8. července 2014 11:18 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Sobotka a Frolík chtějí v NHL víc peněz. Rozhodne nezávislý soudce

Michael Frolík (vlevo) se v NHL soudí o peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Frolík (vlevo) se v NHL soudí o peníze. | foto: ČTK

PRAHA Čeští hokejisté Vladimír Sobotka a Michael Frolík se přes léto budou za úspěch bít i mimo led. V NHL se totiž se svými kluby - St. Louis, respektive Winnipegem - nedohodli na smlouvách. O podmínkách nových kontraktů pro oba útočníky tak rozhodne arbitráž.

Sobotkovi i Frolíkovi před pár dny vypršela dosavadní smlouva, ale jsou chráněnými hráči. To znamená, že na ně má v první řadě právo jejich dosavadní klub. Jenže obě organizace se snaží šetřit a ani jeden tým českým hráčům nesplnil jejich představu. Přitom Sobotka nedávno v Karlových Varech prohlásil: „Nejsem náročný, nemám přehnané požadavky.“

Problém je, že se šéfové klubů v NHL musejí vejít pod platový strop.

Arbitráž v těchto případech bývá posledním možným krokem. Před pár dny se k na nezávislé soudce obrátila dvacítka hokejistů, teď přibyly i žádosti klubů. Kromě St. Louis a Winnipegu ho zvolilo i Colorado, jež nenašlo kompromis s Ryanem O’Reillym.

„Nejraději bych chtěl smlouvu na čtyři roky. Ale jsem schopný se dohodnout i jenom na rok. Záleží ale, jak si mě budou vážit. To znamená, kolik nabídnou,“ říkal Sobotka na konci června.

Že klub dává hráče k arbitráži, to automaticky neznamená, že by o něj neměl až takový zájem. Nepříjemnou soudní záležitostí si před pár lety musel projít například i reprezentant Tomáš Plekanec s Montrealem. Nakonec dostal luxusní kontrakt, který mu zaručil 5 milionů dolarů ročně.

I Sobotka si za poslední roky vybudoval v St. Louis výbornou pozici a patří k nejdůležitějším hráčům trenéra Kena Hitchocka. Ostatně ten mu po konci uplynulé sezony řekl: „Doufám, že se na podzim zase uvidíme.“

K předním hráčům ve Winnipegu patřil i Frolík, jehož klub před rokem přetáhl jako čerstvého vítěze Stanley Cupu z Chicaga, aby zvýšil svoji sílu v útoku. Kladenský odchovanec sice gólově a bodově nijak extra nezářil, sám byl však spokojený.

„Měl jsem metu, že chci dosáhnout na 40 kanadských bodů, a to se mi povedlo. Takže jsem rád a doufejme, že nějaká smlouva bude,“ říkal v dubnu.

Frolíkovi skončila tříletá smlouva na 7 milionů dolarů, Sobotka si za stejnou dobu vydělal 3,9 milionu. A právě on by si měl novým kontraktem výrazně polepšit, zatímco první jmenovaný může pomýšlet zhruba na stejné podmínky.

Jak to nakonec dopadne?

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.