11. května 2011 13:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hra o všechno. První překážka ke zlatu: USA

Byl tu i Fantomas. A fandil Čechům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Byl tu i Fantomas. A fandil Čechům | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Je zbytečné žít dosavadními výhrami. Už můžete zapomenout i na herní lázeň, kterou čeští hokejisté dopřávali vašim očím. Teď jde totiž o všechno. Je jedno, jakým rozdílem, je jedno, jakou cestou nebo s jakým úsilím. Večer se bude v Bratislavě počítat jen postupový triumf. Už cítíte hokejovou horečku?

Na světovém šampionátu se rozjíždí klíčová fáze. Tenká linie, která rozhodne o úspěchu či nezdaru. Čtvrtfinálové boje Češi zahájí v pozici dosavadního suveréna. Ve středu od 16.15 proti nevyzpytatelnému výběru Američanů. "Věřím, že hrát dobře budeme dál, protože jsme psychicky nahoře," tvrdí kouč Alois Hadamczik.

"Teď musí každý podat stoprocentní výkon." Z jeho tábora je cítit zdravé napětí. Během včerejška však přicházely také pozitivní zprávy: do sestavy by se měli vrátit Milan Michálek i Petr Průcha, dva zranění útočníci. První rozhýbal natažený přitahovač v zátylku, kvůli němuž vynechal pondělní duel s Němci. V tom ránu pukem dostal do krku pro změnu Průcha, jehož otok ale splaskl.

DÁLE K TÉMATU

"Mám ještě menší bolesti, projevují se spíš jako angína. Budu však připraven," potvrdil Průcha. Ano, ještě jedno jméno v sestavě chybí - jméno Martina Havláta. Důležitý forvard úderné Eliášovy formace si v duelu s Němci nešťastně narazil rameno a o zápas s USA nakonec přijde.

V pondělí týmový lékař Radomír Holibka odhadoval jeho šance zhruba padesát na padesát a v úterý se vyhlídky zatím nezměnily"Všechno bude záležet především na Martinovi, jak se bude cítit sám." Ve středu dopoledne ale lékaři rozhodli, že Havlát do zápasu s Američany nenastoupí.

GRAFIKA (po kliknutí se zvětší)
Česko_USA_grafika.

Vzpomínka na pražské jaro

I bez Havláta si chce národní tým proti USA vydobýt klíč od první komnaty, která mu má pootevřít cestu ke zlatu. Jenže vzpomeňte na domácí šampionát o sedm let zpátky... Nepřipomíná vám tohle něco? Tehdy v Praze proti týmu Spojených států nastoupilo rovněž neporazitelné mužstvo s šesti vítězstvími v řadě. Ale stejně důležitou bitvu pak nakonec prohrálo.

"Je to pro nás jednoduché ponaučení, musíme teď zvítězit. Chceme pokračovat ve spanilé jízdě, kterou předvádíme," pronesl Průcha, jeden ze čtyř pamětníků v kádru. Ovšem nepodceňujte ani americkou sestavu, plnou šikovných talentů. Třebaže jste o většině z nich možná ani neslyšeli. "Velmi dobří bruslaři. Mají rozdílnou formu v různých utkáních, ale plno hráčů z NHL, kteří umějí hrát pod tlakem," ví dobře Hadamczik. "My chceme hrát hodně s pukem a mít účinnost v zakončení."

Dopředu je jasné, že to bude hlavně souboj nervů. Češi mají potenciál na zlato. Teď to musí potvrdit.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?