Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Jágr zmírnil porážku Kladna ve Varech, Pardubice zvítězily poprvé v sezoně

Hráči Karlových Varů se radují z gólu. foto: ČTK

Karlovy Vary - Hokejisté Kladna poprvé v sezoně s uzdraveným Jaromírem Jágrem v sestavě prohráli ve 3. kole extraligy na ledě Karlových Varů 4:7 a zůstávají po návratu do nejvyšší soutěže po pěti letech stále bez bodu. Energie naopak i ve třetím duelu v sezoně naplno bodovala a dostala se do čela tabulky.
  20:45

Sedmačtyřicetiletý Jágr se zařadil do sestavy po svalovém zranění poprvé od 1. září, kdy nastoupil na turnaji v Bolzanu proti Norimberku. Hrál v prvním útoku po boku Ladislava Zikmunda a Jakuba Valského. V extralize se představil poprvé od 8. ledna 2013, kdy před koncem výluky v duelu s Litvínovem pomohl Kladnu dvěma nahrávkami k výhře 3:2. Duel v Karlových Varech ale jednomu z hlavních lídrů Rytířů na jejich cestě zpět do extraligy zhořkl.

Středočeši mohli hrát v čase 3:35 celé dvě minuty přesilovou hru pěti proti třem po faulech Graňáka a Plutnara, ale po dvojí chybě na vhazování šel pykat i Stach. Energie se úspěšně bránila i poté, co po dalších 86 sekundách inkasovala další trest za posunutí branky gólmanem Novotným. Navíc přesně po sedmi minutách hry v oslabení otevřela skóre, poté co se Mikúšova nepřesná střela odrazila ke Kohoutovi, který u pravé tyče pohodlně zasunul puk za Brízgalu.

V polovině úvodní části ozdobil svoji extraligovou premiéru gólem Michnáč, který se zbavil Nashe a zvýšil na 2:0. Sudí Horák a Svoboda si ještě u videa ověřili, jestli přihrávající Kohout nezahrál vysokou holí. Rytíři se snažili odpovědět, ale ve 13. minutě opět udeřila Energie. Mikúš se trefil z pravého kruhu a Brízgalu nahradil Cikánek.

V 18. minutě putoval na trestnou lavici za vyseknutí hokejky Kubkovi Jágr a za 33 sekund putoval zpátky na led za stavu 4:0. Stříteského přihrávku usměrnil za Cikánka Rachůnek.

Karlovarští byli při chuti a ve 26. minutě vedli už 5:0. Beránek uvolnil Rašku, který překonal Cikánka blafákem do forhendu. Za 65 sekund se už prosadili i hosté. Nashovo nahození od modré čáry tečoval před Novotným Jelínek a ve druhém extraligovém duelu oslavil premiérový gól.

Za 38 vteřin vrátil Západočechům pětibrankový náskok Rachůnek, které se prosadil k zakončení přes Kehara a o pravou tyč skóroval. Kladno se ale nevzdalo. V polovině utkání našel Stach před brankou Hajného a ve 34. minutě snížil na 3:6 Zikmund. Oba oslavili také první branku v extralize ve svém třetím duelu.

Po 93 vteřinách závěrečného dějství využil přesilovou hru při Emingerově vyloučení Jágr, který se trefil z pravého kruhu, a Rytíři snížili ztrátu na rozdíl dvou branek. Domácí si ale vítězství pohlídali a 22 sekund před koncem zpečetil výsledek při power play do prázdné branky Vondráček.

Hráči Karlových Varů se radují z gólu.
Václav Skuhravý v souboji s Patrikem Machačem.

První výhra Pardubic

Souboj Severočechů s Dynamem byl od počátku vyrovnaný. Domácí v úvodu nevyužili první přesilovou hru, v 10. minutě mohl otevřít skóre Petružálek, ale trefil jen tyč Kacetlovy branky. A do vedení se dostali hosté, poté co 69 sekund před koncem první třetiny využil Mandátovu přihrávku zpoza branky Kindl a otevřel skóre.

Východočeši pak nevyužili dvě přesilové hry, zápasu i nadále kralovali brankáři Janus a Kacetl. Podruhé se skóre změnilo ve 33. minutě, kdy se po Ščotkově střele prosadil Hübl a vyrovnal.

Ve 42. minutě mohl Litvínov posunout dokonce do vedení Hanzl, v samostatném úniku ale Kacetla nepřelstil a o necelé dvě minuty později toho litoval ještě více. Mandát se totiž dostal za obranu Vervy a přiblížil hosty premiérovému bodovému zisku v sezoně.

A mohlo být pro hosty ještě lépe. Hovorka ale trefil v polovině třetí části jen horní tyč Janusovy branky. O závěrečný nápor připravilo domácí vyloučení Jarůška v 58. minutě, Severočeši se i tak odhodlali k power play, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Pardubice se v tabulce posunuly na 12. místo, o skóre za Litvínov.

Ostatní utkání 3.kola:

BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Vondrka (Žejdl, D. Šťastný), 49. Dlapa, 62. Klepiš (Skalický) - 26. P. Holík (Baranka, Mueller), 48. Plekanec. Rozhodčí: Lacina, Pražák - L. Kajínek, Špringl. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 3785.

PSG Berani Zlín - HC Olomouc 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. P. Sedláček (Szturc, Köhler) - 31. Ostřížek (J. Knotek, Vyrůbalík), 36. Ondrušek (Jaroměřský), 59. Ostřížek, 60. Klimek. Rozhodčí: Hejduk, Kubičík - Lučan, Kis. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 4230.

HC Vítkovice Ridera - Bílí Tygři Liberec 4:5 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 2. Dej (D. Krenželok), 28. Mallet (Dej), 32. Guman (Werbik, Roberts Bukarts), 51. Roberts Bukarts (Trška, Gregorc) - 28. Zachar (Šír), 39. Knot (Bulíř, Birner), 50. Bulíř (Birner, Šmíd), 58. Hanousek (Birner, J. Vlach), rozhodující sam. nájezd Marosz. Rozhodčí: Obadal, Šír - Bryška, Lederer. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 4309.

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 6:5 (3:2, 2:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 1. Jergl (Smoleňák), 7. Perret (F. Pavlík, Dragoun), 14. Červený (Smoleňák, Rákos), 28. Smoleňák (Zámorský, Červený), 35. Kubík (Jergl), 44. Smoleňák (Červený) - 3. Mertl (Gulaš, Budík), 14. Mertl (Gulaš, Moravčík), 53. Gulaš, 58. P. Straka (Kodýtek), 60. Kodýtek (Indrák). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 9:10, navíc Nedomlel - P. Straka oba 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4372.