnout," uvedl ředitel extraligy Josef Řezníček na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král

Bývalý úspěšný obránce počítá s tím, že na začátku sezony mohou být problémy. "Očekáváme je a jsme připraveni je řešit. Vše jsme ale v minulých týdnech odzkoušeli," podotkl Řezníček. Přesnější by ale měly být i základní statistiky - střelci branek a asistenti. Nově bude jejich správnost kontrolovat brankový rozhodčí. "Chceme tím eliminovat nepřesnosti. Nový systém jsme testovali v Pardubicích při Českých hokejových hrách a šest branek z čtrnácti, které tam padly, brankoví rozhodčí zkorigovali. Věříme, že díky tomu odpadnou některé diskuze," uvedl Řezníček.

Podstatnou změnou bude i zavedení pravidla pro nasazovaní mladších hráčů a juniorů. Trenéři budou mít nově možnost na maximálně dvaadvacetičlennou soupisku pro zápas napsat dva brankáře a 15 hráčů bez věkového omezení včetně cizinců. Na zbývajících pět míst mohou využít maximálně tři hráče ve věku dvacet až dvaadvacet let, zbývající dvě místa budou vyhrazena pro juniory, tj. hráče do 19 let; v příští sezoně půjde o ročník 1994 a mladší.

Utkání v play off se nebudou prodlužovat o deset, ale o dvacet minut

"Jsme přesvědčeni, že je to krok vpřed a že to zatraktivní extraligu," řekl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. I díky novým statistikám se hned po začátku soutěže ukáže, zda budou trenéři mladé hráče aktivně využívat i při zápasech. "Podle seznamů, které kluby na svaz nahlásily, je ale vidět oproti minulosti nárůst mladších hráčů s platnými smlouvami," uvedl Řezníček.

Utkání v play off se také nově nebudou prodlužovat o deset, ale o dvacet minut a hrát se bude v plném počtu hráčů na ledě. Až poté přijdou případně ke slovu samostatné nájezdy. Toto pravidlo nebude stejně jako doposud platit u rozhodujících zápasů sérií play off, které se budou hrát do vstřelení vítězné branky.

Fanoušci na stadionech se mohou nově těšit, že budou mít teoreticky šanci vidět na audiovizuálních zařízeních opakované záběry sporných momentů. Vedení extraligy totiž zrušilo automatickou padesátitisícovou pokutu za jejich promítání. Jednotlivé případy bude nyní řešit disciplinární komise individuálně. Potrestané i nepotrestané zákroky se ale nadále opakovat nesmějí. "Rozhodli jsme se tak proto, že nám psali fanoušci, že radši zůstanou doma a budou se koukat na televizi, aby vše viděli. Kluby navíc do techniky investují, tak ji chtějí i používat," vysvětlil Řezníček.

Vítěz hokejové extraligy nově získá Pohár T. G. Masaryka

Vítěz nadcházející sezony hokejové Tipsport extraligy se může těšit na novou trofej. Český svaz ledního hokeje (ČSLH) se rozhodl od ročníku 2013/14 udělovat mistrovi Pohár T. G. Masaryka, který byl dnes slavnostně představen v Praze. Po prvním prezidentovi Československa byl pohár pojmenován symbolicky. Masaryk totiž v roce 1924 věnoval Českému svazu hockeyovému pohár pro vítěze při jednom z prvních pokusů vytvořit pravidelnou dlouhodobou soutěž. V roce 1933 pak věnoval i pohár pro vítěze prvního světového šampionátu pořádaného v Praze.

"Myslím, že se pohár povedl. Doufáme, že je důstojný a bude ozdobou soutěže. Je to jedna z věcí, která je součástí vážnosti hokejové soutěže," uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. "Inspirovali jsme se v zahraničí a přemýšleli o různých jménech. Řešili jsme to i s historiky a hokejovými odborníky," doplnil. Nová trofej složená ze 116 dílů měří 74 centimetrů a váží přibližně 15 kilogramů. Stejně jako v případě dosavadního poháru bude jeho součástí základna, na které budou vyryty názvy klubů i se soupiskou. Na mistrovské oslavy ale budou vítězové dostávat kopii; nemůže se tak opakovat situace z roku 2010, kdy byla originální trofej zničena a musela být vyrobena replika.

'Starý' pohár, který byl téměř dvakrát tak vysoký a vážil 27 kilogramů, bude nyní umístěn v depozitáři ČSLH a v budoucnosti bude vystaven v Síni slávy českého hokeje. "Její vznik momentálně řešíme a věříme, že do domácího mistrovství světa vznikne," řekl Král. Světový šampionát se v Praze a Ostravě uskuteční v roce 2015. Masarykův pohár si budou mít možnost v příštích týdnech prohlédnout také fanoušci, bude totiž putovat po extraligových stadionech. Stejně jako například slavný Stanleyův pohár bude mít i svoji ochranku.

Autoři: ,