13. května 2011 19:36 Lidovky.cz > Sport > Hokej

HOLÍK: Pořád jsme na něco čekali. A nebruslili

Milan Michálek u hrazení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Michálek u hrazení. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Čeští hokejisté prohráli na mistrovství světa 1:5 se Švédskem a u legendárního Jaroslava Holíka slova útěchy určitě nenajdou. "Hráli jsme vyčuraný český hokej. Nebruslili jsme a pořád na něco nebo někoho čekali," zlobí se světový šampion z roku 1972.

Proč podle vás český tým nepostoupili do finále?
Takovým výkonem jsme na víc neměli. Švédi nás jasně přehráli, přitom lepší mužstvo než tohle už za rok dohromady nedáme. Byli jsme horší snad ve všem. Hlavně málo bruslíme, což je zřejmě největší problém českého hokeje. Pořád jsme stáli a na někoho nebo něco čekali. Říkám tomu česká vyčůranost. Ale je to stejné i v kopané, kde taky většina hráčů stojí bez pohybu za půlkou.

Ještě v první třetině hráli se Švédskem vyrovnaný zápas. Co se stalo?
Obě strany byly opatrné, takové už začátky zápasů bývají. Pak už jsme ztráceli, těžko jsme tomu mohli zabránit. Jediní, kdo si zaslouží pochvalu, jsou útočník Tomáš Plekanec a brankář Ondřej Pavelec.

Nevybrali jsme si po sedmi vítězných zápasech plných štěstí také trochu smůly?
O štěstí a smůle ať si píšou novináři. Tady se nedá hovořit o nešťastném zápase. To mohla říkat po čtvrtfinále Kanada, když prohrála s Ruskem. Na javorové listy byla radost pohledět a to samé na aktivní Rusko. Hrají aktivní moderní hokej - bruslí a napadají.

Nebyla tedy radost a euforie po čtvrtfinálovém vítězství 4:0 nad Spojenými státy předčasná?
My jsme se namlsali Amerikou, která měla bídné mužstvo a je slabá. Ve čtvrtfinále jsme nasázeli čtyři góly a předčasně oslavovali. Nemluvím ale o koučích a hráčích, ale o fanoušcích a některých novinářích. Sedm vyhraných zápasů nebyla žádná fantazie, protože jsme kolikrát vítězili o gól díky skvělým zákrokům Pavelce.

V neděli hrají svěřenci trenéra Aloise Hadamczika o třetí místo. Je to zklamání?
Pořád hrajeme o medaili z mistrovství světa, což by byla odměna pro hráče a úspěch pro zemi. Cesta k bronzu ale bude ještě těžká.

Má český tým budoucnost i do příštího šampionátu?
Nechci do toho trenérům kecat, ale už bychom měli začít sázet na mladé hráče. Podívejte se na Švédsko, ty tam mají devatenáctiletého obránce Olivera Ekmana-Larssona. Tre Kronor tam mají sice i pětatřicetiletého Davida Petraska, ale mají věkový průměr týmu kolem pětadvaceti a nám se blíží ke třicítce.