Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lener: Mladíci potřebují extraligu, bez ní nestačí

Sport

  8:00
EDMONTON/PRAHA - Šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener osobně sleduje mistrovství světa dvacetiletých v kanadském Edmontonu. Litoval, že čeští junioři prohráli s Kanadou 0:5, i když měli hodně šancí. Ani po sympatickém výkonu některých mladíků se ale nemusí blýskat na lepší časy. "První liga kluky na hokejové velmoci nepřipraví, potřebují dostat šanci v extralize. Minimálně patnáct z nich na takovou soutěž má kvality," vysvětluje Lener.

Šéftrenér českého hokeje Slavomír Lener. foto: ČTK

Jak se vám líbil výkon českých mladíků proti Kanadě?
Ten zápas bych rozdělil na dvě půlky. První polovinu jsme hráli kvalitní hokej, i kvůli vynikajícímu Mrázkovi v brance. Pořád jsme byli ve hře, měli šance v přesilovkách a mohli pomýšlet na slušný výsledek. Zlomovým momentem bylo, když jsme při chybě během střídání dostali druhý gól. Kanada pak herně odskočila, byla hodně aktivní. Myslím si však, že jsme i tak mohli udělat lepší výsledek než 0:5. I ve třetí třetině jsme měli šance a mohli aspoň snížit. Kanada ale byla zkrátka o třídu výše než my.

Česká obrana chvílemi nestíhala divoké kanadské výpady. Někteří beci hrají jen ve druhé nejvyšší české soutěži - první lize. Bylo tohle důvodem problémů?
Ano, máme potíže se srovnat s včasností přihrávky, s neustále napadajícími a dobruslujícími hráči soupeře. Takže problémem je rychlost, kondice, nevydržíme v tak rychlém tempu hrát celý zápas. Když by se hrálo pomaleji, jsme technicky schopni se Kanadě i dalším špičkovým týmům vyrovnat. Ve vyšším rychlostním stupni ale nestíháme. První liga nemůže v žádném případě hráče na šampionát připravit, to může jenom extraliga. Říkám to pořád: pokud nebudou mladí hokejisté hrát extraligu, nemůžeme se soupeři typu Kanady rovnat.

Ale mají na ni současní hokejisté reprezentační dvacítky?
Jsem přesvědčen, že minimálně patnáct z nich ano. Je jasné, že nechci, abychom je někam uměle implantovali. Když se s nimi ale bude správně pracovat, tak mohou extraligu hrát a budou pro ni přínosem. A přínos to bude samozřejmě i pro tyhle kluky. Takhle se to děla v ostatních hokejových zemích a ani pro nás jiná cesta neexistuje. Za posledních 13 let Česko na mládežnickém šampionátu porazilo zámořský tým jen třikrát a pokaždé z toho pak byla medaile.

Poslední výhra je ale už sedm let stará. Kdy podle vás se bude moci Česko s velmoci opět měřit?
Už jsme nějaké kroky k lepší práci s mládeži podnikli. Pokud hráči ročníků 1993 a 1994 dostanou příští rok v extralize šanci, tak budeme mít mnohem větší šanci. I letošní mužstvo je zatím herně o stupínek lepší než to loňské. Je silnější v defenzivě, více si dovolí a má kvalitního brankáře.

Takže třeba už za rok bude moci Česko pomýšlet na boj o medaile?
Může to tak být, ten ročník je vcelku silný. Ale musíme být realisté - naše současné "šestnáctky" a "osmnáctky" mají několik individualit, ale nejsou zas až tak silné. Abychom se trvale dostali do špičky, budeme potřebovat pět až deset let práce. A to jsem optimista.

Kolik členů letošní dvacítky má podle vás šanci se prosadit do NHL?
Diskutoval jsem o tom s Jirkou Fischerem (bývalý špičkový obránce Detroitu a současný asistent národního týmu - pozn. red.). Pokud na sobě budou kluci tvrdě pracovat, tak sedm osm hráčů může obléct dres týmu NHL. Udrží se - tedy odehrají pět celých sezon - jenom tak dva tři...