Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Legendární Holeček: Nepodržel nás Kovář

Sport

  20:36
PRAHA - Česká republika podlehla ve federálním semifinále Slovensku 1:3 a v neděli bude usilovat proti Finům "jen" o bronz. Legenda českého hokeje Jiří Holeček shledal jako jeden z hlavních důvodů výkon brankáře. "Kdyby Kovář pochytal dva nájezdy, tak bychom vyhráli," měl jasno.

Slovenský útočník Libor Hudáček dává gól, vlevo brankář Jakub Kovář. foto: ČTK

Co zápas rozhodlo?
Slováci těch několik šancí proměnili a pak, když byli ve vedení, už jen hráli to, co potřebovali. Začali bránit a čekali na další gólové brejky. Kdybychom ale místo těch dvou tyček v první třetině alespoň jednou skórovali, zápas by vypadal jinak. Chybělo nám i trochu štěstí...

Jiří Holeček

Jiří Holeček je bývalý československý brankář, který s národním týmem na mistrovství světa vybojoval mezi lety 1966 a 1978 tři zlaté, pět stříbrných a jednu bronzovou medaili, přičemž se stal pětkrát nejlepším gólmanem turnaje. V sedmdesátých letech si odvezl také dva cenné kovy z olympijských her.
V roce 1974 vybojoval Zlatou hokejku pro nejlepšího českého hráče sezony. Svou veleúspěšnou hokejovou kariéru, během které oblékl mimo jiné dresy Slavie, Košic či Sparty, protkanou jedním úspěchem za druhým, ukončil v roce 1981.

V čem byl největší rozdíl mezi námi a Slováky?
Měli lepšího brankáře. Kovář ze dvou nájezdů inkasoval. Kdyby je chytl, tak by mužstvo podržel a my vyhrajeme...

Co se podle vás dalo v jeho případě udělat jinak?
Hudáčkův nájezd ze strany se měl pokusit přerušit vypíchnutím kotouče hokejkou. A pokud by to nevyšlo, tak spolu s hráčem vybruslit do strany. A hlavně: nezůstat klečet u první tyče, protože to je velká chyba. V takové situaci se má zůstat stát a přesouvat se spolu s hráčem. A při tom Šatanově nájezdu to bylo podobné. Šatan naznačil, Kovář si klekl a byl konec.

Co očekáváte od zápasu s Finskem?
Bude to velmi těžký zápas, protože Finové jsou domácí tým. A když nepostoupili do finále, tak budou chtít za každou cenu vybojovat alespoň bronz. Jde jim o tu medaili. O to to budeme mít těžší.

REPORTÁŽ ZE ZÁPASU

Může hrát roli i to, že Finové měli semifinálový zápas o několik hodin dřív než Česko?
Pokud ano, tak jen nepatrnou. Velký rozdíl to není.

A jak si povede Slovensko ve finále s Ruskem?
O tom vůbec nepochybuji. Rusové s přehledem vyhrají a získají titul.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!