Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako by byl prokletý. Proč je Jágrův Omsk zápas od vyřazení?

Sport

  7:00
PRAHA - Díky skvělým výkonům v základní části, díky rostoucí formě hvězdných hokejistů, díky propracované strategii a díky nevídané sérii zápasů bez porážky. Hokejistům Omsku připadla pozice superfavorita osmifinálového klání s Nižněkamskem. Jedna věc jsou ale role dle papírových předpokladů a druhá skutečnost...

Jágr před brankou soupeře. foto: www.hawk.ruČTK

Avangard v čele s nestárnoucím Jaromírem Jágrem a talentovaným Romanem Červenkou po snovém závěru první části sezóny přišel o to, co jej dělalo neporazitelným. A podceňovaný sok z Tatarstánu nemilosrdně využíval každého zaváhání jako rozzuřený divoký býk. Podobně jako loni, kdy ve stejné fázi play off Omsk nelítostně vyhodil ze sedla už po třech měření sil (hrálo se na tři vítězné).

Lidovky.cz připravují z utkání, která začíná v neděli od 12 hodin, online reportáž.

"Přáli jsme si tohoto soupeře i letos," usmíval se trenér Nižněkamsku Vladimir Krikunov. Moc dobře věděl, že ho navzdory mínění velké většiny odborníků i fanoušků dokáže pořádně potrápit. A je vcelku jedno, že do vyřazovací části KHL se svým celkem postoupil až na poslední chvíli a z patnáctého místa, zatímco Omsk skončil suverénně první...

Série totiž trvá už šest zápasů, stav je vyrovnaný 3:3 a o postupujícím se rozhodne v ošidném posledním střetnutí v Omsku. Nabízí se proto logická otázka: Co se stalo s neohroženým lídrem KHL? Proč je toto osmifinálové tolik vyrovnané?

Příliš individualismu. Hokejisté sibiřského týmu nepůsobí jako celek. Jakoby najednou o sobě hráči ztratili přehled, málo kombinovali a těžko se prosazovali, a to navzdory dostatečnému množství střel. Jágr, Červenka a Kaljužnyj, hvězdná řada, jako jednotlivci sice odvádějí slušný standard, ale zakončení vázne. Třeba právě Jágr zaznamenal první body až ve čtvrtém zápase.

Trenéři. Raimo Summanen se nedokázal poučit ze zkušenosti z loňského osmifinále: Omsk působí stejně matným a nevýrazným dojmem. Stratég Vladimír Krikunov vychází ze srovnání se svým protějškem jednoznačně jako vítěz. Svým svěřencům naordinoval takovou strategii, která zamotala rozehrávku rivala do pavoučí sítě.

Mentalita. Hráči favorizovaného týmu sérii možná trochu podcenili a počítali se snadným postupem bez dřiny a kapky potu. A to bez ohledu na sebevědomá prohlášení hokejistů Nižněkamsku, již jako jeden muž soupeři vzkazovali cosi o zdárně zvládnuté, leč nesmírně těžké bitvě.

Ivan Kasutin. Tedy nepříliš známý, mladý čtyřiadvacetiletý brankář Nižněkamsku. V sezóně nepůsobil příliš výrazným dojmem, ovšem v play off postavil okolo svého brankoviště téměř nepřekonatelnou palisádu, přes níž se hvězdní soupeři jen těžko prosazují. Jeho procentuální úspěšnost ve vyřazovací části přesáhla 93,5%.

Kouzlo prvního gólů. S výjimkou pátečního duelu platilo pravidlo, kdo dá úvodní branku, tak vyhraje. Potvrdí se to i v nedělním rozhodujícím zápase?