3. května 2011 13:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Nešťastná slovenská řeč o nějakých Němcích

Slovensko - Německo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko - Německo. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) Ne, nechtěl jsem z Bratislavy komentovat poněkud přehnané národní cítění (v českých očích). Nechtěl jsem se ani vyjadřovat k pár zvláštním názorům (v českých očích). Zkrátka nechci tady psát zápisník pouze o Slovácích... Jenže ono to tak úplně nejde, občas se totiž stávají věci, které vás nutí se k nim vracet. Jako třeba výrok Milana Jurčiny.

Když slovenský obránce mluvil o příčinách překvapivé nedělní prohry, zlobil se, že "nemůžeme dostat čtyři góly od nějakých Němců". Já si pro změnu nemůžu pomoct a pokládám si otázku: Jakým právem se nad Němce povyšuje tým, jenž se tři poslední mistrovství neprobil do čtvrtfinále?

O kvalitách slovenského výběru není sporu – nakonec všichni dobře vědí, jak je těžké psychicky ustát domácí tlak. A že turnaj je stále teprve na začátku. Není ale namístě nazývat Němce "nějakými", když loni skončili o šest příček výše. Nefér to vyznívá také vůči Jurčinovým spoluhráčům, kteří mluvili už pokorněji.

Slováci jsou totiž v situaci, kdy jim v reprezentaci pomalu dohrává úspěšná generace. Kdo přijde po ní, když s mládeží mají možná ještě větší potíže než v Česku? Viděl jsem po prohře s Němci plakat slovenskou ženu se slovy "Jak se to mohlo stát, když hrajeme doma?". Většina Slováků neustále věří, že je tenhle tým může přivést znovu k úspěchu.

Poprvé jsem ale potkal už i odvrácenou stranu. Když mě vezl taxikář na hotel, do hlavy mi chrlil jen nadávky o poj... kok... "Proč tam pořád cpou tyhle hvězdy?!" Slováky teď navíc čeká Rusko, jež je nuceno se zvednout. Budu zvědav, jak moc je v případě další prohry trpělivost místních silná.

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.