Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavelec si zamiloval hokej ve Finsku. Má rád zimu a tmu

Sport

  22:00
PRAHA - Poprvé v kariéře okusil reprezentační gólman Ondřej Pavelec, jak vypadá hokej mimo tuzemská či zámořská kluziště. Za finský klub Pelicans Lahti stihl po odchodu z Liberce odchytat šest utkání. A v případě pokračující výluky zámořské NHL se zdá být pravděpodobnou variantou, že v jednom dresu společně s dlouholetým kamarádem Radkem Smoleňákem by mohl hrát i nadále.

Brankář Ondřej Pavelec na tréninku hokejové reprezentace foto: ČTK

"Je to tam super - zima a tma," řekl Pavelec novinářům na pražském srazu reprezentace před turnajem Channel One Cup, druhým dílem série Euro Hockey Tour. "Ne, teď vážně, jsem tam 14 dnů a nemůžu říct špatné slovo, ty dva týdny jsem si užil," pochvaloval si Pavelec. K pozitivním dojmům pomohla i přítomnost Smoleňáka, který je druhým nejlepším kanonýrem finské nejvyšší soutěže.

K TÉMATU

"Bylo to ještě o to lepší, vždyť je jeden z mých nejlepších kamarádů, vyrůstali jsme spolu," připomněl Pavelec. Na ledě přitom neprožil úplně ideální vstup do nového angažmá, když před domácími fanoušky "Pelikánů" s Jyväskylä pětkrát inkasoval (4:5). "Pár dnů předtím jsem vůbec nebyl na ledě, takže to nebylo ideální, ale oni to takhle chtěli, abych šel hned hrát. A já nemohl nic namítnout. Prohráli jsme s výborným týmem; měli jsme šanci vyhrát, ale nevyšlo to," litoval Pavelec, jemuž se zpočátku moc nevedlo ani při angažmá v Liberci.

V dalších duelech na finském ledě se ale vše otočilo k lepšímu a pětadvacetiletý mistr světa z Německa 2010 svoji krátkou anabázi zakončil s průměrem 2,68 inkasované branky na zápas a úspěšností zákroků 91,16 procenta. Jednou vychytal i čisté konto. Dobrý dojem z finské ligy mu nekazila ani skutečnost, že Pelicans jsou až předposledním týmem tabulky.

Hraje za poslední tým tabulky. Ale špatný není, věří gólman

"Byli na tom stejně už ve chvíli, kdy jsem tam šel. Ale pořád je o co hrát. Poslední tým je bod za námi, i před námi je to našlapané. V posledním zápase jsme porazili druhého a zvedlo se to, bohužel teď přišla pauza. Ten tým však není špatný," tvrdí Pavelec. Už z těchto slov lze vyčíst, že by se pětadvacetiletý odchovanec Kladna mohl na sever Evropy případně vrátit, pokud se nerozběhne NHL.

"Hned po posledním zápase jsme spolu mluvili a jsem s nimi nějak domluvený, ale nechtěl bych to teď řešit. Uvidíme, jak se to vyvine v NHL. Podle toho se to bude vyvíjet i v Lahti," konstatoval Pavelec. "Mým cílem určitě není, abych vystřídal sedm týmů. Líbilo se mi tam a byl jsem tam spokojený," naznačil, kudy by mohly vést jeho kroky. Kromě zimních stadionů toho zatím ve Finsku příliš nestihl. "Tam je teď hlavně tma, na žádné výlety nebyl čas a moc jsem toho neviděl," připustil gólman, který v zámořské NHL patří Winnipegu.

Nyní se již ale plně soustředí na nadcházející reprezentační akci, kterou navíc zatraktivní účast mnoha hvězd z NHL. "Už na prvním turnaji jsme předváděli hokej na vysoké úrovni. Teď na to budeme chtít navázat a pokračovat," připomněl historicky první české prvenství na turnaji Karjala. "Rusové tam budou našlapaní a pro nás to bude velký test, ale určitě i s nimi se dá hrát, jsou to také jen lidi," uzavřel Pavelec.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!