Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrdina Málek: Všichni jsme si sáhli na dno

Sport

  23:24
OSTRAVA (Od zpravodaje LN) - Chytá v ohromné fazoně, je nejlepším brankářem play off. A své Vítkovice stále drží nad vodou. Hokejový brankář Roman Málek se stal hrdinou čtvrtého finále, v němž domácí porazili Třinec 5:4 po samostatných nájezdech. Právě díky němu ostavské naděje stále ještě žijí.

Vítkovice - Třinec (Málek zasahuje).

Málek v nich vychytal Poláka i Bonka, ale parádní zákroky vytáhl i v prodloužení, kdy už Třinec téměř sahal na titul. "Všichni jsme to finále chtěli natáhnout. Člověk ho může hrát třeba jednou za život," říkal šťastný po zápase.

Cítíte úlevu? Štěstí? Nadšení?
Jsme strašně rádi, že jsme to první vítězství ve finále udělali. Dnes i včera tady navíc bylo skvělé publikum, které si to prostě zasloužilo. Nikdo z nás nechtěl končit, i když jsme v situaci, že máme hodně zraněných. Sáhli jsme si zkrátka na dno.

Co vám problesklo hlavou, když Jan Peterek při vaší power play minul z pár metrů prázdnou bránu?
Já tu střelu viděl přímo. On se ještě koukal, měl čas, takže jsem čekal, že to dá. Šlo to ale milimetry vedle. My se tím postavili na nohy, v zápase jsme vedli 3:2, hráli jsme v klidu, ale pak dostali gól v oslabení. Nakonec jsme vstali z mrtvých.

Nepřekvapilo vás najednou tolik gólů? Přece jen šlo o zápas, který mohl sérii ukončit.
Prvních šest minut od nás nebylo dobrých, Třinečtí nás tam trošku motali, mohli dát góly, dvakrát snad netrefili prázdnou bránu. Tím, že jsme dokázali vyrovnat na 2:2, se nám pak hrálo mnohem lépe.

V prodloužení jste předvedl velké zákroky proti Radku Bonkovi. Užíval jste si to?
Že bych si to užíval, to je těžké říct. Všichni jsme to finále chtěli natáhnout. My prostě musíme hrát pořád naplno, vždyť hrajeme o každý další zápas.

Vítkovice - Třinec.

Věřil jste si na samostatné nájezdy?
Věřil. Ale hlavně jsem věřil, že je kluci dají. U Ondry Šedivého jsem si byl jistý, že ho dá. Protože je velmi šikovný, a Ujča (Viktor Ujčík) taky.

Jaké to bylo, chytit druhý nájezd a zvednout ruce nad hlavu?
Zvláštní. Viděl jsem, že kluci ke mně moc nejedou, tak jsem si říkal, jestli jsem to špatně nespočítal, jestli náhodou ještě nemusíme jet. Ale nemuseli jsme. Byl to krásný pocit.

Kohn: Peterkovi nikdo nic nevyčítá

Jeho nos zdobí krvavý šrám, jenže to Ladislava Kohna příliš nevzrušuje. "Hokej se jinak hrát ani nedá," mávl rukou zkušený útočník Třince.

Po čtvrtém finále mluvil vyrovnaně, třebaže tou dobou mohl už zvedat nad hlavu mistrovský pohár. Sám k němu tým přiblížil čtvrtým gólem. To by však jeho spoluhráč Jan Peterek musel při power play Vítkovic trefit prázdnou bránu a vítězství pojistit. V dnešním zápase to byl klíčový moment.

Třinec nakonec inkasoval půl minuty před koncem základní hrací doby, prohrál 4:5 po samostatných nájezdech a série se za stavu 3:1 přesouvá na jeho led. "Když se na to dobře připravíme, věřím, že to vyjde," myslí Kohn už na úterní bitvu.

Vítkovice - Třinec.

Jednou vedení, pak zase dotahování... Stačilo málo a mohli jste se už radovat z titulu. Neprožíval jste smíšené pocity?
Pravda, bylo to trochu jako na houpčce. My jsme nehráli tak soustředěně, když jsme se dostali do vedení, tak jsme soupeře zase pustili do vyrovnání. Byli jsme tomu vítězství trochu blíž, ale hokej se hraje až do konce.

Chybělo jen třicet vteřin... Nepodcenili jste Vítkovice?
Takový je hokej, někdy stačí málo a celý zápas se vám obrátí. My tomu štěstí dnes nešli naproti. Asi jsme si nezasloužili vyhrát.

Stále v sérii máte dvoubodový náskok...
Teď převládá zklamání, ale musíme zvednout hlavu. V neděli začíná příprava na další zápas.

Zůstal tedy v týmu klid? Spoluhráči tvrdí, že máte pořád nahráno.
Každý zápas je jiný... Začíná zase od nuly, hraje se až do konce. My se ten klid spíš snažíme jako zkušení hráči do kabiny vnést, ale nejde vynechat jediné střídání.

Uklidňuje vás třeba i fakt, že v extralize sérii za stavu 0:3 ještě nikdo neotočil?
Já už zažil, že se otočily série z 1:3, tak nevím... Je třeba hrát do úplného konce.

Vítkovice - Třinec (Polanský před Málkem).

V čem může být příští zápas v Třinci jiný?
Tahle hra je nevyzpytatelná, ale když se na to dobře připravíme a začneme jako minulé zápasy, může to pro nás skončit dobře.

Proč to tentokrát vlastně nevyšlo? Hrály podle vás Vítkovice mnohem lépe?
Oni hrají celou sérii výborně. Podle vstřelených gólů to třeba jindy neodpovídalo skutečnosti, dnes do toho dali opravdu všechno a výhru si zasloužili.

Co říkáte Peterkově situaci, který netrefil při power play Vítkovic od útočné modré prázdnou branku?
To je zkrátka hokej, nemůžeme mu to nějak vyčítat. Byly jiné chvíle, kdy jsme tomu mohli zabránit. Příští zápas to může být zase někdo jiný, kdo netrefí bránu. Musíme se semknout a hrát jako tým, táhnout za jeden provaz.

Bylo na něm vidět, že je hodně skleslý?
To se musíte zeptat Honzy, ale uričtě to na něj nikdo svádět nebude. Dneškem tenhle zápas končí.

Viděli jste se už s pohárem nad hlavou?
Spíš jsme věřili, že po ubráněném oslabení v závěru, kdy jsme padali po hlavách do střel, to už uhrajeme. Ale teď se vracíme do Třince.

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Mohlo by vás zajímat