17. června 2015 12:55, aktualizováno  13:57 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejové Kladno má zastavené dotace. Jágr starší: Celé je to jen divadlo

Kladenský hokejový stadion. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kladenský hokejový stadion. | foto: Reuters

KLADNO Kladenští zastupitelé schválili pozastavení milionových dotací pro hokejový klub. Důvodem je i faktura na více než 11 milionů korun pro Jágrovu společnost odporující podmínkám smlouvy mezi městem a klubem.

Klub podle ní totiž nesmí platit peníze společnostem, které jsou personálně nebo finančně propojeny s klubem. Při kontrole byla ale objevena faktura společnosti Jagr Team, která patří hokejistovi Jaromíru Jágrovi, jemuž zároveň patří 70 procent kladenského klubu. Podíl města je 30 procent.

Vedení klubu se k situaci vyjádří až poté, co ji zkonzultuje s většinovým vlastníkem Jágrem, který minulý týden odletěl do USA trénovat na novou sezonu NHL, kterou stráví v dresu Floridy. 

„Jarda je v jiném časovém pásmu, budeme se tím zabývat a následně se k tomu vyjádříme,“ řekl ČTK tiskový mluvčí Rytířů Kladno Vít Heral.

Město na provoz hokejového klubu v Kladně přispívá ročně jednak příspěvkem na provoz stadionu, který činí zhruba 18 milionů korun ročně. Dalšími zhruba sedmi miliony přispívá na mládež.

Mezi nesrovnalostmi, které Kladno objevilo ve vyúčtování dotací, byla i Společenská smlouva firmy Hokej Kladno. 

Jágr st.: Neměl jsem do toho Jardu uvrtat

„Musím říct, že mě dodnes mrzí, že jsem ho do toho v roce 2011 syna uvrtal. Být v Americe a nechat tady jiné lidi obhospodařovat klub svým jménem, to vždycky představuje problém,“ vysvětluje Jágr starší.

A dodává: „Snad to dáme to do pořádku. Celé to je jen divadlo,“

Zatímco zastupitelstvo schválilo, že má valná hromada rozhodovat 90 procenty hlasů, podle smlouvy, která je založena v obchodním rejstříku, to je dvoutřetinovou většinou, což by mohlo ohrozit zájmy města, které by ztratilo možnost účinně hlasovat.

Kontrola objevila i další problémové faktury a naopak nenašla doklady o činnosti kontrolní rady.

„Na základě těchto zjištění jsem byl nucen zastavit tok peněz do společnosti Hokej Kladno,“ řekl na jednání zastupitelstva náměstek kladenského primátora Přemysl Mužík. Zastupitelé podle něj mohou rozhodnout i tom, že by klub vracel dotace.

Zastupitelé také odsouhlasili, že na funkci jednatele klubu bude navržen Pavel Patera, který by tak nahradil Otakara Černého. Ten ve funkci skončil už loni na podzim. 

„Faktura od společnosti Jagr Team byla předložena v době, kdy já už jsem ve funkci nebyl. Mělo si to ohlídat město,“ řekl dnes novinářům.

, ČTK