Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Marian Jelínek: Češi dostali včas na zadek, proto nyní válí

Sport

  18:15
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Týmový duch i skutečnost, že český tým musel na hokejovém mistrovství světa v Německu vstřebat porážky s Norskem a Švýcarskem, patří podle názoru trenéra Mariana Jelínka k hlavním důvodům, které ho nakonec dovedly až do finále.

Česko - Švédsko (česká radost). foto: ČTK

V něm bude český výběr čelit vítězi duelu mezi Ruskem a Německem, velkým favoritem na celkové prvenství zůstávají podle Jelínka Rusové. Semifinálovému dramatu se Švédy, které skončilo výhrou českého týmu na samostatné nájezdy, podle trenéra extraligové Plzně nescházelo takřka nic.

UŽÍVÁM SI POSTUP. Nedá se popsat slovy, říkal dojatý hrdina Vokoun - VÍCE ČTĚTE ZDE!

NEUVĚŘITELNÝ ČESKÝ VÝKON: Jágr a spol. si zahrají finále MS - VÍCE ČTĚTE ZDE!

NÁJEZDOVÁ LOTERIE SE ŠVÉDSKEM:

NEUVĚŘITELNÝ ČESKÝ VÝKON: Jágr a spol. si zahrají finále MS - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČESKÉ HOKEJISTY podpoří ve finále Ms také prezident Václav Klaus - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Kdo nekoukal, může pouze litovat," řekl Jelínek. "V tom zápase byla bojovnost, kompaktnost a extrémní nasazení, v němž jsme v závěru soupeře předčili. Penalty, to už je vabank, ale my jsme je skvěle zvládli," ocenil Jelínek výkon svěřenců Vladimíra Růžičky.

Česká radost (Gustavsson po rozhodujícím nájezdu Marka).

Svou nezanedbatelnou roli na cestě k úspěchu sehrála vedle velké bojovnosti také vnitřní soudržnost podceňovaného mužstva, jemuž se v úvodu MS příliš nedařilo. "Je to otázka paradoxů. My holt máme tu povahu takto přisouzenou, že často potřebujeme nejdřív dostat na zadek. Ty facky jsou mnohdy zbytečné a hodně bolí, ale tady na šampionátu dostal tým na zadek včas," připomněl Jelínek propadáky s Nory (2:3) a Švýcary (2:3).

Především po porážce se Švýcarskem se však český výběr dokázal semknout a pod hrozbou vyřazení již v osmifinále začal předvádět výborné výkony. "Myslím, že tam po těch prohrách na začátku padla i nějaká silná slova, byla tam kritika v médiích, ale hráči se zvedli a dokázali si naklonit štěstěnu na svoji stranu," řekl Jelínek.

Česká radost (Jágr, Vokoun a Rolinek).

Právě štěstí tentokrát sehrálo svou důležitou roli při výběru postupujícího týmu. "Ten tým mu šel rozhodně naproti, přestože Švédové se z prvního vzájemného utkání na turnaji hodně poučili a první pětku se snažili hlídat osobně. Při hokeji na takové úrovni nelze říct, kdo byl lepším týmem; Švédům vyšla lépe první třetina, nám zase ta třetí, kdy jsme museli dohánět jednobrankovou ztrátu," konstatoval Jelínek.

K cestě do finále vedla i odvaha trenérů riskovat - ke hře bez brankáře sáhli již 106 vteřin před vypršením základní hrací doby. "Vláďa (Růžička) je trenér riskantnějšího typu a možná, že už to, že kluci se do semifinále dostali, se dalo považovat za úspěch. Tak možná, že i proto to zkusil," přemítal Jelínek, jemuž se závěr českých hokejistů zamlouval.

Česko - Švédsko (Jágr s fanoušky).

"Vláďa cítil, že si mužstvo věří a má šanci vyrovnat. Tu schopnost vytvořit tlak v závěru už máme podobnou jako Kanaďané," doplnil Jelínek. Mužstvo nyní s napětím očekává, zda budou jeho soupeřem z druhého semifinále favorizovaní Rusové.

"Pokud ano, tak hráči v tom finále nebudou mít co ztratit, od Rusů se to prvenství očekává, ale na druhou stranu na Rusy je tam vždy navíc ta speciální motivace. Tým si navíc po semifinále věří. Ten optimismus bych však spíš krotil, protože na Rusy je potřeba se opravdu dobře připravit," prohlásil Jelínek.

Česko - Švédsko (Jágr před Gustavssonem).

Český tým má podle jeho názoru šanci uspět, přestože Rusové jsou i v jeho očích favoritem. "V tom jejich týmu je neskutečná kvalita, je plná osobností, ale zároveň je stále ještě nikdo úplně naplno neprověřil. Nikdo proti nim třeba nevedl o dva góly, při takové krizové situaci pak Rusové nejsou tolik kompaktní a hrají více individuálně. Šance tam určitě je," uzavřel Jelínek.

Autoři: ,