Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

LOUČENÍ ROKU 2010: Sbohem a díky! Hlinkovy děti se loučí

Sport

  22:50
PRAHA - Říká se jim Hlinkovy děti – vždyť pod vyhlášeným koučem dosáhli vrcholu slávy. Zvykejte si, že jich v akci uvidíte stále méně.

Reichel a Šlégr na exhibici v Litvínově. foto: ČTK

Kdo letos skončil

Robert Reichel (ve 38 letech)
Litvínovský patriot oznámil konec po minulé sezoně. V létě uspořádal velkou rozlučkovou exhibici, vydal knihu a teď vede Litvínov jako kouč.

Jiří Šlégr (ve 38 letech)
Svůj konec naplánoval společně s Reichelem. Teď se věnuje politice a stal se rovněž místopředsedou představenstva litvínovského klubu.

Josef Beránek (ve 40 letech)
Rozhodnutí učinil po minulé sezoně. V pražské Slavii je nyní asistentem kouče u "A" týmu a vede i juniory.

Jan Čaloun (ve 37 letech)
Kariéru ukončil v tichosti. Dnes se v rodném Ústí nad Labem věnuje golfu a výchově hokejových žáčků.

Milan Hnilička (ve 37 letech)
V brance už nenašel práci. V Mladé Boleslavi je sportovním manažerem.

Kdo nejspíš skončí
Robert Lang (ve 40 letech)
V NHL nenašel angažmá. S rodinou žije v zámoří, v Evropě hrát nechce.

Martin Procházka (ve 38 letech)
Když si měl říct o smlouvu v Kladně, šel na operaci kolena. Stále se léčí.

Když v minulé extraligové sezoně vypadl Litvínov v předkole play off, Robert Reichel už to věděl: přišel ten správný čas skončit. S parťákem Jiřím Šlégrem s odstupem času oznámili své rozhodnutí oficiálně a uspořádali rozlučkovou exhibici. To vám bylo slávy... "Nádhera! Skoro jsme brečeli," vyprávěli při ní oba. U stropu litvínovské haly už budou mít navždy vyvěšeny dresy se svým číslem.

Někteří neměli důstojný konec
Jen pár dní po litvínovských patriotech skončil v pražské Slavii i útočník Josef Beránek. O stejném kroku už v té době přemýšleli i Jan Čaloun s Milanem Hniličkou – a skutečně se tak nakonec stalo. Všechny spojuje hlavně nezapomenutelný triumf v Naganu, avšak někteří z nich možná toužili po důstojnější tečce.

"Víte, já nejsem na nějaké velké rozlučky. Ovšem je fakt, že jsem si svůj konec kariéry představoval poněkud jinak," přiznal například forvard Čaloun. Po nezdařeném angažmá v prvoligovém Vrchlabí si práci už nenašel, stejně dopadl brankář Hnilička.

Nejsou ale jediní. Třeba Robert Lang brusle na hřebík ještě nepověsil, ale sezonu vůbec nerozehrál. Do Evropy nechce. Martin Procházka se zase v Kladně hádal o novou smlouvu, kterou mu zhatila operace menisku. David Moravec se dal raději na dráhu spolukomentátora – a jen tak pro zábavu hraje v druholigové Orlové.

"Když všichni končí, uvědomíte si, jak nad námi staršími ta hokejová kosatá stojí," říkal Martin Ručinský, člen zlaté generace. Však i on dost možná hraje svoji poslední sezonu v životě...

Další loučení roku

Čeští sportovci...
Roman Turek (hokej)
Mezi Hlinkovy děti tenhle brankář nepatří, ale byl v začátcích zlaté generace. Mistr světa z Vídně 1996 ukončil ve 40 letech kariéru po sezoně v Českých Budějovicích.

Patrik Berger (fotbal)
Poslední hrající člen vicemistrů Evropy z roku 1996 se rozhodl skončit v úvodu ledna. V pražské Spartě ho trápily přetrvávající problémy s bolavým kolenem.

Roman Dostál (biatlon)
Někdejší mistr světa z roku 2005 skončil v dubnu s vrcholovým závoděním po 25 letech, kdy usoudil, že nastal ten správný čas.

... zbytek světa
Haile Gebrselassie (atletika)
Poté, co v listopadu nedokončil maraton v New Yorku, rozhodl se tento několikanásobný světový rekordman ve vytrvalostním běhu ukončit kariéru. Později nicméně jeho agent připustil, že by se mohl objevit na olympiádě v Londýně.

Jens Lehmann (fotbal)
Německý reprezentační brankář si zahrál svůj poslední ligový zápas apřed světovým šampionátem vJAR ohlásil v květnu konec. Jeho kariéra trvala 22 dlouhých roků.

Jelena Dementěvová (tenis)
Překvapivou zprávu oznámila ruská olympijská vítězka z Pekingu přímo na kurtu říjnového Turnaje mistryň v Dauhá, kde nepostoupila ze skupiny. Skončila v 29 letech.

Seriál Lidových novin pokračuje. O překvapení roku - fotbalistech Plzně - čtěte ve středečním vydání

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat