24. března 2015 13:27 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Vyžene pád rublu hvězdy? Kovalčuk chystá návrat do NHL

Hokejista New Jersey Devils Ilja Kovalčuk je během výluky NHL novým kapitánem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejista New Jersey Devils Ilja Kovalčuk je během výluky NHL novým kapitánem... | foto: Reuters

PETROHRAD/PRAHA Z NHL prchl stylem, jako ještě nikdo před ním. Ruská superhvězda Ilja Kovalčuk necelé čtyři roky po uzavření astronomického 15letého kontraktu s New Jersey zamával dolarům a utíkal za rubly. Jenže při strmém pádu ruské měny a nenaplněných očekávání z KHL se schyluje k nebývalému comebacku. Je vůbec možný?

Dlouholetý tahoun dnes již neexistujícího klubu Atlanta Trashers podepsal v roce 2009 pohádkový kontrakt s New Jersey, který mu měl v následujících 15 letech přinést celkem 100 milionů dolarů.

Radost hokejistů New Jersey Devils (zleva Zach Parise, Travis Zaja, Ilja Kovalčuk, Marek Židlický a Patrik Eliáš

Ilja Kovalčuk v dresu New Jersey.

Jenže v průběhu čtvrtého ročníku v ďábelském dresu přišel šok. Kovalčuk ohlásil dobrovolný odchod do důchodu z NHL a podepsal čtyřletou smlouvu s SKA Petrohrad v KHL.

Finský list Iltalehti teď přišel s informací, že Kovalčuk má eminentní zájem na návratu do nejlepší ligy světa.

Důvody? 

Kovalčuk si měl v Petrohradu přijít v přepočtu na 15 milionů dolarů ročně, tuto sumu vyplácenou v rublech navíc v Rusku stačilo následně zdanit přijatelnými 13 procenty. Jenže sankce vůči Rusku kvůli invazi na Krym už se projevují i do hokeje. S klesající silou rublu rychle padá i reálná hodnota jeho příjmů. K tomu není jisté, zda by mu Petrohrad mohl zaručit takový příjem i v následujících letech. Další motivaci je jistě i touha po Stanley Cupu.

V pozadí Ilja Kovalčuk na tréninku New Jersey
ILJA KOVALČUK, RUSKO. Ryzí kanonýr. V KHL dobyl Gagarinův pohár, zvažuje návrat...

Návrat to ovšem nebude tak snadný. Pokud by se Kovalčuk rozhodl vrátit dříve, než mu bude 35 let (v sezoně 2018-19), muselo by souhlasit všech 30 mužstev NHL. A u New Jersey, které se od ruského bohatýra dočkalo kudly do zad, se souhlasné stanovisko příliš očekávat nedá.

Nebo existuje variata, jak toto nařízení obejít. Kovalčuk by musel strávit přesně rok bez soutěžního utkání v jakékoliv profesionální lize. A v poslední řadě může počkat do 35. roku a poté podepsat s libovolným klubem jako volný hráč.

Jakou variantu si nejlepší střelec NHL z roku 2004 vybere si zatím musíme počkat. A dočkáme se vůbec?

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky