23. září 2015 13:30, aktualizováno  13:34 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ton o amnestii v kauze Jaroslavl: Neuvěřitelné rozhodnutí. Honza Marek tušil, že je něco špatně

Záchranáři odnášejí tělo jedné z obětí katastrofy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři odnášejí tělo jedné z obětí katastrofy. | foto: Reuters

PRAHA Za tragický pád letadla v roce 2011, při němž zahynul kompletní tým KHL Lokomotiv Jaroslavl včetně tří českých hokejistů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka, nakonec nikdo potrestán nebude. Jediný obžalovaný Vadim Timofejev byl ve středu omilostněn prezidentskou amnestií, udělenou Vladimirem Putinem k 70. výročí konce války. Osobnosti českého hokeje oslovené serverem Lidovky.cz s tím zásadně nesouhlasí. „Je v tom politika,“ je si jistý Petr Ton.

Timofejev byl v době tragédie v září 2011 v letecké firmě Jak-servis náměstkem generálního ředitele zodpovědným za přípravu pilotů. Podle vyšetřovatelů pochybil, když dovolil letět posádce nedostatečně vyškolené na letoun Jak-42, kapitánovi dokonce vystavil povolení na základě neplatných dokumentů.

Staroměstské náměstí se stalo centrem vzpomínek na tragicky zesnulé hokejisty...
Trosky Jaku-42

Středeční verdikt soudu nejprve zněl: 5 let vězení. Vzápětí však soudce trest Timofejevovi zrušil. „Trest se promíjí v souvislosti s amnestií, vyhlášenou k 70. výročí vítězství ve druhé světové válce, záznam o trestu se vymaže,“ zaznělo ve středu po dvaceti hodinách vyhlašování rozsudku.

Co si o tomto zvláštním vyústění tragédie u Jaroslavli, která stála život 44 lidí, myslí osobnosti českého hokeje?

Petr Ton, hokejová hvězda a nejlepší kamarád Jana Marka
Jen zírám. Klukům to sice životy nevrátí, ale ukazuje to, že v Rusku je možné všechno. Žijeme v moderní době, technika je na vysoké úrovni, chyb u tohohle letu bylo ale prostě moc. Nevěřím, že za to byl odpovědný jen jediný člověk.

Petr Ton se upsal brněnské Kometě.

Hokejista Petr Ton.

Nechápu, že mohou amnestovat člověka, který podle nich způsobil smrt tolika lidí. Je to neuvěřitelně špatné rozhodnutí. Podle mě za tím stojí i politika, naznačuje i to, jak dlouho se vyšetřování táhlo - chtěli to co nejvíc oddálit, čas totiž všechno zahojí.

Oficiální verzi vyšetřování nevěřím, ale žádnou svoji nemám. Vím jen, že tam je mnoho nesrovnalostí. Honza Marek si psal z paluby letadla s jednou naší společnou známou. Ještě jsem o tom nikdy nemluvil, ale ten kluk už to tehdy tušil. Muselo tedy být něco divného už při tom rozjezdu a startu.

Tomáš Král, prezident svazu:
Byla to strašná tragédie, ale neznám ruský právní systém, takže nemohu verdikt jako právník komentovat. Ale že se na trestný čin s takhle fatálními následky vztahuje amnestie, je pro mě překvapením. Lidsky se s tím neztotožňuji, nemůžeme s rozhodnutím soudu ale nic dělat.

NOVÝ ŠÉF STŘÍDAČKY. Úplatkářská aféra zlomila vaz Vladimíru Růžičkovi, který...

Vladimír Vůjtek.

Vladimír Vůjtek, vítěz KHL s Lokomotivem Jaroslavl 2002, 2003
Já to těžko ovlivním, to jsou zákony, jaké mají v Rusku, samozřejmě tu tragédii už nikdo nevezme zpět. Dneska těžko zasahovat do trestního práva Ruska. Už dlouho tam nežiji, tak to nemohu hodnotit, bohužel tyhle tragédie bývají a vždycky budou, těžko se tomu dá zabránit. Vždycky nějaká ta chyba nastane. Co si myslím lidsky? Nejsem úplně seznámen s tím, co se tam stalo, to těžko někdo posoudí, těžko trestat někoho jiného.

Jiří Šlégr, člen Triple Gold Clubu
Já si myslím, že tu největší zodpovědnost za to bohužel nese ten, co i umřel - pilot. Co jsem o tom slyšel, tak to bylo jeho pochybení, brzdil při vzletu. Pak se tedy našel viník, který prý ty piloty školil, tak ten trest dostal víceméně za ně. Nevím, jestli tenhle konkrétní odsouzený a amnestovaný člověk udělal nějaký krok k tomu, aby ty kluky zabil.

LEGENDA V EUFORII. Jiří Šlégr vyhrál olympijské hry, mistrovství světa a s...

Jiří Šlégr s Masarykovým pohárem.

Teď jsem se doslechl, že kapitánovi prý tenhle amnestovaný člověk vystavil neplatné povolení, tak to je dost vážné pochybení. Na druhou stranu my nemůžeme udělat nic s tím, když udělá prezident amnestii, stejně jako se to stalo u nás.

Spousta lidí bylo rozčarováno, když prezident Klaus propustil tisíce vězňů, tak samozřejmě ani z tohohle nadšený nebudeme. Ty životy to těm klukům ale nevrátí. Rozhodně to dobrý rozhodnutí není, ale respektovat to musíme a nic s tím neuděláme.

Těžko se to srovnává, když naše amnestie omilostnila hlavně majetkové zločince, ale když bychom to do detailu zanalyzovali, tak amnestovaní u nás byli lidé, kteří připravili lidi o majetek a v důsledku třeba dohnali k sebevraždě.

Takový člověk by si měl odpykat trest za to, že udělal něco nelegálně, ale asi neumím změnit to, že se prezident Ruska rozhodl udělat amnestii a vztahuje se to i na tohohle člověka. Z toho nadšený nebudu.

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.