10. července 2014 17:51, aktualizováno  18:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nečekaný zvrat v boji o smlouvu: Sobotka jde ze St. Louis do Omsku

Vladimír Sobotka (vpravo) bude hrát v KHL za Omsk, kde hrál také Jaromír Jágr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Sobotka (vpravo) bude hrát v KHL za Omsk, kde hrál také Jaromír Jágr. | foto: ČTK

PRAHA Ještě tento týden hokejový útočník Vladimír Sobotka si pochvaloval, jak se mu líbí v St. Louis. Spor o novou smlouvu v NHL nechtěl řešit před arbitráží. Sobotkův případ však ve čtvrtek nabral nečekaný spád - český reprezentant odchází do ruského Omsku a bude hrát v KHL.

Moc si přál zůstat v St. Louis, jenže s klubem se nemohl dohodnout na podmínkách nové smlouvy. Když pak vzápětí přilétla lukrativní nabídka z Ruska, Sobotka si řekl: „Proč to nezkusit.“

Sedmadvacetiletý účastník letošního mistrovství světa v Minsku podepsal v sibiřském klubu tříletou smlouvu. „Její součástí je, že můžu po každé z nich zamířit zpět do NHL,“ řekl Sobotka.

Je jasné, že hlavní roli sehrály peníze. Slávistický odchovanec doufal, že v St. Louis dostane zajímavou nabídku, jenže klub otálel, místo něj přivedl amerického útočníka Paula Stastneho, jemuž nasypal 7 milionů dolarů ročně, a na Sobotku nezbylo.

Zámořský klub mu předložil pouze kvalifikační nabídku na 1,4 milionu a předal spor k arbitráži. „Věřím, že se dohodneme ještě před ní,“ říkal Sobotka v úterý během rozhovoru pro iDNES.cz.

Pak se však situace nečekaně změnila. Ozval se totiž Omsk s podmínkami, které se daly těžko odmítnout. Třebíčský rodák si tak díky nízkým daním v Rusku vydělá zhruba stejnou sumu jako Stastny v NHL.

Sobotkův odchod do Ruska je překvapivý, jelikož o něj měly zájem i jiné týmy v NHL. Žádný návrh však nebyl natolik atraktivní, aby se rozhodl odejít ze známého prostředí, ve kterém si vybudoval určité postavení.

„Přijít jinam není jednoduché. Je to nové prostředí, nemusíte si sednout s novým trenérem,“ obával se útočník. V Omsku takové starosti mít nebude, jelikož bude hlavní hvězdou týmu, okolo které se bude všechno točit.

Jde ve stopách Jiřího Hudlera

Důležitým faktorem je také skutečnost, že sibiřský klub souhlasil s jeho zásadním požadavkem: a sice, že v případě zajímavé nabídky může po každém roce kontraktu odejít bez náhrady zpátky do zámoří.

Že to není nemožné, to už v minulosti dokázal jiný český hráč: Jiří Hudler před pěti lety také nečekaně opustil Detroit a upsal se na dva roky Dynamu Moskva. Už po první sezoně si to ale štrádoval zpátky do NHL, kde získal zajímavější smlouvu.

I Hudler byl v zámoří dlouho přehlíženým hráčem a před odchodem do Ruska se nemohl dohodnout s Detroitem na nové smlouvě. I jemu hrozila arbitráž, i on ji předešel nečekaným krokem.

Po návratu už získal kontrakt na 2,875 milionu dolarů a po přestupu do Calgary, kde je lídrem týmu, pobírá miliony dokonce čtyři. Sobotka nejspíš doufá, že ho čeká podobný osud. „Podrobnosti vám ale řeknu až v pátek,“ vzkázal nyní.

Jaroslav Tomas

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.